W sieci znajdziemy wiele artykułów na temat nowych przepisów o odbiorze mieszkania na rynku pierwotnym. Dotyczą one zwłaszcza zagadnień związanych ze znowelizowanym trybem rozstrzygania sporów z deweloperem i możliwością zatrudniania rzeczoznawcy. Czy tak faktycznie jest? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.
Zacznijmy jednak od początku i wyjaśnijmy, czym jest odbiór deweloperski?
W ustawie deweloperskiej znajdziemy zapisy, że przeniesienie na nabywcę praw wynikających z umowy deweloperskiej, poprzedzone jest odbiorem lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego przez nabywcę. Przy czym, odbiór ten można przeprowadzić dopiero po uprawomocnieniu się decyzji o pozwoleniu na użytkowanie albo zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy.
Podczas odbioru deweloperskiego nabywca sprawdza, czy deweloper wywiązał się z zapisów umowy i mieszkanie, którego niedługo staniemy się właścicielami, jest wolne od wad.
Odbiór deweloperski kończy się sporządzeniem protokołu odbioru. Potwierdzamy w nim, że nasze mieszkanie jest w dobrym stanie, albo wskazujemy znalezione wady i usterki.
Od dnia podpisania protokołu przez strony, deweloper ma 14 dni, aby odnieść się do wskazanych w nim usterek i 30 dni, aby dokonać ich naprawy.
Jeżeli w naszej nieruchomości znajdziemy wadę istotną i postanowimy odmówić przeprowadzenia odbioru, to ten fakt oraz stanowisko dewelopera również musi zostać ujęte w protokole. Ustawa deweloperska wskazuje, w jakim trybie powinny zostać naprawione usterki. I tutaj dochodzimy do tematu nowych przepisów o odbiorze mieszkania i wspomnianym rzeczoznawcy.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zapisy ustawy wskazują, że odmowa dokonania odbioru ze względu na wadę istotną w ramach powtórnego odbioru wymaga przedstawienia przez nabywcę opinii rzeczoznawcy budowlanego, który ponownie dokona odbioru mieszkania. A nowe przepisy wskazują, że mamy na to miesiąc od dnia odmowy. I jeżeli faktycznie wada jest, to całość kosztów naprawy wraz z opinią pokryje nam deweloper. Takie zapisy wydają się korzystne dla nabywcy. Jednak pamiętajmy, że deweloper i tak może odmówić uznania wady. Zatem spór może skończyć się w sądzie. Czy możemy być wtedy pewni wygranej, skoro mamy opinię rzeczoznawcy?
Z tym może być różnie. Niestety, ale nasza ekspertyza nie będzie dla sądu wystarczająca. Będzie jedynie udokumentowaniem naszego stanowiska, a sąd powoła swojego biegłego i to na podstawie jego opinii rozstrzygnie spór. W praktyce oznacza to, że nowe przepisy o odbiorze mieszkania nie koniecznie wnoszą istotne zmiany dla nabywców.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!