W poniższym artykule wyjaśniamy, jak wygląda odbiór częściowy domu i budynku.
Z odbiorem częściowym domu możemy mieć do czynienia zarówno w przypadku samodzielnej budowy domu, jak i wtedy, gdy dom kupujemy od dewelopera, przy czym odbywa się on na zupełnie innych warunkach. Na czym polega odbiór częściowy budynku i na co zwrócić szczególną uwagę w jego trakcie?
Jeśli decydujemy się na indywidualną realizację budowy własnego domu w bezpośredniej współpracy z wykonawcą, w umowie o roboty budowlane najczęściej zawarty będzie zapis, dotyczący odbiorów częściowych budynku. Zgodnie z art. 654 Kodeksu cywilnego inwestor jest zobowiązany na życzenie wykonawcy do odbioru wykonanych robót częściowo, wraz z ich postępem, co wiąże się z zapłatą odpowiedniej części wynagrodzenia, jeżeli tak stanowi umowa. Co ważne, wspomniany przepis nie precyzuje, po ukończeniu jakiej części prac powstaje roszczenie o odebranie ich przez inwestora, dlatego też może ono pojawić się po finalizacji jakiejkolwiek ich części. Podstawą do odmowy odebrania zrealizowanych prac może być ich usterkowość lub ich wykonanie w sposób niezgodny z ustaleniami umownymi.
Wszystko oczywiście zależy od indywidualnych postanowień z umowy o roboty budowlane, zawartej z wykonawcą. Tu warto wspomnieć też o wadze samej umowy - najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jej zawarcie w formie pisemnej. Umowa o roboty budowlane zawierać powinna przede wszystkim:
Każdy odbiór wymaga od przeprowadzającego go posiadania specjalistycznej wiedzy z zakresu prawa budowlanego oraz znajomości obowiązujących norm budowlanych, w cenie jest też doświadczenie w zakresie przeprowadzania odbiorów technicznych. Pewny Lokal wpiera swoich klientów również podczas odbiorów częściowych robót, o czym warto pamiętać, przygotowując się do takiego odbioru.
W przypadku kupna domu na rynku pierwotnym kupujący odbiera od dewelopera budynek już oddany do użytkowania. Poszczególne etapy prac powinny być realizowane przez wykonawcę inwestycji zgodnie z harmonogramem prac z umowy deweloperskiej. Nabywca nie ma obowiązku kontrolowania zgodności ich przebiegu z założeniami umownymi, co uznać można za jedną z korzyści, związanych z zakupem gotowego domu, realizowanego w ramach inwestycji deweloperskiej. W tej sytuacji funkcję podobną do inwestora w przypadku indywidualnej budowy domu pełnić będzie bank, przeprowadzający kontrolę postępu prac przed zwolnieniem środków z indywidualnego rachunku powierniczego, na który kupujący wpłaca środki zgodnie z postanowieniami umownymi.
Rachunek powierniczy wprowadzony został przez ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tzw. ustawę deweloperską) z 2011 roku jako środek ochrony nabywców. Zgodnie z art. 4 wspomnianej ustawy deweloper ma obowiązek zapewnić nabywcom jeden z następujących środków ochrony:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Dzięki temu środki, wpłacane przez kupujących, nie trafiają bezpośrednio na rachunek dewelopera. Są one zwalniane z rachunku powierniczego na rachunek dewelopera dopiero po potwierdzeniu przez bank zakończenia danego etapu przedsięwzięcia deweloperskiego. Zgodnie z ustawą deweloperska bank ma przyznane prawo kontroli postępów budowy, co w praktyce powinno oznaczać weryfikację wpisu kierownika budowy w dzienniku budowy oraz potwierdzenie jego zgodności ze stanem rzeczywistym. Podstawą do zwolnienia środków będzie raport, przygotowany przez przedstawiciela banku.
Tak więc w przypadku domu z rynku pierwotnego jedynym odbiorem, przeprowadzanym przez jego nabywcę, jest finalny odbiór techniczny nieruchomości. W jego trakcie zweryfikować należy poprawność zrealizowanych prac oraz ich zgodność z prawem budowlanym i normami. Warto jest w tym zakresie skorzystać z oferowanej przez Pewny Lokal usługi odbioru technicznego, podczas którego dom jest szczegółowo sprawdzany, a wszystkie stwierdzone w jego trakcie usterki wpisywane do protokołu, który stanowi następnie podstawę do usunięcia wad przez dewelopera na warunkach określonych ustawą deweloperską.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!