Przeglądając portale sprzedażowe, coraz częściej można spotkać się z ofertą mieszkań w domach wielorodzinnych. W tym momencie wielu z nas zastanawia się, czy dom wielorodzinny to jest to samo, co blok mieszkalny? A może to jeszcze inna forma budowlana? W dzisiejszym artykule poznasz odpowiedź na to pytanie. Dowiesz się także, jakie są zalety zakupu mieszkania w domu wielorodzinnym oraz na co uważać podczas zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, oraz wtórnym?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto zajrzeć do Ustawy prawo budowlane. Zgodnie z jego zapisami, budynek mieszkalny jednorodzinny, to budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, który służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowi konstrukcyjnie samodzielną całość i w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.
Natomiast budynki, które nie spełniają tej definicji, są uznawane za budynki wielorodzinne. I jest to podstawowy podział budynków mieszkalnych. Zatem na podstawie przytoczonej definicji, bloki zaliczamy do budynków wielorodzinnych, bez względu na to, jakiej jest wielkości.
Na końcu warto wspomnieć, że jeśli budynek został podzielony na 2 lokale, z których jedna część przekracza wspomniane 30% całej powierzchni budynku i służy działalności usługowej, to budynek przestaje być budynkiem mieszkalnym i zostaje uznawany za budynek usługowy.
Na to pytanie nie ma jednej konkretnej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych preferencji i stylu życia. Przede wszystkim mieszkanie w domu wielorodzinnym jest znacznie mniej pracochłonne niż posiadanie domu.
Poza nielicznymi wyjątkami odpadają nam obowiązki związane z pielęgnacją ogrodu, czy naprawą dachu lub elewacji. Nie musimy zajmować się paleniem w piecu, zakupem opału czy przeglądami technicznymi instalacji.
Zakup mieszkania w domu wielorodzinnym wiąże się także z mniejszą inwestycją. Za dom jednorodzinny trzeba zapłacić znacznie więcej niż za mieszkanie. Co więcej, mieszkania powstają w bardzo dogodnych lokalizacjach. Najczęściej w pobliżu szkół, zakładów pracy czy komunikacji miejskiej, a zakup działki pod budowę domu w tych miejscach nie jest możliwy. Dzięki posiadaniu mieszkania w centrum ograniczamy koszt dojazdu do pracy / szkoły i oszczędzamy czas.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Z tych względów, mieszkania w domu wielorodzinnym stanowią lepszą lokatę kapitału. Dużo łatwiej jest znaleźć najemców na mieszkanie niż na dom jednorodzinny, zwłaszcza jeśli znajduje się ono w atrakcyjnej lokalizacji. Mieszkania sprzedają się także dużo szybciej, więc jeśli uznamy, że obecne jest dla nas za małe lub za duże, to dużo szybciej uzyskamy kapitał na zakup kolejnego.
Jak każdy zakup nieruchomości, zakup mieszkania w domu wielorodzinnym jest obarczony ryzykiem. Może się zdarzyć, że mieszkanie z rynku wtórnego, jest w złym stanie technicznym. Dotychczasowy właściciel nie dbał o nie i samo pomalowanie ścian to za mało. Konieczny jest generalny remont.
Co więcej, mieszkanie może mieć nieuregulowany stan prawny, bo nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe i formalnie ma więcej właścicieli niż sam sprzedający. Dlatego przed zakupem mieszkania powinniśmy sprawdzić jego księgę wieczystą, o ile została założona.
W tym dokumencie znajdziemy informacje o obciążeniu hipoteki mieszkania, czy prawach osób trzecich do niego — na przykład dożywotniego zamieszkania. Jest to jedno z niewielu praw, które nie wygasa z chwilą sprzedaży nieruchomości i powoduje nieprzyjemne konsekwencje dla nowych właścicieli.
Natomiast w przypadku zakupu mieszkania w domu wielorodzinnym z rynku pierwotnego, kluczowymi momentami zakupu jest podpisanie umowy deweloperskiej, a także odbiór deweloperski. Przed podpisaniem umowy, warto sprawdzić, czy deweloper nie zamieścił w niej klauzul, które w jakimś stopniu ograniczają nasze prawa, na przykład ogranicza sprzedaż cesji lub wyłącza prawo do rękojmi.
Podczas odbioru deweloperskiego warto dokładnie sprawdzić, czy deweloper wywiązał się z zapisów umowy zawartych w standardach wykończenia, a jakość robót nie budzi zastrzeżeń. Jest to kluczowy element, gdyż niezauważone przez nas błędy, będą wychodziły w miarę upływu czasu i powodowały konieczność przeprowadzenia remontu.
Zakup mieszkania w domu wielorodzinnym to ważny krok w życiu każdego z nas. Bardzo często wiąże się on z zaciągnięciem wieloletniego kredytu hipotecznego. Dlatego warto przed zakupem sprawdzić mieszkanie pod kątem prawnym i technicznym. Dzięki temu upewnimy się, że mieszkanie jest wolne od wad i praw osób trzecich.
Jeśli potrzebujesz pomocy w tej kwestii, to zapraszamy Cię do skorzystania z usług inżynierów i prawników Pewnego Lokalu. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu cała procedura audytu technicznego i prawnego przebiegnie bardzo szybko, a Ty zyskasz pewność, że zakup jest bezpieczny.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!