Zamów pomoc prawną

Środki ochrony nabywców

W artykule opisujemy jakie środki ochrony nabywców mieszkań od deweloperów są przewidziane przez prawo.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Środki ochrony nabywcy umowa deweloperska

Zgodnie z art. 4 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tzw. ustawy deweloperskiej) deweloper zapewnia nabywcom mieszkań co najmniej jeden z następujących środków ochrony:

  • zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy
  • otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję ubezpieczeniową
  • otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję bankową
  • otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy.  

 

Deweloper co do zasady ma obowiązek zapewnić w umowie deweloperskiej jeden z powyższych środków ochrony, w przeciwnym razie narusza ustawę deweloperską.

Rachunki powiernicze

Istotą rachunków powierniczych jest to, że środki nabywców nie są przekazywane wprost na konto dewelopera, ale na specjalny rachunek powierniczy tworzony w banku. Rachunek służy gromadzeniu środków nabywców na cele określone w umowie deweloperskiej tj. wybudowanie mieszkania lub domu. Otwarty rachunek powierniczy charakteryzuje się tym, że pieniądze nabywców trafiają na rachunek i równolegle do postępów na budowie są wypłacane deweloperowi (po zakończeniu określonego etapu przez dewelopera). Zamknięty rachunek powierniczy i środki na nim zgromadzone są wypłacane dopiero po zakończeniu całości inwestycji przez dewelopera. W teorii otwarty rachunek powierniczy jest najmniej bezpiecznym środkiem ochrony nabywców, bo w razie upadłości dewelopera nabywcy otrzymają jedynie część, a nie całość środków (im więcej etapów inwestycji pozostanie do realizacji, tym więcej pieniędzy zostanie wypłaconych nabywcom). Mimo wszystko jednak, otwarty rachunek powierniczy cały czas pozostaje rynkowym standardem wśród deweloperów. Więcej o rachunkach powierniczych piszemy w artykule.

Gwarancje

Ustawa deweloperska pozwala dodatkowo zabezpieczyć środki nabywców przez objęcie ich gwarancją. Pieniądze nabywców mogą być zabezpieczone przez ubezpieczyciela-gwaranta, który najczęściej wypłaci im środki w razie bankructwa dewelopera lub odstąpienia od umowy ze względu na nie przeniesienie własności lokalu na nabywcę. Deweloper może też zabezpieczyć środki przez bank-gwaranta, który najczęściej analogicznie jak w powyższej sytuacji wypłaci im środki w razie bankructwa dewelopera lub nie wywiązania się z umowy. Gwarancja wygasa w dniu podpisania umowy przenoszącej własność. Należy pamiętać, że gwarancją nie są objęte odsetki od wpłaconych środków i korzyści utraconych przez nabywcę.

Zespół prawników i adwokatów firmy Pewny Lokal zapewnia kompleksowe usługi analizy umów deweloperskich, umów przedwstępnych i umów rezerwacyjnych. Jeżeli masz pytania, pisz na adres: kontakt@pewnylokal.pl lub dzwoń na naszą infolinię: 797 014 014 (czynna codziennie od 8:00 do 22:00).

Od niedawna Pewny Lokal oferuje także usługę sprawdzenia standardu technicznego, w którym deweloper zobowiązuje się oddać na rzecz nabywcy mieszkanie lub dom. Mieszkanie „w stanie deweloperskim” może bowiem oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo „standard deweloperski” może oznaczać zarówno obecność parapetów wewnętrznych, tynków na sufitach, jak i brak tych elementów. Zachęcamy do kontaktu w sprawie inżynieryjnego audytu standardu wykończenia planowanego przez dewelopera dla danego mieszkania/domu/budynku. Analizujemy także standardy „pod klucz”. Zobacz więcej tutaj.
Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 15 opinii.

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka