Porada prawna Najszybciej zarezerwujesz odbiór online - tak jak 81% naszych klientów

Czy umowa deweloperska jest bezpieczna?

Prawidłowo spisana umowa deweloperska jest gwarantem bezpiecznej inwestycji. W artykule opisujemy czym się charakteryzuje oraz na co zwrócić szczególną uwagę.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Czy umowa deweloperska jest bezpieczna?

Umowa deweloperska jest bezpieczna. Nawet, jeśli nie jesteśmy biegli w prawie związanym z ustawą deweloperską, możemy przyjąć, że sam fakt, iż nie jest to zwykła umowa, a akt notarialny, spisany przez notariusza, który jest urzędnikiem państwowym, co daje poczucie bezpieczeństwa inwestorom.

Umowa deweloperska – gwarantem bezpieczeństwa

Bardzo często obawy inwestora oscylują wokół finansów. Powodem najczęściej są zasłyszane historie, w których deweloper otrzymał pieniądze i wyjechał za granicę, nie kończąc inwestycji, zostawiając ludzi bez pieniędzy i bez mieszkania. 

Obecnie taki scenariusz jest niemożliwy do realizacji, ponieważ każdy, kto bierze kredyt na mieszkanie, najczęściej otrzymuje go transzami, które wpływają na rachunek powierniczy. Innymi słowy, pieniądze przetrzymywane są w banku, a do dewelopera trafiają dopiero w momencie, gdy wywiąże się z kolejnego etapu prac. Nie chodzi tu o jego zapewnienie, że budowa postępuje, ale o kontrolę prac budowlanych przez fachowców, którzy decydują o tym, czy można wypłacić pieniądze za kolejny etap prac budowlanych.

Odbiór mieszkania – kontrola inwestycji

Kolejnym etapem, jaki daje poczucie bezpieczeństwa inwestorowi, jest odbiór mieszkania. To czas, w którym inwestor może wytknąć wszystkie błędy deweloperowi. Ważne, by całość miała charakter formalny i była zapisana w protokole odbioru. Prawidłowo sporządzony protokół odbioru technicznego sprawi, iż deweloper w ciągu 14 dni będzie musiał odnieść się do wad, a do 30 dni naprawić je na własny koszt. 

Dopiero po zaakceptowaniu jakości mieszkania, czyli w momencie, w którym odbiór został wykonany, a jego wynik okazał się pomyślny, nastąpi przeniesienie własności mieszkania z dewelopera na inwestora, który stanie się właścicielem. To moment kolejnej wizyty u notariusza, podpisania kolejnego aktu notarialnego, założenia księgi wieczystej i prawnego przekazania własności.

Prospekt informacyjny – niezbędne dane

Niezwykle ważnym elementem, który wprowadzono w ustawie deweloperskiej jest prospekt informacyjny, który zawiera informacje o deweloperze i o inwestycji, którą realizuje. Jest to jego wizytówka – zawiera niezbędne informacje, które pozwalają zaufać jego intencjom i rzetelnym realizacjom. 

Ważne jest to, że prospekt informacyjny ma ściśle określony wzór, dzięki czemu łatwo porównuje się prospekty różnych inwestycji, przez co można wybrać tę najbardziej wiarygodną i odpowiadającą inwestorowi.

Kwestie związane z umową deweloperską bardzo często przerastają inwestora. Nasza firma oferuje analizy umów deweloperskich, które wykonujemy szybko i rzetelnie. Działamy w sposób czytelny dla naszych klientów. Wskazujemy wszystkie nieprawidłowości, podpowiadamy rozwiązania. Pracują dla nas najlepsi prawnicy i radcy prawni.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 2 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka