Umowa deweloperska jest bezpieczna. Nawet, jeśli nie jesteśmy biegli w prawie związanym z ustawą deweloperską, możemy przyjąć, że sam fakt, iż nie jest to zwykła umowa, a akt notarialny, spisany przez notariusza, który jest urzędnikiem państwowym, co daje poczucie bezpieczeństwa inwestorom.
Bardzo często obawy inwestora oscylują wokół finansów. Powodem najczęściej są zasłyszane historie, w których deweloper otrzymał pieniądze i wyjechał za granicę, nie kończąc inwestycji, zostawiając ludzi bez pieniędzy i bez mieszkania.
Obecnie taki scenariusz jest niemożliwy do realizacji, ponieważ każdy, kto bierze kredyt na mieszkanie, najczęściej otrzymuje go transzami, które wpływają na rachunek powierniczy. Innymi słowy, pieniądze przetrzymywane są w banku, a do dewelopera trafiają dopiero w momencie, gdy wywiąże się z kolejnego etapu prac. Nie chodzi tu o jego zapewnienie, że budowa postępuje, ale o kontrolę prac budowlanych przez fachowców, którzy decydują o tym, czy można wypłacić pieniądze za kolejny etap prac budowlanych.
Kolejnym etapem, jaki daje poczucie bezpieczeństwa inwestorowi, jest odbiór mieszkania. To czas, w którym inwestor może wytknąć wszystkie błędy deweloperowi. Ważne, by całość miała charakter formalny i była zapisana w protokole odbioru. Prawidłowo sporządzony protokół odbioru technicznego sprawi, iż deweloper w ciągu 14 dni będzie musiał odnieść się do wad, a do 30 dni naprawić je na własny koszt.
Dopiero po zaakceptowaniu jakości mieszkania, czyli w momencie, w którym odbiór został wykonany, a jego wynik okazał się pomyślny, nastąpi przeniesienie własności mieszkania z dewelopera na inwestora, który stanie się właścicielem. To moment kolejnej wizyty u notariusza, podpisania kolejnego aktu notarialnego, założenia księgi wieczystej i prawnego przekazania własności.
Niezwykle ważnym elementem, który wprowadzono w ustawie deweloperskiej jest prospekt informacyjny, który zawiera informacje o deweloperze i o inwestycji, którą realizuje. Jest to jego wizytówka – zawiera niezbędne informacje, które pozwalają zaufać jego intencjom i rzetelnym realizacjom.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Ważne jest to, że prospekt informacyjny ma ściśle określony wzór, dzięki czemu łatwo porównuje się prospekty różnych inwestycji, przez co można wybrać tę najbardziej wiarygodną i odpowiadającą inwestorowi.
Kwestie związane z umową deweloperską bardzo często przerastają inwestora. Nasza firma oferuje analizy umów deweloperskich, które wykonujemy szybko i rzetelnie. Działamy w sposób czytelny dla naszych klientów. Wskazujemy wszystkie nieprawidłowości, podpowiadamy rozwiązania. Pracują dla nas najlepsi prawnicy i radcy prawni.
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!