Kupno domu a odbiór elementów drewnianych

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Kupno domu a odbiór elementów drewnianych | 797 014 014

W poniższym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób możemy sprawdzić elementy drewniane w domu.

W jaki sposób wykorzystać konstrukcje drewniane?

Konstrukcje drewniane są jednymi z najstarszych ustrojów nośnych stosowanych powszechnie w Polsce do wznoszenia obiektów budowlanych. Mają wiele zalet, ale także, jak inne materiały, mają również wady. Dobra znajomość podstawowych cech drewna umożliwia korzystanie z tych konstrukcji przez długi czas. Istotne jest przede wszystkim poznanie cech drewna (szczególnie wad) i czynników, od których zależy jego trwałość. Podstawowym parametrem, który wpływa na wiele cech fizycznych i mechanicznych, jest wilgotność drewna i jego otoczenia, dlatego temu zagadnieniu poświęcono więcej uwagi.

Konstrukcje te były przez długie wieki bezkonkurencyjne. Dopiero powstanie przemysłu stalowego ograniczyło powszechność używania konstrukcji drewnianych. Niemniej konstrukcje drewniane, szczególnie nowoczesne ich rozwiązania, wciąż stanowią dużą konkurencję dla innych rozwiązań materiałowych.

Oprócz niezależnych rozwiązań konstrukcji drewnianych zaczęto je również stosować łącznie z innymi rozwiązaniami materiałowymi. Bardzo częstym przykładem, znanym z historii, jest wykorzystywanie drewna na konstrukcje stropów i dachów budynków murowanych. Do dzisiaj, w budownictwie mieszkaniowym, konstrukcje stromych dachów wykonuje się z drewna.

Aktualnie konstrukcje drewniane przeżywają swego rodzaju renesans. Powstaje wiele obiektów użyteczności publicznej, jak aquaparki, magazyny, hale sportowe, wykonanych w całości lub tylko z przekryciem z drewna, głównie drewna klejonego warstwowo. Także w budownictwie mieszkaniowym następuje renesans budownictwa drewnianego. Powstaje wiele domów zarówno jednorodzinnych, jak i kilkukondygnacyjnych w technologii lekkiego szkieletu drewnianego, w różnych odmianach. Drewno zyskuje na popularności także dzięki upowszechnieniu technologii klejenia krzyżowego drewna CLT (ang. Cross Laminated Timber) oraz drewna klejonego warstwowo z fornirów LVL (ang. Laminated Veneer Lumber). Główną ideą tych technologii (CLT i LVL) jest eliminacja niekorzystnych cech charakteryzujących drewno przy jednoczesnym wykorzystaniu jego atutów.

Wilgotność w drewnie

Wilgotność drewna jest jednym z podstawowych czynników określających warunki pracy drewna, decydujących o jego wytrzymałości oraz trwałości. Ma ona bezpośredni wpływ na właściwości fizyczne i mechaniczne drewna, jego wymiary, masę oraz odporność na atak grzybów i owadów. Z punku widzenia rozwoju grzybów powodujących zgnilizny optymalne warunki to wilgotność drewna w przedziale 20–80%. Większość grzybów nie atakuje drewna o wilgotności większej niż 80% (to tzw. wilgotny stan ochronny drewna) oraz o wilgotności mniejszej niż 20% (to tzw. suchy stan ochronny drewna). Jak już wspomniano, wilgotność drewna jest silnie związana z wilgotnością otoczenia, lecz nie jest jego jedyną przyczyną. Często nadmierna wilgotność drewna wynika ze złych rozwiązań projektowych umożliwiających zawilgocenie konstrukcji przy utrudnionym odparowaniu (np. gniazda w ścianie, „buty stalowe” pod słupami zlokalizowanymi na zewnątrz obiektów). Do nadmiernego zawilgacania elementów drewnianych przyczyniają się również takie czynniki jak: wody opadowe, podciąganie wód gruntowych, nieszczelne instalacje, wody technologiczne itp.

Należy pamiętać, że zwiększona wilgotność drewna nie tylko wpływa na rozwój korozji biologicznych, ale także powoduje zmiany jego objętości (skurcz, pęcznienie), co przy cyklicznych zmianach wilgotności drewna prowadzi do powstania pęknięć lub wymrożeń w drewnie (a tym samym sprzyja rozwojowi korozji biologicznej) oraz wpływa na parametry wytrzymałościowe drewna.

Wizualna ocena stanu drewna

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Sęki - w przypadku drewna konstrukcyjnego, występowanie sęków jest najważniejszym kryterium decydującym o klasie wytrzymałości — problem ten należy uwzględnić dopiero w przypadku stwierdzenia widocznej nieprawidłowości np. ugięcia się belki w miejscu występowania sęków, w następstwie takiej nieprawidłowości należałoby ustalić współczynnik sękatości (my tego nie wykonujemy).

Pęknięcia drewna konstrukcyjnego - wg. normy PN-D-94021:2013, która określa klasy jakościowe tarcicy konstrukcyjnej metodą wizualną, pęknięcia w drewnie są dopuszczane jedynie w niewielkim stopniu:

  • nie dłuższe niż 1/4 elementu (np. belka drewniana o długości 200 cm nie może mieć pęknięcia dłuższego niż 50 cm) - ale nie dłuższe niż 60 lub 90 cm, w zależności od klasy tarcicy
  • nie głębsze niż 2/3 grubości sztuki (dla klasy KG - klasy gorszej, ale wciąż dopuszczalnej do stosowania w konstrukcjach).

W przypadku konstrukcji drewnianych, kilku lub nawet kilkudziesięcioletnich, w elementach konstrukcji prawie zawsze występują pęknięcia podłużne i często długość pojedynczego pęknięcia jest większa niż 900 mm, dlatego pomocne tutaj może być podejście przedstawione w normach: brytyjskiej (BS 4978:2007) i niemieckiej DIN (4074:2005). Norma brytyjska dopuszcza pęknięcia nieprzechodzące przez grubość tarcicy bez ograniczeń długości. Norma brytyjska także dopuszcza pęknięcia przechodzące na drugą stronę tarcicy, ale w tym przypadku ogranicza je do 600 mm na każdym metrze bieżącym tarcicy.

Zgnilizna drewna

Zgnilizna na wczesnym stadium objawia się zmienioną barwą drewna, taką zgniliznę określa się jako twardą i w niektórych krajach dopuszcza się stosowanie takiej tarcicy w budownictwie (w Polsce nie jest to dopuszczalne). Zgnilizna może obejmować jednakowo elementy konstrukcyjne jak i elementy wykończenia, np. ramy okienne, siding elewacji, ościeża drzwi itp. W przypadku stwierdzenia takiej nieprawidłowości w początkowym stadium element zainfekowany należy poddać głębszej analizie (wytrzymałościowej i mykologicznej), oraz wdrożyć środki zaradcze, wcześniej pozbywając się źródła choroby — najczęściej rozwija się ona w przypadku nadmiernie zawilgoconego środowiska.

 Chodniki owadzie

Są niedopuszczalne w nowych konstrukcjach, jednak ich występowanie w starszych obiektach nie zawsze kwalifikuje konstrukcję do rozbiórki. Aby ustalić ryzyko, należałoby stwierdzić skalę oraz podjąć działania zapobiegawcze dalszej korozji. Każdorazowo fakt występowania śladów po owadach należy odnotować i umieścić w raporcie końcowym.



Potrzebujesz pomocy przy odbiorze nieruchomości od dewelopera?

Zamów fachową pomoc w odbiorze z Pewny Lokal!

  • Nie da się sprawdzić odbieranego mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
  • Naprawa usterek w standardowym mieszkaniu kosztuje średnio 30 000 zł — jeśli usterki zostaną zgłoszone podczas odbioru, to naprawi je deweloper.
  • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki w Twoim mieszkaniu. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Strzałka zarezerwuj
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwuj online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal
Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Odbiory techniczne mieszkań i domów wykonujemy w całej Polsce:

a także innych miastach.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 69 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwuj online

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie odebrać mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik o rękojmi nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka