Sprawdzenie mieszkania wybudowanego przez dewelopera to minimum, aby cieszyć się bezusterkowym mieszkaniem w swoim wymarzonym “M”. W tym celu ustawodawca przewidział “odbiór techniczny” nieruchomości. Jest to zagwarantowana prawnie możliwość sprawdzenia czy deweloper wykonał lokal zgodnie z umową deweloperską. Gwarancję tego, że dewelopera “zaprosi” kupującego na odbiór techniczny lokalu jest wcześniejsze podpisanie “umowy deweloperskiej”. Umowa deweloperska zawsze zawiera zapisy odnoszące się do odbioru technicznego, ponieważ jej treść musi być zgodna z ustawą deweloperską. Zgodnie z ustawą, każda osoba oferująca sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym (jest to sprzedaż lokali dokonywana przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie), jest zobowiązana do podpisania z nabywcą umowy deweloperskiej.
Nabywcy, którzy chcą być pewni, że deweloper wykonał lokal zgodnie z umową, coraz częściej kompleksowo sprawdzają lokal przed podpisaniem umowy przenoszącej własność. Do tej pory wielu nabywców po prostu “oglądało” mieszkanie przed wizytą u notariusza. Niestety bardzo wielu wad i usterek po prostu nie sposób zauważyć nawet wprawnym okiem. Dlatego cieszy fakt, że nabywcy mieszkań są bardziej świadomi całego procesu zakupu. Popularnym sposobem jest umawianie się z inżynierami albo inspektorami budowlanymi, którzy udadzą się na odbiór i niezależnie oceniają stan lokalu. Taka inspekcja to koszt najwyżej kilkuset złotych (np. w firmie Pewny Lokal odbiór mieszkania to koszt od 199 zł!). Bardzo często cena odbioru zwraca się z nawiązką, bo koszt wad i usterek, które mogą zostać zlokalizowane to nieraz wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Dlatego też lepiej zobowiązać dewelopera do naprawy usterek w dniu odbioru technicznego niż samemu martwić się usuwaniem usterek.
Zgodnie z ustawą deweloperską, deweloper powinien poinformować nabywcę o uznaniu albo nieuznani wad w ciągu 14 dni od daty odbioru. Rekomendujemy, aby wszystkie, nawet najdrobniejsze usterki, jak najdokładniej sprecyzować w protokole odbioru technicznego. Następnie w ciągu 30 dni deweloper powinien usunąć stwierdzone przez nabywcę usterki. Co ważne wszystkie naprawy są dokonywane na koszt dewelopera. Dlatego też odbiór techniczny jest idealnym momentem na zobowiązanie sprzedającą firmę do doprowadzenia lokalu do stanu opisanego w standardzie technicznym. Nabywca musi tylko pamiętać, że w przypadku niewywiązania się dewelopera z terminu napraw, ten ma jeszcze prawo do wskazania innej daty. Deweloper musi jednak poinformować nabywcę o tym nabywcę oraz wskazać przyczynę opóźnienia.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!