Jeśli masz już wybrane mieszkanie, ale nie czujesz, że odpowiada ono w 100% Twoim potrzebom, to masz dwa wyjścia. Możesz odebrać mieszkanie takie jak w projekcie, a potem zastanawiać się co i jak w nim zmienić. Możesz także rozważyć zgłoszenie zmian lokatorskich deweloperowi. Ten artykuł wyjaśni Ci, na czym polegają te zmiany? Czy zawsze wiążą się z wyższym kosztem mieszkania? Do kiedy musisz zgłosić chęć wprowadzenia zmian i czy każda zmiana jest możliwa?
Zmiany lokatorskie na rynku pierwotnym są modyfikacjom oryginalnego projektu mieszkania. Zwykle wszystkie mieszkania w obrębie jednej inwestycji mają ten sam układ funkcjonalny. Zaprojektowany przez biuro dewelopera tak, aby stanowił uniwersalne rozwiązanie, dla jak największej liczby nabywców.
Jednak każdy z nas jest inny i ma specyficzne wymagania. Dlatego większość deweloperów umożliwia nabywcom dokonanie zmian w projekcie, tak aby mieszkanie odpowiadało jego potrzebom np.
Wszystkie przeróbki muszą być zgodne z obwiązującymi normami i przepisami budowlanymi.
Oczywiście nie wszystkie zmiany są możliwe. Zmiana lokalizacji ścian działowych, umiejscowienie okien lub drzwi zewnętrznych czy zmiany wymagające przesunięcia pionów instalacyjnych zostaną odrzucone przez dewelopera.
Szczegóły odnośnie do zmian lokatorskich, ich zakres oraz cennik powinny być zawarte w umowie.
Termin zgłoszenia wprowadzenia zmian deweloperskich zależy od dewelopera i zwykle jest podany w umowie. Jednak jeśli myślisz o wprowadzeniu zmian, warto, abyś zgłosił to jak najwcześniej. Najlepiej od razu po jej podpisaniu. Dlaczego?
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zgłoszenie zmian wymaga złożenia odpowiedniego wniosku, naniesienia zmian na kartę lokalu, sporządzenia nowego projektu dla mieszkania, czy oceny jego wykonania przez dewelopera. A to trwa i kosztuje.
Pamiętaj, że koszt zmian ponosisz Ty. Więc jeśli dokonasz zgłoszenia zmian zbyt późno, możesz ponieść dodatkowe koszty.
Przykład. Jeśli postanowisz usunąć ściankę działową, aby otworzyć przestrzeń, zostaniesz obciążony kosztami zburzenia ścianki i usunięcia gruzu. Gdybyś zgłosił to na początku budowy, ścianka by nie powstała, a koszt mieszkania uległyby obniżeniu.
Zwlekanie ze zmianami to także ograniczenie możliwości wprowadzenia zmian. Może się okazać, że zmiana nie będzie już możliwa, np. jeśli postanowisz w ostatniej chwili, że chciałbyś, aby deweloper zamontował Ci rolety przeciwsłoneczne na piętrze, a elewacja domu jest już gotowa.
Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Zależy od skali i rodzaju dokonywanych zmian, Twojej wygody i kosztów, jakie jesteś skłonny ponieść.
W przypadku zmiany sposobu ogrzewania czy przesunięcia ścian działowych takie zadanie najlepiej zlecić deweloperowi w ramach omawianych zmian lokatorskich. Będzie szybciej, a Ty unikniesz dodatkowych kosztów związanych z kuciem wylewek, usuwaniem gruzu i przeróbkami. Co więcej, te zmiany również będą objęte rękojmią dewelopera.
W przypadku drobnych przeróbek np. dołożenie gniazdek, oświetlenia, przed podjęciem decyzji warto najpierw ustalić, czy chcemy zajmować się poszukiwaniami ekipy oraz co jest dla nas bardziej opłacalne. A więc zajrzeć do cennika dewelopera.
Jeśli nie masz ochoty poszukać ekipy i dokonywać przeróbek w odebranym mieszkaniu to warto zlecić to deweloperowi. Prawdopodobnie będzie drożej, bo musisz zaakceptować ceny dewelopera i zapłacić za rozpatrzenie wniosku, ale oszczędzasz sobie zachodu.
Jest też druga możliwość, a więc zlecenie przeróbek ekipie fachowców po odbiorze mieszkania. Jest to opłacalne w sytuacji, gdy zamierzasz np. dołożyć tylko gniazdek. Unikasz wtedy opłaty za rozpatrzenie Twojego wniosku i możesz wybrać ekipę, która będzie miała najkorzystniejsze ceny. Musisz jednak pamiętać, aby przeróbki nie ingerowały w konstrukcję czy główne układy elektryczne. Ich naruszenie mogłoby w przyszłości skutkować problemami z dochodzeniem swoich praw w ramach rękojmi.
Zmiany lokatorskie są świetnym narzędziem umożliwiającym dopasowanie mieszkania do Twoich preferencji. I warto myśleć o nich już na etapie planowania zakupu. Możesz w ten sposób już w umowie deweloperskiej zawrzeć zapisy ułatwiające przeprowadzenie takich zmian. A także ustrzec się przed zapisami, które mogłyby wpłynąć na ograniczenie odpowiedzialności dewelopera z tytułu gwarancji i rękojmi.
Analizą takich zapisów w umowach zajmują się prawnicy Pewnego Lokalu. Mogą przeanalizować dla Ciebie warunki umowy i zaproponować rozwiązania, które będą dla Ciebie korzystne w każdej sytuacji.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!