Planujesz kupno działki? Nie jesteś pewien/na z czym wiąże się taki zakup. W poniższym artykule podpowiadamy, jakie dokumenty należy zabrać ze sobą do notariusza, co sprawdzić przed kupnem działki oraz o czym pamiętać po kupnie działki? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi. Zapraszamy do lektury.
Kupno działki jak każda inna inwestycja musi zostać przez nas dokładnie przemyślana i przede wszystkim sprawdzona przed finalizacją transakcji. Kupno działki czasem może okazać się bardziej problematyczne niż zakup lokalu. Poniżej podpowiemy, jakie rzeczy powinniśmy zweryfikować zanim podejmiemy tę ostateczną decyzję o kupnie działki.
Sprawdźmy:
Zakup działki budowlanej wydaje się być bardzo prostą czynnością. Aby jednak zrobić to zgodnie z literą prawa, trzeba skorzystać z pomocy notariusza. Po wybraniu interesującej nas działki należy sporządzić akt notarialny oraz dokonać wpisu nowego właściciela do księgi wieczystej.
Przy zakupie działki budowlanej strona kupująca musi zapłacić podatek VAT w wysokości 23% (jeśli kupuje nieruchomość od firmy) lub podatek PCC w wysokości 2% wartości transakcji. Przy zawieraniu aktu notarialnego podatek PCC płaci się w kancelarii i nie trzeba robić tego na własną rękę.
Koszty zakupu działki nieco wykraczają poza jej cenę transakcyjną. Pozostałe koszty, które obowiązkowo trzeba ponieść, to:
Wielu inwestorów decyduje się na zakup działki budowlanej z finansowaniem z banku. Aby wybrać najkorzystniejszą ofertę, warto wybrać się do brokera kredytowego. Osoba, która pracuje w tej branży na co dzień, na pewno będzie w stanie dobrze doradzić. Przed wizytą u brokera warto samodzielnie zbadać rynek i przygotować konkretne pytania.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Po zakupie działki dobrym pomysłem jest jej ogrodzenie (jeśli nie jest ogrodzona). To pozwoli na zabezpieczenie naszej parceli na wypadek, gdyby ktoś chciał sobie zrobić na niej nielegalne wysypisko śmieci. Planując budowę, tuż po zakupie działki można zacząć załatwiać formalności - czyli szukać wykonawców, uzyskać pozwolenie na budowę i... rozpoczynać pracę.
Szukanie wymarzonej działki jest zadaniem dla cierpliwych. Najlepszym sposobem na znalezienie wymarzonej działki jest przeszukanie portali internetowych z ogłoszeniami o sprzedaży nieruchomości. Oprócz tego, warto wybrać się na spacer po interesującej nas okolicy i zobaczyć, czy ktoś nie sprzedaje tam działki.
Po zakupie działki płaci się albo podatek PCC, albo VAT. Nie ma konieczności zawiadamiania o niczym ani płacenia dodatkowych podatków do urzędu skarbowego.
Kupno działki wiąże się z wieloma wydatkami i niestety nie jest to tylko koszt samego zakupu. Musimy wiedzieć, że nie można kupić działki, nie udając się do notariusza, aby podpisać umowę sprzedaży. Za pracę notariusza oczywiście będziemy musieli zapłacić i będzie to opłata taksy notarialnej, która będzie zależała od wartości przedmiotu czynności notarialnej. Wysokość taksy również możemy negocjować, gdyż nie ma jednej konkretnej kwoty. Istnieją jednak maksymalne stawki, który notariusz nie może przekroczyć. Musimy również opłacić VAT od taksy notarialnej, który wynosi 23%. Gdy już akt notarialny zostanie sporządzony, za jego odpisy również będziemy musieli zapłacić ok. 6 zł od każdej strony.
Inne koszty, jakie pojawiają się podczas kupna działki to uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% od wartości działki. Czeka nas też opłata sądowa za założenie księgi wieczystej (100 zł) oraz opłata za wpis do tej księgi (200 zł).
Gdy udamy się do notariusza w celu kupna/sprzedaży działki musimy przygotować wyżej wymienione dokumenty, czyli:
Audyt działki powinien zostać przeprowadzony przez profesjonalistów, który posiadają wiedzę z zakresu budownictwa, ale i geodezji. Działkę przed jej kupnem musimy zweryfikować bardzo dokładnie, aby później nie pojawiły się problemy takie, jak brak zgody na budowę wymarzonego domu. My Pewny Lokal oferujemy pomoc zarówno techniczną, jak i prawną. Podczas audytu sprawdzamy m.in. czy działka nie jest obciążona hipoteką, jakie jest jej przeznaczenie, jakie występują ograniczenia w budowie oraz czy dane, jakie otrzymał klient o działce zgodne z jej dokumentami np. księgą wieczystą, czy ewidencja gruntów.
Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.
Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!