Instalacje w mieszkaniu są rozprowadzane według standardu wykończenia, czyli dokumentu, który mówi nam, w jaki sposób będą wykonane poszczególne elementy w mieszkaniu, jakie będą użyte rozwiązania materiałowe na tej inwestycji. Standardy wykończenia są raczej formułowane w sposób lakoniczny, czyli nie precyzują w dokładny sposób, jak będą poprowadzone w mieszkaniu m.in. instalacje, tylko mówią, że konkretna instalacja zostanie rozprowadzana.
W większości przypadków to, jak deweloperzy rozprowadzają instalacje, to jest ich dobra wola, oraz dostępne możliwości mieszkania.
Faktem jest to, że instalacja kanalizacyjna musi mieć odpowiednie spadki, które liczone są bezpośrednio od pionu kanalizacyjnego. W narożniku łazienki mamy pion kanalizacyjny, który zbiera nam nieczystości wszystkich lokali w danym pionie i do tego pionu kanalizacyjnego musi być minimalny spadek. W przypadku instalacji kanalizacyjnej zalecany jest przynajmniej 2% spadek, czyli 2 cm na jednym metrze, rura musi iść w górę. Jeżeli od pionu do przeciwległego narożnika mamy odległość np. 2 m to rura idąc warstwą pod posadzką musi również iść 4 cm w górę, także instalacja w pewnym momencie zacznie wychodzić z wylewki.
Dopuszczamy fakt, że instalacja kanalizacyjna wystaje z wylewki, a właściwie to z podkładu podłogowego oraz dopuszcza się, żeby instalacje kanalizacyjne były doprowadzone natynkowo.
W przypadku instalacji natynkowych, w mieszkaniach mamy do czynienia z różnymi ściankami - konstrukcyjne międzylokalowe, zewnętrzne, działowe i mamy do rozprowadzenia instalację kanalizacyjną, która może mieć różne średnice. 50 mm to jest taka standardowa średnica do umywalki, prysznica itd. Ciężko wyobrazić sobie sytuację, żeby deweloper rurę, która jest grubsza, wprowadził w cieńszą ścianę. Taka instalacja musi być po prostu poprowadzona na wierzchu, ponieważ naruszona zostałaby konstrukcja ściany.
W ścianach międzylokalowych pomimo tego, że mamy grubszą ścianę i konstrukcyjnie nie zostałaby ona jakoś nadwyrężona, chcąc zrobić bruzdę pionową o głębokości 50 mm na rurę 50 mm, nie będzie takiej możliwości. Na te ściany narzucone są parametry akustyczne i taka ściana przestałaby spełniać te parametry, przez co moglibyśmy słyszeć np. sąsiadów i ich wypuszczaną wodę z wanny.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Podsumowując rury, a właściwie poprawnie mówiąc instalacje, mogą wystawać z wylewki i mogą być poprowadzone natynkowo, ponieważ nie zawsze jest możliwość te rury schować.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!