Planujesz kupić dom, ale nie jesteś pewien/na czy możesz pozwolić sobie na raty? W poniższym artykule wyjaśniamy, jak wygląda kupno mieszkania lub domu na raty od dewelopera. Z artykułu dowiesz się również, kiedy i dlaczego warto przeanalizować umowę deweloperską z prawnikiem. Zapraszamy do lektury.
Ze względu na rosnące na rynku nieruchomości ceny, kupno domu lub mieszkania dla wielu potencjalnych nabywców stanowi niemały problem. Alternatywą dla przeznaczenia na ten cel zgromadzonych oszczędności lub zaciągnięcia kredytu hipotecznego jest zakup nieruchomości na raty notarialne.
Raty notarialne to tak naprawdę nic innego, jak opcja zakupu nieruchomości, która de facto jeszcze nie istnieje. Jednocześnie nieruchomość ta znajduje się na planach architektonicznych, które są zatwierdzone przez kierownika budowy. Opcja ta ma na celu przeniesienie odpowiedzialności oraz nakłonienie kupującego do szybszych wpłat. W tym celu sporządza się u notariusza specjalną umowę, w której deweloper przekazuje prawa własności, w momencie opłacenia ostatniej raty. W praktyce oznacza to, że kupujący płaci za kolejne etapy stawiania nieruchomości. Gdy zostaną spełnione wszystkie warunki określone w umowie, deweloper ma obowiązek przepisać akt własności na nowego nabywcę. Takim warunkiem może być wykonanie odbioru technicznego. Odbiór ten może wykonać dla Państwa nasz specjalista z firmy Pewny Lokal. Pozwala to na wykrycie usterek leżących po stronie dewelopera, a które jest on zobowiązany usunąć w ramach naprawy gwarancyjnej.
Raty notarialne są popularne wśród osób, które nie chcą wchodzić w wieloletnie kredyty, oraz się zadłużać. Jednocześnie rozwiązanie to nie jest nagłym wydatkiem dużej ilości pieniędzy. Wiąże się to jednak z pewnym ryzykiem. Jest nim mianowicie upadłość deweloperska. Jeżeli do niej dojdzie, musimy liczyć się z tym, że nasze pieniądze mogą być zamrożone przez długi czas. Można się jednak przed tym zabezpieczyć, wykupując specjalne ubezpieczenie. Warto także wcześniej prześledzić historię finansową dewelopera. W ten prosty sposób możemy uniknąć wielu komplikacji prawno-finansowych. W przeciwnym razie może okazać się, że będziemy zmuszeni walczyć o swoje pieniądze na drodze prawnej. Pamiętajmy jednak, że jest to czasochłonne, a często i kosztowne. Najważniejsze jest jednak to, że nie zawsze daje to gwarancję odzyskania pieniędzy. Jeżeli więc nie wiemy, czy tego typu umowa jest dla nas bezpieczna, warto zlecić jej analizę prawno-finansową. Mogą ją dla Państwa wykonać nasi prawnicy z firmy Pewny Lokal. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu możecie Państwo uniknąć utraty dużych ilości pieniędzy.
Podstawową kwestią w tym wypadku musi być to, czy dany deweloper oferuje tego typu sprzedaż. Niestety, rozwiązanie to wciąż nie jest w Polsce zbyt popularne. Jest to spowodowane między innymi dużym ryzykiem, jakie ponosi deweloper. Wśród ryzyk, jakie ponosi deweloper, decydując się na raty notarialne jest to, że w momencie przystąpienia do prac budowlanych, ponosi on pewne koszty. Niektórzy deweloperzy obawiają się, że w połowie budowy nieruchomości, kupujący stanie się niewypłacalny. W takim wypadku zostają oni z niedokończonym mieszkaniem. Sytuację dodatkowo może komplikować fakt, że nieruchomość była dostosowywana pod danego klienta. Z tego powodu trudniej jest ją sprzedać innemu kupującemu. Dlaczego więc deweloperzy w ogóle decydują się na wprowadzenie rat notarialnych do swojej oferty? Wbrew pozorom konkurencja pomiędzy firmami deweloperskimi jest stosunkowo duża. To z kolei powoduje, że deweloperzy, chcąc pozyskać nowych klientów, często decydują się na różnego rodzaju ustępstwa. Jeżeli zaś chodzi o samo sporządzenie umowy rat notarialnych, to powinna ona zawierać następujące informacje:
Wielu z was zapewne zastanawia się, jak znaleźć oferty deweloperów oferujących tego typu sprzedaż. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z pomocy pośrednika nieruchomości. Często współpracują oni z wieloma deweloperami, dzięki czemu łatwiej jest im znaleźć ofertę odpowiadającą kupującemu. W przeciwnym razie jesteśmy skazani na samodzielne szukanie ofert deweloperów, co często jest czasochłonne.
W przypadku gdy brak gotówki w ilości wystarczającej na zapłacenie ceny nieruchomości lub na wkład własny, wymagany w przypadku kredytu hipotecznego (20% wartości przedmiotu umowy, minimum to 10%, przy czym niższy niż 20% wkładu własny będzie jednoznaczny z gorszymi warunkami kredytu, w tym na przykład koniecznością zapłacenia ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego, zwiększającego oprocentowanie zobowiązania) staje na drodze do zakupu nieruchomości, warto jest rozważyć możliwość zakupu, na tak zwane raty notarialne.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W przypadku umowy z deweloperem możemy mówić o ratach, jeżeli nabywamy lokal w inwestycji, pozostającej w budowie, a z deweloperem podpisujemy umowę deweloperską. Będzie ona określać cenę przedmiotu umowy oraz sposób jej płatności — w transzach i terminach wskazanych w umowie. Po zapłaceniu całej ceny przez nabywcę oraz po uzyskaniu przez dewelopera decyzji o pozwoleniu na użytkowanie dla przedsięwzięcia przeprowadzany jest odbiór techniczny mieszkania lub domu, który poprzedza zawarcie umowy przenoszącej własność na nabywcę. Zdarza się też, że deweloper oferuje możliwość zakupu nieruchomości na raty, co wiąże się z koniecznością zawarcia przez strony stosownej umowy sprzedaży, przy czym, ponieważ nie będzie to umowa deweloperska, nabywca nie będzie chroniony przez zapisy ustawy deweloperskiej. W tym przypadku umowa sprzedaży, przenosząca własność na kupującego, zobowiązuje go do zapłaty ustalonej przez strony ceny we wskazanych w umowie ratach.
Z taką umową możemy mieć też do czynienia na rynku wtórnym. Kluczowe dla bezpieczeństwa transakcji, także z punktu widzenia sprzedającego, będzie umieszczenie w umowie zapisu o poddaniu się egzekucji na mocy art. 777 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania cywilnego — w tym przypadku podstawą egzekucji będzie sama umowa, zawarta w formie aktu notarialnego.
Niezależnie od tego, czy umowa, dotycząca sprzedaży nieruchomości na raty zawierana jest na rynku wtórnym czy pierwotnym, konieczne będzie sprawdzenie jej zapisów przez prawnika. Dzięki temu obydwie strony umowy zyskają pewność, że ich interesy chronione są w najlepszy z możliwych sposobów. Doświadczony prawnik będzie w stanie wskazać wszelkie zapisy, które dla sprzedającego bądź nabywcy mogą okazać się niekorzystne lub które w niewystarczający sposób chronią jego interes. Jest to o tyle ważne, że tego typu transakcja niesie ze sobą ryzyka, z którymi nie mamy do czynienia, jeżeli zawieramy umowę deweloperską lub umowę przedwstępną i umowę sprzedaży.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!