Czy deweloper ma obowiązek udostępnienia dokumentacji technicznej? Z jakim dokumentami możemy zapoznać się przed kupnem mieszkania? Jak wygląda sytuacja już po zakupie? Odpowiedzi na te pytania w dalszej części artykułu.
Zgodnie z ustawą deweloperską deweloper ma obowiązek przedstawienia potencjalnemu nabywcy mieszkania na jego żądanie zarówno prospektu informacyjnego, dotyczącego danej inwestycji, jak i umożliwienia mu zapoznanie się w siedzibie dewelopera m.in. z pozwoleniem na budowę oraz projektem architektoniczno-budowlanym.
Prospekt informacyjny jest dokumentem, składającym się z części ogólnej i indywidualnej. W tej pierwszej znajdziemy informacje dotyczące dewelopera, samej nieruchomości i realizowanego przedsięwzięcia. Część indywidualna zawiera informacje dotyczące nabywanego lokalu. Prospekt stanowi nieodłączną część umowy deweloperskiej.
Szczegółowe informacje na temat inwestycji znajdziemy w pozwoleniu na budowę, do którego załącznikiem jest projekt budowlano-architektoniczny. Jeżeli nabywca ma takie życzenie, deweloper nie może odmówić mu udostępnienia do wglądu tej dokumentacji.
Podczas odbioru technicznego kupujący, często przy wsparciu inżyniera lub innej osoby posiadającej znajomość norm budowlanych weryfikuje zgodność lokalu z dokumentacją (standard wykończenia, rzut lokalu) oraz ze sztuką budowlaną. Warto podkreślić, iż w rezultacie przeprowadzanej przez dewelopera po zakończeniu inwestycji inwentaryzacji powykonawczej sporządzany jest rzut powykonawczy lokalu, z którym nabywca zapoznaje się na etapie odbioru mieszkania. Zazwyczaj metraż gotowego mieszkania nie jest w 100% zgodny z tym, wskazanym w umowie deweloperskiej, i dobrze być na to przygotowanym.
Wszelkie stwierdzone podczas odbioru nieprawidłowości i usterki wpisywane są do protokołu, który podpisywany jest przez nabywcę i przedstawiciela dewelopera. Jeżeli odbiór techniczny pokrywa się z przekazaniem kluczy (co nie jest regułą), wówczas kupujący otrzymuje od dewelopera:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Kolejnym krokiem po odbiorze jest już podpisanie umowy przeniesienia własności. Do umowy załączany jest już rzut powykonawczy lokalu, dodatkowo deweloper zobowiązany jest przekazać nabywcy Świadectwo charakterystyki energetycznej mieszkania, określające standard energetyczny wybudowanego budynku.
Jeżeli chodzi o kompletną dokumentację powykonawczą, a także dokumentację budowy, deweloper ma obowiązek ich przekazania właścicielowi lub zarządcy nieruchomości, podobnie jak wszelkich innych dokumentów dotyczących obiektu, w tym instrukcji obsługi, gwarancji etc. Jeżeli mamy potrzebę zapoznania się z taką dokumentacją, będącą już w posiadaniu zarządcy budynku, wówczas musimy złożyć formalnie wniosek do wspólnoty lub spółdzielni o udostępnienie nam potrzebnych dokumentów.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!