Chciałbyś kupić mieszkanie, ale bank odrzucił Twój wniosek? Nie masz zdolności kredytowej, ale masz pewne oszczędności, więc szukasz alternatywnego sposobu na zakup mieszkania? Dobrze trafiłeś. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jakie są jeszcze inne sposoby, na to, aby kupić mieszkanie bez kredytu. A także, o czym powinieneś pamiętać przy zakupie własnego mieszkania.
Standardowa procedura zakupu mieszkania finansowanego kredytem hipotecznym zajmuje zwykle od 1 do 3 miesięcy. Jest to czas potrzebny na skompletowanie dokumentów, podpisanie umowy przedwstępnej, oczekiwanie na decyzję banku i wreszcie podpisanie właściwej umowy zakupu. Później możesz odebrać klucze i cieszyć się mieszkaniem.
W przypadku zakupu za gotówkę ten okres jest znacznie krótszy.
Natomiast, jeśli postanowiłeś kupić przysłowiową „dziurę w ziemi”, to musisz poczekać, aż deweloper ukończy inwestycję, czyli zwykle od 2 do 3 lat. Dopiero wtedy będziesz mógł dokonać odbioru deweloperskiego, podpisać umowę przenoszącą własność i odebrać klucze do własnego „M”.
Zakup mieszkania za gotówkę jest najtańszą formą zakupu mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Nie ponosisz kosztów związanych z zaciągnięciem kredytu (prowizja banku i odsetki). Dodatkowo sprzedający, mając wizję szybkiego otrzymania całości środków, często są skłonni obniżyć jego cenę.
W związku z tym cała procedura zakupu mieszkania za gotówkę jest bardzo szybka. Składa się tylko z dwóch kroków — podpisania umowy notarialnej oraz przelania środków na rachunek sprzedającego. Tyle.
Dlatego, jeśli w Twojej okolicy, terminy do notariusza są krótkie, to cały proces może zająć Ci tylko kilka dni.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Nie warto się jednak spieszyć. Przed podpisaniem umowy, przeanalizuj dokładnie jej punkty z prawnikiem, tak aby nie znalazły się w niej niekorzystne dla Ciebie zapisy.
Co więcej, jeśli myślisz o zakupie mieszkania bez kredytu, w całości płacąc gotówką, powinieneś przygotować sobie dokumenty potwierdzające źródło pochodzenia oszczędności. Wysoka kwota transakcji może sprawić, że urząd skarbowy zechce sprawdzić, czy przelane przez Ciebie środki pochodzą z legalnego źródła.
Mieszkanie na raty notarialne (raty u osób prywatnych), to kolejna forma zakupu mieszkania bez kredytu bankowego. Możesz zawrzeć ze sprzedającym (osobą prywatną lub deweloperem) notarialną umowę kupna-sprzedaży, w której zobowiążesz się do spłaty całości lub części wartości mieszkania w ratach.
Szczegóły takiej umowy, na przykład ilość rat i ich wysokość zależą od Twoich ustaleń ze sprzedającym. Sprzedający może, ale nie musi naliczyć Ci z tego tytułu odsetki. Nie ma tutaj także konieczności przedstawiania zaświadczenia o dochodach. Zatem nawet jeśli zdaniem banku, nie masz zdolności kredytowej, to możesz taką umowę podpisać.
Dzięki temu, że nie płacisz prowizji ani odsetek bankowych, możesz ustalić wyższą kwotę raty i spłacić mieszkanie szybciej niż gdyby to miało miejsce z udziałem banku.
Niestety, ta forma kredytowania, nie jest zbyt popularna w Polsce. Dlatego, że zyskuje na niej głównie kupujący.
Przyjęło się myśleć, że kredyt hipoteczny lub zakup za gotówkę, to jedyne możliwe formy zakupu mieszkania. Tymczasem istnieją jeszcze inne sposoby, aby kupić mieszkanie bez kredytu bankowego.
Pierwszym z nich jest odwrócona hipoteka. Dzięki takiej umowie możesz stać się właścicielem nieruchomości, w zamian za opiekę nad drugą stroną umowy (zwykle osobą starszą) i umożliwienie jej dożywotniego zamieszkiwania w lokalu. Przed podpisaniem takiej umowy powinieneś jednak sprawdzić, czy dana osoba jest jednym właścicielem mieszkania. Jeśli nie, a pozostali właściciele nie zrzekną się na Twoją rzecz swoich praw do lokalu, to zyskasz prawo tylko do jego części.
Leasing nieruchomości to kolejna forma zakupu mieszkania bez kredytu bankowego. Działa podobnie jak leasing samochodowy. Leasingodawca pozwala Ci na użytkowanie mieszkania, a Ty ponosisz za to opłatę. Natomiast po zakończeniu umowy, masz możliwość jego wykupienia. Ta opcja jest dobra dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które często są mniej wiarygodne dla banku niż osoby na etacie.
Kolejną formą zakupu mieszkania bez kredytu jest jego wynajmem z możliwością zakupu. To rozwiązanie jest dostępne głównie w dużych miastach i skierowane do osób, które mają już część środków potrzebnych za zakup mieszkania. Wpłacasz deweloperowi wkład własny (zwykle od 10 do 30%) i podpisujesz długoterminową umowę najmu, na podstawie której zyskujesz prawo pierwokupu nieruchomości na określonych warunkach. Mieszkanie możesz wykupić w dogodnym dla Ciebie momencie
Jeśli posiadasz już mieszkanie własnościowe, ale chciałbyś kupić inne, większe, to możesz dokonać jego zamiany. Ta forma zakupu mieszkania bez kredytu wymaga jednak znalezienia drugiej strony również chętnej na taką zamianę. Jeśli Ci się to uda, to wystarczy, że podpiszecie umowę u notariusza i dopłacisz drugiej stronie różnicę w cenach mieszkań.
Ostatnią formą zakupu mieszkania bez kredytu jest zakup spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania. Jest to forma posiadania przez członka spółdzielni mieszkaniowej prawa do mieszkania w lokalu, ale bez prawa własności. Prawo to możesz nabyć od spółdzielni mieszkaniowej, po wniesieniu 30% ceny mieszkania. Gdy uzbierasz odpowiednią sumę pieniędzy, możesz je przekształcić w prawo własnościowe i stać się pełnoprawnym właścicielem mieszkania.
Wybór między zaciągnięciem hipoteki a nabyciem nieruchomości za gotówkę wiąże się z wieloma czynnikami, które należy wziąć pod uwagę. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, ważne jest, aby dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty obu opcji i wybrać tę, która najlepiej odpowiada Twoim długoterminowym celom i możliwościom. Poniższa tabela przedstawia plusy i minusy tej drugiej opcji.
Aspekty kupna mieszkania za gotówkę | Zalety | Wady |
Konieczność zapłaty gotówką | Płatność gotówką oznacza brak zobowiązań wobec banku, co daje większą swobodę w podejmowaniu decyzji finansowych. | Konieczność posiadania dużej kwoty środków na zakup nieruchomości, co może stanowić barierę dla wielu osób. Ograniczony dostęp do kapitału może uniemożliwić zakup wymarzonego mieszkania bez zaciągania kredytu. |
Oszczędności | Unikasz opłat bankowych związanych z kredytem, takich jak prowizja, ubezpieczenie i inne opłaty dodatkowe. | Ilość posiadanych oszczędności może ograniczać możliwość zakupu do tańszych nieruchomości, które są w zasięgu Twojego budżetu. |
Szybkość transakcji | Możliwość szybkiego sfinalizowania zakupu, bez konieczności oczekiwania na decyzję kredytową. Co więcej, kupując mieszkanie za gotówkę, masz silniejszą pozycję negocjacyjną ze sprzedającym. Często możesz liczyć na obniżenie ceny lub inne korzystne warunki transakcji. | Uzbieranie potrzebnej kwoty może zająć dużo czasu. Ponadto spadek wartości pieniądza w czasie może zniwelować siłę nabywczą oszczędności. Także nieprzewidziane wydatki, utrata pracy lub inne zdarzenia losowe często opóźniają osiągnięcie celu. |
Inne | Brak konieczności spłaty rat kredytu i odsetek zapewnia większą stabilność finansową i komfort psychiczny. | Inwestowanie kapitału w zakup nieruchomości wiąże się z rezygnacją z możliwości zainwestowania go w inne instrumenty finansowe, które mogą generować wyższe zyski |
Oprócz wyżej wymienionych wad i zalet, przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie mieszkania bez kredytu warto zbadać aktualną sytuację na rynku nieruchomości. Wzrost cen może oznaczać, że zakup teraz jest korzystny, ale wiąże się z większym ryzykiem spadku wartości w przyszłości. Z drugiej strony, spadające ceny mogą oznaczać okazję, ale mogą również zwiastować dalsze spadki. Dlatego analiza prognoz rynkowych może pomóc w przewidywaniu przyszłych trendów i podjęciu strategicznej decyzji. Warto również skonsultować się z doradcą finansowym, aby uzyskać pomoc w analizie Twojej sytuacji i wyborze najlepszej opcji finansowania zakupu mieszkania.
Jak widzisz, jest wiele możliwości, aby kupić mieszkania bez kredytu hipotecznego. Każda z nich wymaga jednak podpisania stosownej umowy. Umowa ta powinna zabezpieczać Twoje interesy obecnie i w przyszłości.
Dlatego przed jej podpisaniem, zleć analizę umowy prawnikom Pewnego Lokalu. Dzięki doświadczeniu, szybko przeanalizują jej wszystkie punkty, zwrócą Ci uwagę na niebezpieczne zapisy i zaproponują takie, które będą dla Ciebie korzystne. Dzięki takiej analizie prawnej zyskasz spokój, że umowa jest zgodna z prawem i nie będziesz musiał się obawiać jej skutków prawnych w przyszłości.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!