Dokumenty do notariusza - kupno działki rolnej lub budowlanej

Potrzebujesz profesjonalnego audytu działki?

Dokumenty do notariusza - kupno działki | 797 014 014

Planujesz kupno działki? Nie jesteś pewien/na z czym wiąże się taki zakup. W poniższym artykule podpowiadamy, jakie dokumenty należy zabrać ze sobą do notariusza, co sprawdzić przed kupnem działki oraz o czym pamiętać po kupnie działki? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi. Zapraszamy do lektury.

Co sprawdzić przed kupnem działki?

Kupno działki jak każda inna inwestycja musi zostać przez nas dokładnie przemyślana i przede wszystkim sprawdzona przed finalizacją transakcji. Kupno działki czasem może okazać się bardziej problematyczne niż zakup lokalu. Poniżej podpowiemy, jakie rzeczy powinniśmy zweryfikować zanim podejmiemy tę ostateczną decyzję o kupnie działki.
Sprawdźmy:

  • kształt działki – jeżeli nasza działka będzie miała nieregularne kształty, to wówczas budowa wymarzonego domu może okazać się niemożliwa lub bardzo utrudniona;
  • ukształtowanie terenu – jeżeli nasza działka będzie posiadała liczne górki czy spadki, to stworzenie odpowiedniego projektu domu będzie bardzo utrudnione i czasochłonne lub będziemy musieli w jakiś sposób zająć się wyrównaniem tej powierzchni;
  • w jaki sposób możemy dotrzeć do działki – czy wokół działki znajdują się drogi, które pozwolą nam na swobodne dotarcie do działki, czy ulice są ruchliwe, czy mamy bezpośredni dostęp do naszej działki, czy może będziemy musieli poruszać się po innych działkach;
  • czy do działki można dostarczyć media tj. prąd, wodę, gaz – media są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w wybudowanym domu i koszt założenia poszczególnych instalacji może być droższy lub tańszy w zależności od tego, jak utrudnione będą warunki;
  • grunt – warto sprawdzić, co wcześniej znajdowało się na powierzchni działki, czy grunt nie jest zbyt podmokły, co znacznie utrudniłoby nam prace budowlane.

Kupno działki czasem może okazać się bardziej problematyczne niż zakup lokalu.

Jakie dokumenty przygotować dla notariusza?

  • Wypisy z rejestru gruntów wraz z wyrysami z mapy ewidencyjnej. Dokumenty te udostępniane są przez starostę powiatu.
  • Wypis z planu zagospodarowania przestrzennego.
  • Zaświadczenie o lesie - czy działka nie jest objęta planem urządzenia lasu.
  • Zaświadczenie o tym, czy działka nie jest objęta planem rewitalizacji.
  • Jeżeli na kupno działki potrzebujemy kredytu, to do notariusza zabierzmy również umowę kredytową z załącznikami.
  • Zbierzmy informacje dotyczące działki takie, jak warunki zawieranej umowy, cena za kupno działki, sposób i termin zapłaty, termin wydania itp.
  • Potrzebne nam będą również dane z dowodów osobistych stron transakcji, adresy zamieszkania i stany cywilne.
  • Odpis z księgi wieczystej.

Kupno działki – formalności

Zakup działki budowlanej wydaje się być bardzo prostą czynnością. Aby jednak zrobić to zgodnie z literą prawa, trzeba skorzystać z pomocy notariusza. Po wybraniu interesującej nas działki należy sporządzić akt notarialny oraz dokonać wpisu nowego właściciela do księgi wieczystej.

Kupno działki – podatek

Przy zakupie działki budowlanej strona kupująca musi zapłacić podatek VAT w wysokości 23% (jeśli kupuje nieruchomość od firmy) lub podatek PCC w wysokości 2% wartości transakcji. Przy zawieraniu aktu notarialnego podatek PCC płaci się w kancelarii i nie trzeba robić tego na własną rękę.

Kupno działki – koszty

Koszty zakupu działki nieco wykraczają poza jej cenę transakcyjną. Pozostałe koszty, które obowiązkowo trzeba ponieść, to:

  • podatek od czynności cywilno - prawnych (PCC) w wysokości 2% wartości transakcji,
  • taksa notarialna (zależna od wartości działki),
  • podatek VAT od wynagrodzenia kancelarii notarialnej,
  • koszty wypisów aktu notarialnego,
  • opłaty sądowe związane z założeniem nowej księgi wieczystej lub z dokonaniem zmian w istniejącej.

Kredyt na kupno działki – jak wybrać najlepszy?

Wielu inwestorów decyduje się na zakup działki budowlanej z finansowaniem z banku. Aby wybrać najkorzystniejszą ofertę, warto wybrać się do brokera kredytowego. Osoba, która pracuje w tej branży na co dzień, na pewno będzie w stanie dobrze doradzić. Przed wizytą u brokera warto samodzielnie zbadać rynek i przygotować konkretne pytania.

Kupno działki – co dalej?

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Po zakupie działki dobrym pomysłem jest jej ogrodzenie (jeśli nie jest ogrodzona). To pozwoli na zabezpieczenie naszej parceli na wypadek, gdyby ktoś chciał sobie zrobić na niej nielegalne wysypisko śmieci. Planując budowę, tuż po zakupie działki można zacząć załatwiać formalności - czyli szukać wykonawców, uzyskać pozwolenie na budowę i... rozpoczynać pracę.

Kupno działki – gdzie możemy znaleźć odpowiednią parcelę?

Szukanie wymarzonej działki jest zadaniem dla cierpliwych. Najlepszym sposobem na znalezienie wymarzonej działki jest przeszukanie portali internetowych z ogłoszeniami o sprzedaży nieruchomości. Oprócz tego, warto wybrać się na spacer po interesującej nas okolicy i zobaczyć, czy ktoś nie sprzedaje tam działki.

Czy kupno działki trzeba zgłosić do urzędu skarbowego?

Po zakupie działki płaci się albo podatek PCC, albo VAT. Nie ma konieczności zawiadamiania o niczym ani płacenia dodatkowych podatków do urzędu skarbowego.

Koszty notarialne przy zakupie działki

Kupno działki wiąże się z wieloma wydatkami i niestety nie jest to tylko koszt samego zakupu. Musimy wiedzieć, że nie można kupić działki, nie udając się do notariusza, aby podpisać umowę sprzedaży. Za pracę notariusza oczywiście będziemy musieli zapłacić i będzie to opłata taksy notarialnej, która będzie zależała od wartości przedmiotu czynności notarialnej. Wysokość taksy również możemy negocjować, gdyż nie ma jednej konkretnej kwoty. Istnieją jednak maksymalne stawki, który notariusz nie może przekroczyć. Musimy również opłacić VAT od taksy notarialnej, który wynosi 23%. Gdy już akt notarialny zostanie sporządzony, za jego odpisy również będziemy musieli zapłacić ok. 6 zł od każdej strony.

Inne koszty, jakie pojawiają się podczas kupna działki to uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% od wartości działki. Czeka nas też opłata sądowa za założenie księgi wieczystej (100 zł) oraz opłata za wpis do tej księgi (200 zł).

Kupno działki - notariusz

  1. Zanim przystąpimy do kupna działki, musimy sprawdzić jej stan prawny i do tego potrzebna nam będzie księga wieczysta. W księdze sprawdzimy m.in. kto, jest właścicielem działki, czy nie jest ona obciążona hipoteką.
  2. Powinniśmy poprosić od właściciela o wypis z ewidencji gruntów i budynków. Te dokumenty warto przeanalizować pod względem tego, co mówił właściciel np. o wielkości działki i czy te informacje zgadzają się z wypisem.
  3. Sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, dzięki któremu będziemy mieli pewność czy możemy wykorzystać działkę w oczekiwany przez nas sposób.

Gdy udamy się do notariusza w celu kupna/sprzedaży działki musimy przygotować wyżej wymienione dokumenty, czyli:

  • wypis z księgi wieczystej,
  • wypis z rejestru gruntów,
  • wypis z miejscowego planu zagospodarowania.

Audyt działki z Pewny Lokal

Audyt działki powinien zostać przeprowadzony przez profesjonalistów, który posiadają wiedzę z zakresu budownictwa, ale i geodezji. Działkę przed jej kupnem musimy zweryfikować bardzo dokładnie, aby później nie pojawiły się problemy takie, jak brak zgody na budowę wymarzonego domu. My Pewny Lokal oferujemy pomoc zarówno techniczną, jak i prawną. Podczas audytu sprawdzamy m.in. czy działka nie jest obciążona hipoteką, jakie jest jej przeznaczenie, jakie występują ograniczenia w budowie oraz czy dane, jakie otrzymał klient o działce zgodne z jej dokumentami np. księgą wieczystą, czy ewidencja gruntów.

ongeo baner

Potrzebujesz pomocy w sprawdzeniu kupowanej działki?

Zamów pomoc Pewny Lokal!

  • Audyt działki wymaga wiedzy prawnej, technicznej oraz urbanistycznej.
  • Powiemy, co można wybudować na działce i jakie budynki powstaną w pobliżu. Sprawdzimy też umowę kupna działki.
  • Sprawdzimy stan prawny działki i to, czy nie jest położona w niebezpiecznej strefie (np. zalewowej, oddziaływania cmentarza itp.).

Analiza już do 299 zł.
Gwarancja wyłapania wad prawnych.
Audyty działki nawet w 24 h.

Strzałka zarezerwuj
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz profesjonalnego audytu działki?

Zarezerwuj audyt
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto zlecić profesjonalny audyt działki?

Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Co sprawdzić przed zakupem działki budowlanej?

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 5879 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnego audytu działki?

Zarezerwuj audyt

Sprawdź działkę z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Wysoka specjalizacja

Wysoka specjalizacja

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Realizacja w 48h

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.

Kompleksowa analiza

Kompleksowa analiza

Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: audyt działki

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik: kary umowne w umowach nieruchomościowych

okładka poradnika

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka