Umowa deweloperska jest umową nazwaną, którą podpisujemy z deweloperem. To, że sporządzamy umowę w języku polskim, jest dla wielu oczywiste. A co z innymi językami? Na przykład angielskim? Czy możemy podpisać umowę deweloperską po angielsku, jeżeli nasz małżonek jest obcokrajowcem? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Zgodnie z zapisami tzw. ustawy deweloperskiej, umowa deweloperska, to umowa, na podstawie której deweloper zobowiązuje się do wybudowania budynku oraz ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego, przeniesienia własności tego lokalu oraz praw niezbędnych do korzystania z tego lokalu na nabywcę albo zabudowania nieruchomości gruntowej stanowiącej przedmiot własności lub użytkowania wieczystego domem jednorodzinnym i przeniesienia na nabywcę własności tej nieruchomości, lub użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego na niej posadowionego stanowiącego odrębną nieruchomość, lub przeniesienia ułamkowej części własności tej nieruchomości wraz z prawem do wyłącznego korzystania z części nieruchomości służącej zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. A nabywca zobowiązuje się świadczenia pieniężnego na poczet tego prawa.
Przepisy wymagają, aby umowa deweloperska była sporządzona u notariusza w języku polskim. Może się jednak zdarzyć, że nabywcą jest osoba pochodząca z zagranicy, lub małżeństwo, w którym jedna ze stron nie mówi po polsku. Zatem dla komfortu chce, aby sporządzić umowę deweloperską po angielsku. Czy to jest możliwe?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: i tak i nie.
Jeżeli podpisujemy z deweloperem tylko umowę przedwstępną, to umowa może być sporządzona po angielsku. Natomiast umowa przenosząca własność, którą podpisujemy u notariusza, musi już być sporządzona po polsku.
Jeżeli jednak z jakichś powodów chcemy podpisać umowę deweloperską po angielsku, to wymaga to od nas jej tłumaczenia uwierzytelnionego (tzw. przysięgłego). A u notariusza podpisania jednocześnie dwóch umów. Jednej w wersji angielskiej i drugiej w wersji polskiej. To drugie rozwiązanie jest bezpieczniejsze dla kupującego.
Dopuszczalna jest także trzecia możliwość. Osoby z zagranicy, które chcą nabyć nieruchomość w Polsce, mogą skorzystać z usług pełnomocnika z Pewnego Lokalu, który dopełni za nich formalności związane z nabyciem.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Autor
Anna Partyka
Wirtualna asystentka, copywriter i mama. Od 9 lat jej życie związane jest z branżą budowlaną. Dlatego chętnie pisze na tematy z nią związane.
Weryfikacja
merytoryczna
Piotr Semeniuk
Założyciel Pewnego Lokalu. Specjalista prawa nieruchomości. Doktor nauk prawnych (doktorat z prawa ochrony konsumentów). Z zamiłowania inwestor i analityk rynku mieszkaniowego. Wielokrotny gość telewizji (TVP, TVN, Polsat), gdzie wypowiadał się na tematy rynku nieruchomości i ochrony praw nabywców.
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!