Zamów pomoc prawną

Haczyki w umowie deweloperskiej

Jakie są najczęściej spotykane haczyki w umowie deweloperskiej? Nasi pracownicy przedstawią listę najczęstszych pułapek czekających na nabywców w umowach od dewelopera.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Haczyki w umowie deweloperskiej

Wprowadzona w 2012 r. Ustawa Deweloperska doprecyzowała, jak powinna wyglądać bezpieczna z punktu widzenia nabywcy umowa deweloperska. Nie oznacza to niestety, że deweloperzy zawsze idą na rękę swoim klientom. Poniżej przedstawiamy listę najczęstszych “problemów” jakie znajdujemy w umowach analizowanych dla klientów firmy Pewny Lokal:

Odstąpienie od umowy - prawo do odstąpienia od umowy deweloperskiej bez podania przyczyny to zwykle fikcja. Oznacza to, że po podpisaniu umowy nabywca nie będzie już mógł odstąpić od umowy bez zapłaty kary umownej lub zadatku. Zwróć uwagę czy możesz odstąpić od umowy, szczególnie gdy inwestycja jest na bardzo wczesnym etapie.

Kara umowna - problemem jest skonstruowanie zbyt wysokich kar umownych (co do zasady jest to więcej niż 5 % ceny lokalu/wartości przedmiotu umowy) lub wyższe kary umowne na rzecz dewelopera niż na rzecz nabywcy. Kara umowna nie powinna być zbyt wysoka oraz powinna być co najmniej takiej samej wysokości dla nabywcy jak i dewelopera (proporcjonalna).

Zabezpieczenie pieniędzy - deweloper może stosować otwarty lub zamknięty rachunek powierniczy. Najbezpieczniejszy jest ten ostatni, bo środki nabywcy będą przechowywane na rachunku bankowym aż do końca inwestycji deweloperskiej (więcej o rodzajach rachunków przeczytasz w tym artykule).

Różnica w powierzchni mieszkania - zwykle ostateczny metraż lokalu różni się w stosunku do projektowanego o 2-5% w dół albo w górę. Oznacza to, że lokal może być mniejszy niż ten obiecywany w umowie deweloperskiej. Dobrze w takim przypadku sprecyzować prawo do bezkosztowego odstąpienia od umowy, jeżeli ostateczna różnica w dół będzie wynosić więcej niż 2% powierzchni użytkowej lokalu.

Wydanie kluczy - niekorzystnym zapisem jest wydanie kluczy dopiero przy umowie końcowej. Między odbiorem technicznym a umową końcową może minąć nawet rok i najlepiej jest odebrać klucze przy odbiorze technicznym - wtedy można rozpocząć wykończenie lokalu i wcześniej wprowadzić się do lokalu.

Kwestia kredytu - brak zawarcia klauzuli o odstąpieniu od umowy deweloperskiej w przypadku nieuzyskania kredytu w banku może oznaczać duże straty finansowe. Jeżeli nabywca kredytuje zakup mieszkania, to koniecznie należy poprosić dewelopera o zawarcie prawa do bezkosztowego odstąpienia w przypadku nieuzyskania kredytu w banku. 

Opis lokalu - podstawą jest dokładny opis lokalu w umowie (pomieszczenia i metraż). Dodatkowo należy załączyć precyzyjny rzut lokalu - określający umiejscowienie lokalu na kondygnacji i rozkład pomieszczeń. O tych kwestiach wielu deweloperów zapomina wspomnieć w umowie.

Przynależności - w przypadku przynależności deweloperzy nie precyzują lub nawet zapominają o wymienieniu prawa do komórki, garażu lub ogródka. W przypadku udziału w części nieruchomości wspólnej należy zobowiązać dewelopera do podpisania umowy o podział do korzystania w dniu podpisania umowy końcowej. Umowa o podział do korzystania powinna być jasno sprecyzowana w akcie notarialnym.

Promesa - w przypadku zaciągnięcia kredytu przez dewelopera, ten nie tylko powinien zobowiązać się do bezobciążeniowego wyodrębnienia lokalu w dniu umowy przenoszącej własność, ale także przedstawić promesę banku na wydanie zgody na bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu. Ten dokument nazywa się promesą i powinien stanowić załącznik do umowy. Zwykle jednak deweloperzy zobowiązują się jedynie od przedstawienia zgody banku dopiero przy podpisywaniu umowy końcowej, a więc nawet rok lub dwa po podpisaniu umowy deweloperskiej.

Jak zabezpieczyć się na 100%?

Prawnicy firmy Pewny Lokal każdego miesiąca analizują setki umów deweloperskich, przedwstępnych, rezerwacyjnych etc. W zasadzie każda umowa różni się w jakimś stopniu od innej i trudno wskazać wyczerpującą listę pułapek i niekorzystnych klauzul na jednej liście. Najlepszym rozwiązaniem jest przesłanie projektu umowy deweloperskiej do bezpłatnej wyceny prawnikom Pewny Lokal. Kupno nieruchomości to inwestycja życia każdego z nas, a koszt analizy (zaczynającej się już od 299 zł - zobacz nasz cennik) to promil przy kosztach zakupu całego lokalu. Analiza jest wykonywana w ciągu nawet 24 godzin i przesłana drogą mailową w formie przejrzystego raportu.

Wyślij dokumenty do bezpłatnej wyceny: kontakt@pewnylokal.pl

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Działamy w całej Polsce i mamy najwięcej pozytywnych opinii w internecie. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 12 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka