W poniższym artykule wyjaśniamy, jak wykonać przedodbiór mieszkania.
Czasem wypowiada się różne słowa, jakich nie definiują żadne słowniki. Tymczasem w praktyce okazują się bardzo przydatne. Tak właśnie jest z przedodbiorem. Przedodbiór to pojęcie, które, choć jest często stosowane, jak dotąd nie zostało określone prawnie. Nie ma go w umowie deweloperskiej. W związku z tym legalna definicja nie istnieje, podobnie jak warunki, jakie przedodbiór musiałby spełniać.
W praktyce jest to jednak proces, który warto przeprowadzić, chociażby na wzór rzeczywistego odbioru technicznego nieruchomości. Można więc wnioskować, że przedodbiór polega na dokonaniu odbioru przez nabywcę, jeszcze zanim deweloper uzyska pozwolenie na użytkowanie. Taki sposób działania zdecydowanie przyspieszy moment, w którym będzie możliwe przystąpienie do rozpoczęcia prac wykończeniowych w mieszkaniu. Taki obrót sprawy okazuje się pokusą dla niejednej osoby przymierzającej się właśnie do zakupu własnego mieszkania czy domu.
Przystępując do przedodbioru, należy sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy, na wzór protokołu sporządzanego podczas standardowego odbioru technicznego lokalu. Dokument ten powinien podpisać nabywca i przedstawiciel dewelopera, czy sam deweloper. W dokumencie inwestor musi zobowiązać się do usunięcia wad oraz usterek technicznych, jeśli oczywiście zostaną wykryte podczas tego spotkania. Jeśli w momencie przedodbioru wyjdzie dużo usterek, lepiej wstrzymać się z odbiorem kluczy, by nie doprowadzić do sytuacji, w której deweloper uzna, że to nabywca przyczynił się do ich powstania.
Przedodbiór w skrócie i uproszczeniu jest odbiorem nieformalnym, niewymaganym, ale przydatnym. Im więcej takich kontroli pracy budującego nasz lokal, tym większe jest prawdopodobieństwo, że ostatecznie nabyte mieszkanie będzie w stanie zgodnym z umową i sztuką budowlaną. Deweloper też będzie miał w świadomości fakt, iż ma do czynienia z profesjonalistą, który nie podaruje nawet najmniejszych wad. W związku z tym będzie bardziej wyczulony na niedociągnięcia ekipy budowlanej. Zadba o mieszkanie, a w konsekwencji tego przekaże klientowi nieruchomość spełniającą jego oczekiwania.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Ponieważ przedodbiór jest procedurą nieuregulowaną, warto ustalić termin, w jakim deweloper będzie musiał usunąć wady i zapisać go w umowie. Ponadto należy pamiętać, że pomimo przedodbioru, po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie, będzie trzeba wykonać właściwy odbiór techniczny nieruchomości, z uwzględnieniem wcześniejszego protokołu. Należy więc przepisać wypisane w nim wady i usterki do nowego dokumentu, sporządzonego podczas ustawowego odbioru technicznego lokalu.
Z racji faktu, iż wielu nabywców nie orientuje się w sztuce budowlanej i nie potrafi ocenić poprawności wykonanych prac, oferujemy swoją pomoc. Z przyjemnością potowarzyszymy Ci w przedodbiorze. Mamy najlepszych inżynierów i innych specjalistów, którzy doskonale wiedzą, jakie mieszkanie nadaje się do odbioru, a nad którym deweloper musi jeszcze popracować. Wspólnymi siłami ocenimy stan nieruchomości, w której już niebawem zamieszkasz.
Zgodnie z Ustawą deweloperską, odbiór mieszkania z rynku pierwotnego ma miejsce po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie przez dewelopera. Niemniej ustawa w żaden sposób nie stwierdza, że wcześniejszy odbiór jest nielegalny. Jeśli tylko deweloper wyrazi zgodę, można wykonać przedodbiór. Trzeba mieć jednak świadomość, że inwestycja wciąż formalnie będzie traktowana, jako teren budowy. Dlatego też deweloper może wymagać podpisania zgody, która dotyczy ryzyka związanego z przebywaniem na jej terenie.
Oczywiście w praktyce, prace są już całkowicie zakończone i trwa jedynie procesowanie dokumentacji, na podstawie której zostanie udzielone wspomniane pozwolenie. W związku, z czym absolutnie nie ma czego się bać! Zaletą przedodbioru jest oczywiście przyśpieszenie całego procesu. Wcześniej wykryte usterki zostaną szybciej usunięte, a mieszkanie od razu po pozwoleniu na użytkowanie i przeniesieniu własności, będzie mogło trafić do remontu. Tym samym nowy właściciel przeprowadzi się szybciej!
Poza ustaleniami z deweloperem ważne jest odpowiednie przygotowanie się do przedodbioru mieszkania. Najrozsądniejszą opcją będzie skorzystanie z usług fachowca, który posiada odpowiedni sprzęt oraz wiedzę. Inżynierowie z naszej firmy Pewny Lokal specjalizują się w ocenianiu stanu technicznego nieruchomości. Sprawdzają, czy dany lokal został wybudowany zgodnie ze sztuką budowlaną i standardem deweloperskim, zawartym w prospekcie informacyjnym. W trakcie oględzin spisują też protokół, w którym wynotowują wszystkie znalezione usterki i uchybienia.
Na podstawie tej listy, deweloper ma obowiązek usunięcia wskazanych wad. Weryfikacji podlegają ściany, posadzki, instalacje oraz stolarka okienna i drzwiowa. Dodatkowo nasz inżynier może również zmierzyć lokal oraz wykonać badania termowizyjne, które wskażą miejsca nadmiernej utraty ciepła. Taka kompletna inspekcja mieszkania pozwoli na zaoszczędzenie zarówno czasu, jak i pieniędzy w trakcie przyszłego remontu. Nie wahaj się zatem zapytać swojego dewelopera o przedodbiór, a następnie umówić się z inżynierem z Pewny Lokal na jego asystę i techniczne wsparcie!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!