Balkon czy taras to miejsce, w którym można odpocząć, zaczerpnąć świeżego powietrza lub po prostu rozwiesić pranie. Zastanawiasz się, czy taka przestrzeń jest Ci na co dzień potrzebna? Jak dalece wpływa ona na wartość mieszkania? Przeczytaj artykuł, który z pewnością rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości dotyczące zależności kupno mieszkania a balkon.
Wyobraź sobie, że budzisz się rano, robisz sobie kawę i wprost ze swojego mieszkania wychodzisz do przyjemnej przestrzeni na zewnątrz, gdzie możesz zaczerpnąć świeżego powietrza i złapać kilka słonecznych promieni. Dla większości ludzi taka wizja jest niezwykle kusząca, dlatego też nieruchomości posiadające balkon, taras, loggię czy ogródek są zdecydowanie chętniej wybierane, a co za tym idzie, mają wyższą wartość. Pamiętaj więc, że nawet jeśli kupujesz mieszkanie dla siebie i wiesz, że na co dzień nie będziesz korzystać z takiego udogodnienia, warto jest jednak na nie postawić. To ułatwi Ci sprzedaż, gdybyś kiedyś zdecydował się zmienić lokum i sprawi, że nieruchomość zyska na wartości.
Kupno mieszkania a balkon, taras lub loggia – jakie są właściwie różnice? Dość spore! W potocznym języku balkonem nazywamy każdą część przynależną do mieszkania, która znajduje się na świeżym powietrzu. W praktyce jednak to rozróżnienie jest bardzo istotne. Jaka jest różnica między loggią, balkonem a tarasem? Według definicji balkon to platforma, która jest nadwieszona i wystaje poza bryłę budynku. Oprócz tego jest otwarty, czyli stanowi w pełni nienakrytą powierzchnię, która znajduje się na zewnątrz. Balkon otoczony jest balustradą. Ma ona pełnić dwie funkcje. Przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo i chroni przed upadkiem, ale poza tym w przypadku wielu inwestycji ma też wpływ na estetyczny odbiór budynku. Taras to przestrzeń zdecydowanie podobna do balkonu, ale tutaj różnicę stanowi powierzchnia. Taras ma większy metraż. Ciekawą opcją jest także loggia, nazywana zabudowanym balkonem. Jest to platforma cofnięta w stosunku do linii elewacji. Można powiedzieć więc, że jest to wnęka w elewacji, która jest osłonięta ścianami z minimum dwóch stron z sufitem. Co istotne, loggię można zabudować w taki sposób, aby mieć dodatkowe pomieszczenie w mieszkaniu, np. gabinet, spiżarnię lub ogród zimowy. Inwestowanie w nieruchomości z loggią jest więc naprawdę dobrym pomysłem. Oczywiście warto też wspomnieć, że mieszkania położone na niskim parterze także mają taką przestrzeń, ale jest to zwykły ogródek.
Wiele osób zastanawia się, czy balkon jest w zasadzie częścią mieszkania. Pamiętaj, że przy nieruchomościach, mamy coś takiego, jak powierzchnia całkowita i użytkowa. Do jednej balkon jest wliczany, a do drugiej nie. Jak to działa? Według prawa za powierzchnię użytkową należy uznać sumę metrażu wszystkich izb w nieruchomości. Zatem w metraż wliczają się nie tylko salon, sypialnia, kuchnia i łazienka, ale też np. spiżarnia, garderoba, przedpokój czy obudowana weranda. Dla wyjaśnienia zależności kupno mieszkania a balkon istotny jest też art. 2 ust. 2 Ustawy o własności lokali, który mówi natomiast, że izby przeznaczone na stały pobyt ludzi, stanowią lokal mieszkalny wraz z pomieszczeniami pomocniczymi. Takie wnętrze jest przeznaczone do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.
Może to być kuchnia, łazienka, WC, korytarz, garderoba, hol, balkon, ale także poddasze, strych, schody, taras (jeśli są wewnątrz jednego lokalu). W art. 2 ust. 4 tej samej ustawy przeczytamy także o dodatkowych pomieszczeniach (tzw. przynależnych), które mogą przynależeć do lokalu jako jego części składowe, nawet jeśli do niego bezpośrednio nie przylegają lub są położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal. Jakie są to miejsca? Np. garaż czy komórka. Niestety w tejże Ustawie nigdzie nie wspomniano o balkonach i wliczaniu ich do metrażu. Według orzecznictwa sądowego balkon przynależny do danego mieszkania stanowi jego część składową. Trzeba jednak zaznaczyć, że istnieje stanowisko, które mówi o tym, iż chodzi tylko o balkon wewnętrzny i np. barierki już nie.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Według przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. powierzchnia balkonu nie stanowi części powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego. W związku z tym powierzchnia balkonu nie może być uwzględniana przy niektórych wyliczeniach, niezbędnych przy budowaniu nieruchomości, np. przy bilansowaniu zapotrzebowania na miejsca postojowe. Wygląda więc na to, że balkon jest wliczany do powierzchni całkowitej, ale nie do użytkowej. Stanowi jednak część mieszkania.
W związku z tym, że balkon nie jest wliczany do powierzchni użytkowej, większość sprzedających nie liczy go przy obliczaniu ceny mieszkania. Możesz jednak spotkać się z sytuacją, w której cena za m 2 nieruchomości będzie wyższa w przypadku budynków z balkonami czy loggiami. Wynika to z faktu, że taka przestrzeń stanowi wartość dodaną tak jak np. nowoczesne windy na klatce schodowej. Tak samo działa to zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym.
Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi zależność kupno mieszkania a balkon nie jest już dla Ciebie zagadką i bez trudu podejmiesz dobrą decyzję!
Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów, a także w przeglądach technicznych mieszkań i budynków. Pomożemy Ci także w odbiorze mieszkania z balkonem. Zadzwoń koniecznie!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!