Gdy rok temu szumnie ogłaszano koniec użytkowania wieczystego, wielu właścicieli zaczęło się zastanawiać, czy w takim razie nie będą już musieli opłacać za użytkowanie wieczyste gruntu. Tymczasem nowe przepisy nie zlikwidowały całkowicie opłaty za korzystanie z gruntów. Zmieniła się jedynie ich forma oraz wysokość. Dlatego, w dzisiejszym artykule wyjaśnimy temat opłaty przekształceniowej po zakupie mieszkania.
Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, dotychczasowa opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego przestała funkcjonować. Nie jest jednak tak, że przekształcenie jest całkowicie bezpłatne. Za przekształcenie mieszkania na gruncie, który jest w użytkowaniu wieczystym we własność, zapłacimy opłatę przekształceniową. Opłaty dokonuje właściciel, który dokonał przekształcenia. A jeżeli nie pokrył od razu całości opłaty przekształceniowej i dokona sprzedaży, to będzie ją ponosił także nowy właściciel. Zatem opłata przekształceniowa po zakupie będzie obciążała nowego właściciela.
Koszt przekształcenia gruntu w użytkowaniu wieczystym we własność wynosi 20-krotność rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. Kwotę tę możemy płacić w ratach rocznych (do 31 marca) lub ponieść ją jednorazowo. I ta druga opcja jest najczęściej wybierana przez właścicieli mieszkań ze względu na bardzo wysokie upusty ze strony samorządów. Na przykład w Krakowie wysokość bonifikaty w 2024 r. przy spłacie jednorazowej dla gruntu przekształconego w 2023 r. wynosi 50%.
W celu poznania dokładnej kwoty, opłaty przekształceniowej po zakupie mieszkania, musimy się udać do urzędu gminy lub miasta, na którego terenie znajduje się nieruchomość. Dlatego, że oprócz bonifikat narzuconych przez przepisy, samorządy mogą wprowadzić dodatkowe upusty dzięki, którym ulegnie obniżeniu opłata przekształceniowa.
Przepisy przekształceniowe wprowadziły także bonifikatę w wysokości 99% od opłaty jednorazowej. Przysługuje ona:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!