Jednym z ustępstw, na jakie godzimy się przy zakupie mieszkania w bloku, jest hałas. I o ile na podniesione głosy lub imprezy sąsiadów od czasu do czasu jesteśmy w stanie przymknąć oko, to przenikanie dźwięku każdego kroku sąsiada, programu, który ogląda czy piosenki, którą śpiewa pod prysznicem niekoniecznie. A dzieje się tak, gdy zawodzi akustyka. Czym jest słaba akustyka w nowym budownictwie? Czy można ją reklamować? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
Hałas jest niewidzialną plagą XXI wieku. Nie tylko przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, ale długotrwały powoduje obniżenie odporności, rozdrażnienie i uszkodzenia słuchu. Dlatego deweloperzy, przy budowie muszą dostosować się do wytycznych rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Zgodnie z jego zapisami budynek i urządzenia z nim związane powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby poziom hałasu, na który będą narażeni użytkownicy lub ludzie znajdujący się w ich sąsiedztwie, nie stanowił zagrożenia dla ich zdrowia, a także umożliwiał im pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach.
Taki zapis jest jednak zbyt ogólny. Zatem deweloperzy mogliby ograniczać koszty i wnosić ściany z cienkich bloczków, które ich zdaniem spełniają wymagania rozporządzenia. Na szczęście istnieją bardziej szczegółowe Polskie Normy dotyczące dopuszczalnych wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach oraz oceny wpływu drgań na budynki i na ludzi w budynkach.
Wskazują one, że dopuszczalny poziom natężenia dźwięku w budynku mieszkalnym wynosi 40 dB. w porze dziennej i 30 dB. w porze nocnej (20.00-6.00). A w kuchni i pomieszczeniach, gdzie znajdują się urządzenia sanitarne, te wartości są wyższe i wynoszą odpowiednio 45 dB. i 35 dB.
Zatem grubość ściany w mieszkaniu powinna być wystarczająca, byśmy nie słyszeli spokojnej rozmowy sąsiadów (od 40 do 50 dB.). Przekroczenie tych wartości oznacza, że ściany zostały wniesione z materiałów o słabych właściwościach akustycznych lub są zbyt cienkie.
Polskie normy regulują także dopuszczalny poziom hałasu na zewnątrz. I tak w terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej dopuszczalne są wartości 50 dB. w dzień i 40 dB. w nocy, na terenach zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej 55 dB. w dzień i 45 dB. w nocy.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Stało się, nie sprawdziliśmy natężenia dźwięków przed zakupem, a sąsiedzi lub dzielnica okazali się zbyt głośni. Co teraz? Na szczęście na każdy problem jest rozwiązanie.
W przypadku słabej akustyki w nowym budownictwie rozwiązaniem jest dodatkowe wygłuszenie ścian. Dzięki przedściankom wypełnionym wełną lub zastosowaniu mat wygłuszających możemy skutecznie wytłumić odgłosy sąsiadów. Rozwiązanie ma to jednak wady. Jest kosztowne, wymaga zaawansowanych prac w mieszkaniu, a także mniej lub bardziej zmniejsza metraż.
Naszym sprzymierzeńcem w problemie słabej akustyki w nowym budownictwie są specjalne tapety akustyczne. Szeroki wybór kolorów i tekstur sprawia, że łatwo dobierzemy tapetę do naszego wnętrza. Dźwięki od sąsiada możemy wytłumić także poprzez założenie ściany meblami. Prawdopodobnie w tym tkwiła popularność PRL-owskich meblościanek.
Jeżeli problemem są dźwięki dochodzące z ulicy to, możemy spróbować poprawić akustykę tekstyliami. Grube zasłony, narzuty czy dywany powinny znacznie poprawić komfort. Warto także wymienić uszczelki w oknach i drzwiach na nowe. Jeżeli problem akustyki w nowym budownictwie jest znaczny, to może być konieczna wymiana okien na nowe z lepszymi parametrami.
Nie bez powodu mówią, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zatem najlepiej, aby przed kupnem sprawdzić akustykę w nowym budownictwie.
Jeżeli jednak zaniedbaliśmy tę kwestię, mamy jeszcze możliwość dochodzenia od dewelopera „naprawy” z tytułu gwarancji lub rękojmi.
Sposób postępowania będzie jednak zależał od problemu. Zawsze jednak musimy mieć rzetelnie zbadany poziom dźwięków w mieszkaniu (najlepiej przez fachowca), bo to na nas ciąży obowiązek udowodnienia istnienia problemu.
Sprawdzenie akustyki w nowym budownictwie powinno być obowiązkowym punktem. Możemy to zrobić samodzielnie przy pomocy dostępnych na rynku urządzeń. Pamiętajmy jednak, że samodzielne pomiary mogą zostać zakwestionowane przez dewelopera (słabej jakości sprzęt czy metoda pomiaru).
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!