Zarezerwuj odbiór

Dokumentacja techniczna mieszkania

Często podejmując decyzję odnośnie zakupu konkretnego mieszkania, kupujący za przydatne uznaje zapoznanie się z jego kompletną dokumentacją techniczną.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Spis treści:

1. Prospekt informacyjny i dokumentacja architektoniczno-budowlana
2. Jakie dokumenty powinien udostępnić deweloper przy odbiorze mieszkaniaZ
3. Odbiór mieszkania od dewelopera co dalej

 

Czy deweloper ma obowiązek udostępnienia dokumentacji technicznej? Z jakim dokumentami możemy zapoznać się przed kupnem mieszkania? Jak wygląda sytuacja już po zakupie? Odpowiedzi na te pytania w dalszej części artykułu.

1. Prospekt informacyjny i dokumentacja architektoniczno-budowlana

Zgodnie z ustawą deweloperską deweloper ma obowiązek przedstawienia potencjalnemu nabywcy mieszkania na jego żądanie zarówno prospektu informacyjnego, dotyczącego danej inwestycji, jak i umożliwienia mu zapoznanie się w siedzibie dewelopera m.in. z pozwoleniem na budowę oraz projektem architektoniczno-budowlanym.

Prospekt informacyjny jest dokumentem, składającym się z części ogólnej i indywidualnej. W tej pierwszej znajdziemy informacje dotyczące dewelopera, samej nieruchomości i realizowanego przedsięwzięcia. Część indywidualna zawiera informacje dotyczące nabywanego lokalu. Prospekt stanowi nieodłączną część umowy deweloperskiej.

Szczegółowe informacje na temat inwestycji znajdziemy w pozwoleniu na budowę, do którego załącznikiem jest projekt budowlano-architektoniczny. Jeżeli nabywca ma takie życzenie, deweloper nie może odmówić mu udostępnienia do wglądu tej dokumentacji.

2. Jakie dokumenty powinien udostępnić deweloper przy odbiorze mieszkania

Podczas odbioru technicznego kupujący, często przy wsparciu inżyniera lub innej osoby, posiadającej znajomość norm budowlanych, weryfikuje zgodność lokalu z dokumentacją  (Standard wykończenia, rzut lokalu) oraz ze sztuką budowlaną. Warto podkreślić, iż w rezultacie przeprowadzanej przez dewelopera po zakończeniu inwestycji inwentaryzacji powykonawczej sporządzany jest rzut powykonawczy lokalu, z którym nabywca zapoznaje się na etapie odbioru mieszkania. Zazwyczaj metraż gotowego mieszkania  nie jest w 100% zgodny z tym, wskazanym w umowie deweloperskiej, i dobrze być na to przygotowanym.

Wszelkie stwierdzone podczas odbioru nieprawidłowości i usterki wpisywane są do protokołu, który podpisywany jest przez nabywcę i przedstawiciela dewelopera. Jeżeli odbiór techniczny pokrywa się z przekazaniem kluczy (co nie jest regułą), wówczas kupujący otrzymuje od dewelopera:

  • instrukcję użytkowania lokalu,
  • wszelkie instrukcje i gwarancje, obejmujące elementy wykończenia lokalu, takie jak drzwi antywłamaniowe, okna, grzejniki etc.
     

3.Odbiór mieszkania od dewelopera co dalej

Kolejnym krokiem po odbiorze jest już podpisanie umowy przeniesienia własności. Do umowy załączany jest już rzut powykonawczy lokalu, dodatkowo deweloper zobowiązany jest przekazać nabywcy Świadectwo charakterystyki energetycznej mieszkania, określające standard energetyczny wybudowanego budynku.

Jeżeli chodzi o kompletną dokumentację powykonawczą, a także dokumentację budowy, deweloper ma obowiązek ich przekazania właścicielowi lub zarządcy nieruchomości, podobnie jak wszelkich innych dokumentów dotyczących obiektu, w tym instrukcji obsługi, gwarancji etc. Jeżeli mamy potrzebę zapoznania się z taką dokumentacją, będącą już w posiadaniu zarządcy budynku, wówczas musimy złożyć formalnie wniosek do wspólnoty lub spółdzielni o udostępnienie nam potrzebnych dokumentów.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 9 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka