Porada prawna Najszybciej zarezerwujesz odbiór online - tak jak 81% naszych klientów

Umowa deweloperska o czym pamiętać

Kupno nieruchomości to często decyzja na całe życie. W poniższym artykule znajdziesz informację na temat o czym należy pamiętać zawierając umowę z deweloperem.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Deweloper

Przed podpisaniem umowy deweloperskiej powinniśmy sprawdzić z kim podpisujemy umowę. Warto sprawdzić opinie innych klientów, a także przeanalizować jakie inwestycje zostały wcześniej zrealizowane przez dewelopera. W przypadku spółek kapitałowych powinniśmy sprawdzić także ogólnodostępne dane w KRS.

Rodzaje umów z deweloperem 

Umowa przedwstępna i umowa deweloperska to najczęstsze umowy podpisywane z deweloperem. Pojęcia te nie są jednak ze sobą tożsame. Umowa deweloperska jest umową, na podstawie której deweloper zobowiązuje się po zakończeniu przedsięwzięcia deweloperskiego do ustanowienia odrębnej własności nieruchomości i przeniesienia jej na nabywcę w zamian za wynagrodzenie z tego tytułu. Umowa deweloperska dotyczy więc lokalu, który jeszcze nie powstał. Umowa przedwstępna z kolei, najczęściej dotyczy lokalu już oddanego do użytkowania.

Koszty za notariusza

Podpisywanie umowy w formie aktu notarialnego wiąże się z poniesieniem opłat notarialnych. Ponoszenie tych opłat jest obligatoryjne, ponieważ umowa deweloperska bez tej formy jest nieważna. Ponadto, dzięki tej opłacie dostaniemy opiekę notariusza, który zweryfikuje, czy umowa deweloperska zawiera wszystkie obligatoryjne elementy wymienione w ustawie deweloperskiej oraz czy nie zawiera klauzul niezgodnych z prawem powszechnie obowiązującym. Należy jednak pamiętać, że rejent nie sprawdzi, czy w umowie są zawarte zapisy zgodne z prawem, ale niekorzystne dla nas jako nabywców. Koszty wynagrodzenia notariusza za umowę deweloperską muszą ponosić obie strony umowy.   

Jak analizować umowę z deweloperem? 

Umowy zawierane z deweloperem zazwyczaj są umowami obszernymi i  skomplikowanymi, dlatego ich analizę najlepiej zlecić doświadczonym prawnikom. Samodzielne analizowanie takich dokumentów może skutkować pominięciem istotnych zapisów, które będą dla nas niekorzystne.

W przypadku powierzenia analizy specjaliście nie wahaj zapytać się o kwestie, które budzą Twoją wątpliwość lub jest są Ciebie niezrozumiałe. Dobrze sporządzona umowa deweloperska ograniczy ryzyko naszej inwestycji, a także może nas uchronić przed przykrymi konsekwencjami. 

Jeżeli chcesz sprawdzić zapisy umowy deweloperskiej skontaktuj się z nami mailowo: kontakt@pewnylokal.pl lub dzwoń na naszą infolinię.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 3 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka