Krajowy Rejestr Sądowy stanowi powszechne, jednolite i jawne źródło informacji o uczestnikach obrotu prawnego. Obowiązku wpisu do Rejestru podlegają takie podmioty jak spółki, przedsiębiorstwa, stowarzyszenia itp. Jest on prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości i wybrane sądy rejonowe. Rejestr przedsiębiorców składa się z sześciu działów, w których znajdziemy informację takie jak nazwa lub firma podmiotu, oznaczenie formy prawnej, adres, informację o sposobie reprezentacji podmiotu, przedmiot działalności przedsiębiorcy według kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności, informacje o zaległościach finansowych przedsiębiorcy, informacje o powołaniu i odwołaniu kuratora oraz szczególnie istotne informacje o otwarciu i zakończeniu likwidacji, ogłoszeniu upadłości czy połączeniu lub przekształceniu przedsiębiorcy.
Podejmując decyzje o kupnie mieszkania, często na kredyt, każdy chce mieć pewność, że bezpiecznie ulokował pieniądze i nie długo będzie mógł cieszyć się własnymi czterema kątami. Aby tak się stało, przed podpisaniem umowy deweloperskiej należy sprawdzić inwestycję, zaczynając od dewelopera. Ma on zawsze istotną przewagę nad nabywcą – zna wszystkie wady i zalety nieruchomości. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy jaką jest Pewny Lokal. Pierwszym krokiem w procesie weryfikacji wiarygodności dewelopera powinno być przeanalizowanie treści wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Informacje, na które powinniśmy zwrócić uwagę to m. in. dane podmiotu oraz oznaczenie formy prawnej. Deweloperzy mogą działać w formie tradycyjnych spółek kapitałowych lub osobowych, ale mogą też być spółką celową, powołaną specjalnie do realizacji konkretnej inwestycji. Należy również zwrócić uwagę na kapitał spółki, chociaż nie zawsze wysoki kapitał powinno się utożsamiać z wiarygodnością finansową dewelopera. Kapitał zakładowy jest bowiem jedynie wniesionym do spółki majątkiem wspólników: czasami może on faktycznie „leżeć” na rachunku bankowym spółki i być dodatkową gwarancją dla jej klientów. Równie dobrze kapitał mógł jednak dawno temu zostać przeznaczony na pokrycie zobowiązań spółki, co jest zgodne z polskim prawem. Szczególnie ważne informacje zawiera dział czwarty rejestru.
Pełni on szczególną funkcję ostrzegawczą, bo zawarte są w nim informacje o powstaniu zaległości podatkowych czy celnych, a także o umorzeniu postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko deweloperowi z uwagi na fakt, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów samego postępowania egzekucyjnego. Równie skrupulatnie powinniśmy przyjrzeć się działowi szóstemu. To tam znajdziemy informację czy deweloper, od którego zamierzamy kupić mieszkanie nie znajduje się trakcie likwidacji. Znajdują się tam również informacje o ogłoszeniu upadłości czy przekształceniu przedsiębiorcy.
Weryfikując wiarygodność dewelopera warto sprawdzić przynależność do organizacji branżowych takich jak Polski Związek Firm Deweloperskich czy Polski Związek Producentów Budownictwa. Polski Związek Firm Deweloperskich jest największą organizacją branżową deweloperów w Polsce. Stowarzyszenie działa od kilkunastu lat i zrzesza czołowe firmy zajmujące się budową mieszkań. Przynależność dewelopera do PZFD nie przesądza jeszcze, że prowadzona przez niego inwestycja mieszkaniowa jest w 100 proc. bezpieczna dla nabywców ale zwiększa takie prawdopodobieństwo. Polski Związek Producentów Budownictwa zrzesza przede wszystkim firmy budowlane, które działają na zlecenie deweloperów ale czasami także tych drugich. PZPD to rozpoznawalna organizacja obecna na polskim rynku od ponad 20 lat. Przynależność dewelopera do tego związku branżowego zwiększa szanse na to, że deweloper jest wiarygodnym podmiotem i nie będzie próbował oszukać nabywców mieszkań.
Najbardziej dostępnym źródłem informacji o deweloperze jest oczywiście internet. Bardzo łatwo można odnaleźć w wyszukiwarce internetowej wszelkie informacje na temat dewelopera, od którego zamierzamy kupić mieszkanie.
Znaleźć możemy nie tylko aktualne informację ale również archiwalne artykuły prasowe. Wielu cennych informacji dostarczyć mogą również fora internetowe, na których użytkownicy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami z konkretnym deweloperem. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie informacje w internecie są prawdziwe. Kupno mieszkania to wielka sprawa, która wiąże się z dużymi emocjami. Jeżeli komuś ten proces poszedł nie po myśli, może mieć niepochlebne zdanie o inwestorze i wystawić mu nieprzychylną rekomendację. Na koniec każdy sam musi zadecydować, czy to co się dowiedział o deweloperze w internecie stanowi przeszkodę w zakupie mieszkania.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Ważnym źródłem informacji o deweloperze jest również strona internetowa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeżeli deweloper stosował w umowach deweloperskich klauzule abuzywne to ślad po tym procederze odnajdziemy w "rejestrze niedozwolonych klauzul". Rejestr ten co prawda nie jest już prowadzony od 2016 r., to jednak jest on nadal doskonałym źródłem informacji o działaniach dewelopera w przeszłości. Negatywne decyzje skierowane w przeszłości przeciwko deweloperowi nie świadczą najlepiej o tym, jak podchodzi on do swoich klientów i konsumentów. UOKiK wszczyna bowiem sprawy przeciwko przedsiębiorcom tylko wtedy, gdy ich nieuczciwe zachowania przekroczą pewną „masę krytyczną” (czyli nie w indywidualnych sprawach). Z drugiej strony UOKiK wszczynał postępowanie w stosunku do wielu deweloperów, w tym tych największych i cieszących się dużą renomą, więc
fakt, że w przeszłości toczyło się postępowanie przeciwko deweloperowi, nie przesądza jeszcze o jego wiarygodności.
Zapoznaj się z naszym artykułem (bardziej ogólnym i kompleksowym niż ten) o tym, jak sprawdzić dewelopera.
Jak widać sprawdzenie wiarygodności dewelopera może nastręczyć wielu problemów. Krajowy Rejestr Sądowy zawiera wiele niezwykle istotnych informacji, dlatego aby mieć pewność że powierzamy nasze pieniądze deweloperowi godnemu zaufania najlepiej skorzystać z pomocy zawodowców. Jeżeli chcesz oszczędzić sobie nerwów, nie zwlekaj i skontaktuj się z prawnikami Pewnego Lokalu.
Przeczytaj podsumowujący artykuł o tym, jak sprawdzić dewelopera.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!