W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie elementy powinna zawierać umowa przedwstępna.
Umowa przedwstępna w dużym uproszczeniu stanowi formalne zobowiązanie do nabycia danej nieruchomości w określonym terminie i na wskazanych w niej warunkach. Co powinna zawierać umowa przedwstępna i w jakiej formie najlepiej jest ją zawrzeć?
Umowa przedwstępna zawierana jest zarówno na rynku wtórnym, jak i na pierwotnym. W tym drugim przypadku podpisywana jest w przypadku, gdy deweloper uzyskał już pozwolenie na użytkowanie dla inwestycji. Zdarza się jednak, że jest ona stosowana zamiennie z umową deweloperską, co służyć może ominięciu regulacji, wprowadzonych ustawą deweloperską, takich jak na przykład środek ochrony nabywców w postaci rachunku powierniczego, na który trafiają wpłacane przez nabywców środki (w miejsce rachunku dewelopera), lub załączenie do umowy prospektu informacyjnego, w którym powinny znaleźć się zarówno informacje dotyczące dewelopera, jak i inwestycji oraz wybranego lokalu.
W przypadku rynku wtórnego dzięki zawarciu umowy przedwstępnej obydwie jej strony zyskują dodatkowy czas, który dla kupującego może być niezbędny na przykład w celu uzyskania kredytu na zakup nieruchomości.
Umowa przedwstępna powinna zawierać przede wszystkim określenie jej przedmiotu, cenę jego zakupu oraz termin zawarcia umowy przyrzeczonej. Może być zabezpieczona zaliczką (zwrotna we wpłaconej wysokości) lub zadatkiem (zwrotny w dwukrotnej wysokości w przypadku, gdyby umowa przeniesienia własności nie została zawarta z winy sprzedającego).
W przypadku umowy przedwstępnej dotyczącej domu możemy spotkać się z podobną sytuacją, jak wtedy, gdy przedmiotem umowy jest mieszkanie. Jeżeli nabywamy dom od dewelopera w ramach inwestycji, która nie została ukończona, a zawrzeć mamy umowę przedwstępną, wówczas warto, jest porozmawiać z deweloperem o możliwości wprowadzenia podobnych zabezpieczeń, jak te, które gwarantuje forma umowy deweloperskiej, jak chociażby załączenie do umowy Standardu wykończenia, zawierającego szczegółowe informacje odnośnie standardu prac wykończeniowych w budynku, realizowanych przez dewelopera, lub prospektu informacyjnego.
Dobrze jest też negocjować warunki bezkosztowego odstąpienia umowy w sytuacji, gdyby uzyskanie kredytu na zakup nieruchomości okazało się niemożliwe.
Jeżeli decydujemy się na kupno działki, umowę przedwstępną zawierać będziemy najczęściej wtedy, kiedy zakup finansować planujemy kredytem hipotecznym. Dzięki jej zawarciu zyskamy pewność, że grunt nabędziemy na warunkach wskazanych w umowie przedwstępnej, w tym w ustalonej ze sprzedającym cenie. Zarówno w przypadku kupna działki, jak i domu lub mieszkania z rynku wtórnego, pamiętać należy o sprawdzeniu ich stanu prawnego przed zakupem (a w przypadku domu i mieszkania - najlepiej także technicznego), w czym między innymi specjalizuje się Pewny Lokal.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Sama umowa powinna zawierać poprawne dane jej stron, szczegółowy opis przedmiotu sprzedaży, jego cenę, termin zawarcia umowy przyrzeczonej, informacje odnośnie formy zabezpieczenia, a także warunki od niej odstąpienia. Warto też rozważyć zapisanie w umowie kar umownych.
Z prawnego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań, aby umowa przedwstępna zawarta została w zwykłej formie pisemnej. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo transakcji warto jest rozważyć jej podpisanie w formie aktu notarialnego - daje to stronom umowy możliwość dochodzenia jej zawarcia przed sądem, a także uprawnia do uzyskania wyższego odszkodowania (uwzględniającego nieuzyskane korzyści) w przypadku, gdyby do podpisania umowy przeniesienia własności miało nie dojść.
Pamiętać przy tym należy, aby samą umowę dokładnie sprawdzić przed jej podpisaniem w celu uniknięcia zbędnych problemów już po jej zawarciu. Pewny Lokal wspiera swoich klientów również w tym zakresie, oferując usługę weryfikacji zapisów umownych pod kątem postanowień niekorzystnych dla nabywcy.
Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.
Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!