Kruczki prawne przy zakupie mieszkania

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Kruczki prawne przy zakupie mieszkania - na co uważać?

Zakup mieszkania na zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, wydaje się taki prosty. Najważniejsze, by tę nieruchomość znaleźć, wybrać jedną z wielu, co zwykle zajmuje najwięcej czasu. Tymczasem zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, należy zachować ostrożność. Nie zawsze chodzi o same kruczki prawne, których można się doszukać przy dogłębnej analizie dokumentów. Pułapki tkwią też w sprawach czysto technicznych nieruchomości. Spróbujmy rozłożyć tę kwestię na czynniki pierwsze.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera?

Zanim zaczniemy wymieniać kruczki prawne i inne pułapki przy zakupie nieruchomości, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy tej inwestycji. Na pewno trzeba przyjrzeć się samemu deweloperowi, o ile jeszcze tego nie zrobiliśmy. Można go sprawdzić na wiele sposobów, na przykład rozglądając się w Internecie. Warto również dotrzeć do opinii innych nabywców, które mogą skutecznie pomóc w wyeliminowaniu ewentualnego ryzyka.

Jeszcze na chwilę przed podpisaniem umowy deweloperskiej, nabywca powinien zapoznać się z udostępnionym przez dewelopera prospektem informacyjnym. Dokumentacja ta zawiera najważniejsze informacje o inwestycji i firmie deweloperskiej. W jej treści znajdują się również kwestie związane z finansowaniem mieszkania, zagospodarowaniem terenu w okolicy budynku, a także informacja o posiadaniu przez sprzedawcę pozwolenia na budowę. Deweloper może nie zaproponować zapoznania się z tym dokumentem, dlatego w takiej sytuacji należy samodzielnie o niego poprosić.

Przed podpisaniem umowy z deweloperem, trzeba ponadto ustalić:

  • czy zakup komórki lokatorskiej albo garażu jest obowiązkowy,
  • jaka forma posiadania garażu czy komórki będzie przewidziana dla nabywcy,
  • ile wyniosą czynsz i pozostałe koszty użytkowania,
  • ile wyniesie ostateczna cena lokalu wraz z przynależnościami,
  • czy deweloper jest właścicielem działki, czy użytkownikiem wieczystym,
  • kwestie obciążenia inwestycji hipoteką, kredytowania w banku i promesy do umowy.

Pułapki przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym

Pułapką przy zakupie mieszkania mogą być nie tylko same kruczki prawne, ale też sprawy dotyczące stanu technicznego nieruchomości. Stare instalacje, brak windy, czy chociażby zniszczone części wspólne to wystarczający powód do zmartwień. Niedogodności te mogą rzutować na finansach domowych, wynikających z konieczności poniesienia zbyt kosztownego remontu mieszkania.

Pułapką może być również nieujawnione w księdze wieczystej obciążenie nieruchomości (służebnością czy dożywociem). To może mocno ograniczać swobodę nabywcy. Utajone pułapki w księdze wieczystej to jedno. Druga sprawa to pułapki jawne, których też może być wiele. Dlatego ważne jest, aby dobrze przeanalizować zarówno samą umowę, jak i pozostałe dokumenty związane z daną nieruchomością. Czujność należy zachować również przy samym oglądaniu mieszkania i całego budynku. 

Jak kupić mieszkanie i nie dać się oszukać?

Rozmaite kruczki prawne oraz inne niezrozumiałe kwestie, zawarte w umowie, często prowadzą do problemów, które ujawniają się dopiero po sfinalizowaniu transakcji. W takim razie, jak kupić wymarzone mieszkanie i nie dać się oszukać? Jeśli bierzemy pod uwagę mieszkanie na rynku wtórnym, musimy koniecznie zweryfikować stan prawny nieruchomości, a w tym sprawdzić, kto jest zameldowany w danym mieszkaniu. Ponadto należy przyjrzeć się całej nieruchomości i najlepiej zadawać jak najwięcej pytań, co pozwoli uniknąć różnych nieprzyjemności związanych z zakupem mieszkania.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Ważne jest również, aby sprawdzić najważniejsze elementy aktu notarialnego. Przy zakupie nieruchomości powinien być obecny notariusz. Jeśli umowa zostanie podpisana tylko między stronami i w inny, niż urzędowy sposób, będzie nieważna. W efekcie tego dotychczasowy właściciel może sprzedać to samo mieszkanie np. dwukrotnie w krótkich odstępach czasu. Poza tym wszystkim bardzo ważne jest, aby nie wpłacać żadnej kwoty rezerwacyjnej bez oglądania nieruchomości. Korzystając z pomocy agencji nieruchomości, kupujący nie powinien mieć obaw. Jednak w przypadku bezpośredniego kontaktu ze sprzedającym, należy zachować ostrożność. Trzeba więc:

  • dokładnie obejrzeć mieszkanie,
  • przeanalizować dokumenty,
  • podpisać umowę rezerwacyjną – o ile w dokumentach nie będzie żadnych niejasności.

Pomoc prawna w analizie umowy kupna mieszkania

Kruczki prawne bywają trudne do wykrycia. Tym bardziej, jeśli zostały celowo i sprytnie wprowadzone do treści umowy. W efekcie tego zakup mieszkania wiąże się z niemałym ryzykiem, ale na pewno nie dla kogoś, kto doskonale zna prawo nieruchomości. Dlatego, jeśli masz wątpliwości, obawy, czy zwyczajnie potrzebujesz wsparcia przy zakupie mieszkania, skontaktuj się z nami!

Oferujemy kompleksową pomoc w zakresie szczegółowej analizy umowy kupna mieszkania. Doskonale orientujemy się, gdzie najczęściej ukryte są kruczki prawne i potrafimy im przeciwdziałać. Mamy w swoim zespole specjalistów, którzy wiedzą, jak wesprzeć nabywcę, aby ten kupił mieszkanie bez ryzyka i nie dał się oszukać nieuczciwemu sprzedawcy.

Czym jest umowa dożywocia

Umowa dożywocia jest opisana w art. 908 – 916 kodeksu cywilnego - w oparciu o nią właściciel nieruchomości, w zamian za zapewnienie przez jej nabywcę dożywotniego utrzymania, którego szczegóły określa umowa zawarta między stronami (na przykład zapewnienie wyżywienia, mieszkania, pomocy etc.), zobowiązuje się do przekazania jej własności nabywcy po swojej śmierci. Prawo dożywocia jest ograniczonym prawem rzeczowym, co oznacza, że umowa dożywocia będzie wiążąca, nie tylko dla jest stron, ale również dla przyszłego nabywcy nieruchomości. Stąd tak ważne jest sprawdzenie, czy w przypadku wybranej przez nas nieruchomości nie będziemy mieć problemów, związanych z koniecznością realizacji postanowień umowy dożywocia, zawartej przez zbywającego nieruchomość.

Warto tu zaznaczyć, że umowa dożywocia nie może dotyczyć spółdzielczego własnościowego prawo do lokalu, które zgodnie z art. 172 ust.1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz art. 244 §1 kodeksu cywilnego nie może być traktowane jako własność, a jedynie własność nieruchomości może być przedmiotem wyżej wymienionej umowy.

Jak sprawdzić, czy nieruchomość jest obciążona prawem dożywocia

Jedynie dzięki przeprowadzeniu szczegółowego audytu prawnego nieruchomości możliwe jest zidentyfikowanie wszystkich obciążeń nieruchomości. W przypadku prawa dożywocia sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, niż ma to miejsce w przypadku obciążeń hipotecznych, roszczeń i służebności, które muszą być ujawnione w księdze wieczystej, prowadzonej dla nieruchomości. Co ważne, prawo dożywocia nie jest objęte rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych, co oznacza, że w przypadku gdyby nie zostało ono ujawnione w księdze, nie będzie to jednoznaczne z możliwością uchylenia się przez nabywcę nieruchomości od obowiązku wykonania dożywocia.

Pomimo iż według zapisów Ustawy prawo o notariacie w przypadku zawarcia umowy dożywocia nieruchomości notariusz jest zobowiązany do przekazania stosownej informacji do właściwego dla położenia nieruchomości Sądu Rejonowego, to jeżeli umowa została zawarta przed wejściem w życie wspomnianej ustawy, obowiązującej od 14 lutego 1991 roku, wówczas wpisu w księdze możemy nie znaleźć. W takiej sytuacji obowiązkowo należy sprawdzić podstawę nabycia, którą najczęściej jest akt notarialny. Znajdziemy w nim wszystkie najważniejsze postanowienia, w tym te dotyczące prawa dożywocia, jeżeli nieruchomość jest nim obciążona.

W przypadku nabycia obciążonej prawem dożywocia nieruchomości, które może stanowić wadę prawną przedmiotu umowy, jeżeli sprzedający wiedział o jej istnieniu, nabywcy przysługuje możliwość skorzystania z rękojmi. Na tej podstawie nabywca może żądać od sprzedającego usunięcia wady przedmiotu, obniżenia jego ceny bądź odstąpić od umowy sprzedaży i żądać zwrotu, wpłaconych z jej tytułu środków.

Potrzebujesz pomocy przy odbiorze nieruchomości od dewelopera?

Zamów fachową pomoc w odbiorze z Pewny Lokal!

  • Nie da się sprawdzić odbieranego mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
  • Naprawa usterek w standardowym mieszkaniu kosztuje średnio 30 000 zł — jeśli usterki zostaną zgłoszone podczas odbioru, to naprawi je deweloper.
  • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki w Twoim mieszkaniu. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Strzałka zarezerwuj

Innym rozwiązaniem może być przekształcenie przez sąd na żądanie jednej ze stron umowy  prawa dożywocia w rentę.

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwuj online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal
Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Odbiory techniczne mieszkań i domów wykonujemy w całej Polsce:

a także innych miastach.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 402 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwuj online

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie odebrać mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik o rękojmi nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka