Zamów pomoc prawną

Środki ochrony nabywców

W artykule opisujemy jakie środki ochrony nabywców mieszkań od deweloperów są przewidziane przez prawo.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Środki ochrony nabywcy umowa deweloperska

Zgodnie z art. 4 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tzw. ustawy deweloperskiej) deweloper zapewnia nabywcom mieszkań co najmniej jeden z następujących środków ochrony:

  • zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy
  • otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję ubezpieczeniową
  • otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję bankową
  • otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy.  

 

Deweloper co do zasady ma obowiązek zapewnić w umowie deweloperskiej jeden z powyższych środków ochrony, w przeciwnym razie narusza ustawę deweloperską.

Rachunki powiernicze

Istotą rachunków powierniczych jest to, że środki nabywców nie są przekazywane wprost na konto dewelopera, ale na specjalny rachunek powierniczy tworzony w banku. Rachunek służy gromadzeniu środków nabywców na cele określone w umowie deweloperskiej tj. wybudowanie mieszkania lub domu. Otwarty rachunek powierniczy charakteryzuje się tym, że pieniądze nabywców trafiają na rachunek i równolegle do postępów na budowie są wypłacane deweloperowi (po zakończeniu określonego etapu przez dewelopera). Zamknięty rachunek powierniczy i środki na nim zgromadzone są wypłacane dopiero po zakończeniu całości inwestycji przez dewelopera. W teorii otwarty rachunek powierniczy jest najmniej bezpiecznym środkiem ochrony nabywców, bo w razie upadłości dewelopera nabywcy otrzymają jedynie część, a nie całość środków (im więcej etapów inwestycji pozostanie do realizacji, tym więcej pieniędzy zostanie wypłaconych nabywcom). Mimo wszystko jednak, otwarty rachunek powierniczy cały czas pozostaje rynkowym standardem wśród deweloperów. Więcej o rachunkach powierniczych piszemy w artykule.

Gwarancje

Ustawa deweloperska pozwala dodatkowo zabezpieczyć środki nabywców przez objęcie ich gwarancją. Pieniądze nabywców mogą być zabezpieczone przez ubezpieczyciela-gwaranta, który najczęściej wypłaci im środki w razie bankructwa dewelopera lub odstąpienia od umowy ze względu na nie przeniesienie własności lokalu na nabywcę. Deweloper może też zabezpieczyć środki przez bank-gwaranta, który najczęściej analogicznie jak w powyższej sytuacji wypłaci im środki w razie bankructwa dewelopera lub nie wywiązania się z umowy. Gwarancja wygasa w dniu podpisania umowy przenoszącej własność. Należy pamiętać, że gwarancją nie są objęte odsetki od wpłaconych środków i korzyści utraconych przez nabywcę.

Zespół prawników i adwokatów firmy Pewny Lokal zapewnia kompleksowe usługi analizy umów deweloperskich, umów przedwstępnych i umów rezerwacyjnych. Jeżeli masz pytania, pisz na adres: kontakt@pewnylokal.pl lub dzwoń na naszą infolinię: 797 014 014 (czynna codziennie od 8:00 do 22:00).

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Działamy w całej Polsce i mamy najwięcej pozytywnych opinii w internecie. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 17 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka