Zamów pomoc prawną

Czy umowa deweloperska jest bezpieczna?

Prawidłowo spisana umowa deweloperska jest gwarantem bezpiecznej inwestycji. W artykule opisujemy czym się charakteryzuje oraz na co zwrócić szczególną uwagę.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Czy umowa deweloperska jest bezpieczna?

Umowa deweloperska jest bezpieczna. Nawet, jeśli nie jesteśmy biegli w prawie związanym z ustawą deweloperską, możemy przyjąć, że sam fakt, iż nie jest to zwykła umowa, a akt notarialny, spisany przez notariusza, który jest urzędnikiem państwowym, co daje poczucie bezpieczeństwa inwestorom.

Umowa deweloperska – gwarantem bezpieczeństwa

Bardzo często obawy inwestora oscylują wokół finansów. Powodem najczęściej są zasłyszane historie, w których deweloper otrzymał pieniądze i wyjechał za granicę, nie kończąc inwestycji, zostawiając ludzi bez pieniędzy i bez mieszkania. 

Obecnie taki scenariusz jest niemożliwy do realizacji, ponieważ każdy, kto bierze kredyt na mieszkanie, najczęściej otrzymuje go transzami, które wpływają na rachunek powierniczy. Innymi słowy, pieniądze przetrzymywane są w banku, a do dewelopera trafiają dopiero w momencie, gdy wywiąże się z kolejnego etapu prac. Nie chodzi tu o jego zapewnienie, że budowa postępuje, ale o kontrolę prac budowlanych przez fachowców, którzy decydują o tym, czy można wypłacić pieniądze za kolejny etap prac budowlanych.

Odbiór mieszkania – kontrola inwestycji

Kolejnym etapem, jaki daje poczucie bezpieczeństwa inwestorowi, jest odbiór mieszkania. To czas, w którym inwestor może wytknąć wszystkie błędy deweloperowi. Ważne, by całość miała charakter formalny i była zapisana w protokole odbioru. Prawidłowo sporządzony protokół odbioru technicznego sprawi, iż deweloper w ciągu 14 dni będzie musiał odnieść się do wad, a do 30 dni naprawić je na własny koszt. 

Dopiero po zaakceptowaniu jakości mieszkania, czyli w momencie, w którym odbiór został wykonany, a jego wynik okazał się pomyślny, nastąpi przeniesienie własności mieszkania z dewelopera na inwestora, który stanie się właścicielem. To moment kolejnej wizyty u notariusza, podpisania kolejnego aktu notarialnego, założenia księgi wieczystej i prawnego przekazania własności.

Prospekt informacyjny – niezbędne dane

Niezwykle ważnym elementem, który wprowadzono w ustawie deweloperskiej jest prospekt informacyjny, który zawiera informacje o deweloperze i o inwestycji, którą realizuje. Jest to jego wizytówka – zawiera niezbędne informacje, które pozwalają zaufać jego intencjom i rzetelnym realizacjom. 

Ważne jest to, że prospekt informacyjny ma ściśle określony wzór, dzięki czemu łatwo porównuje się prospekty różnych inwestycji, przez co można wybrać tę najbardziej wiarygodną i odpowiadającą inwestorowi.

Kwestie związane z umową deweloperską bardzo często przerastają inwestora. Nasza firma oferuje analizy umów deweloperskich, które wykonujemy szybko i rzetelnie. Działamy w sposób czytelny dla naszych klientów. Wskazujemy wszystkie nieprawidłowości, podpowiadamy rozwiązania. Pracują dla nas najlepsi prawnicy i radcy prawni.

Od niedawna Pewny Lokal oferuje także usługę sprawdzenia standardu technicznego, w którym deweloper zobowiązuje się oddać na rzecz nabywcy mieszkanie lub dom. Mieszkanie „w stanie deweloperskim” może bowiem oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo „standard deweloperski” może oznaczać zarówno obecność parapetów wewnętrznych, tynków na sufitach, jak i brak tych elementów. Zachęcamy do kontaktu w sprawie inżynieryjnego audytu standardu wykończenia planowanego przez dewelopera dla danego mieszkania/domu/budynku. Analizujemy także standardy „pod klucz”. Zobacz więcej tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.4/5 na podstawie 7 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka