Zalety i wady tarasu, ogródka oraz balkonu w bloku - porównanie
Właściciele domów jednorodzinnych mogą cieszyć się własnym ogródkiem i tarasem. Ci mieszkający w mieszkaniu w bloku, przeważnie muszą ograniczyć się do balkonu. Tylko sporadycznie trafia się na mieszkania zlokalizowane na parterze, które mają też kawałek zieleni, a co za tym idzie, mogą zbudować taras i część powierzchni wykorzystać pod ogród. W rzeczywistości ogródek, balkon i taras mają swoje zalety i wady, nad którymi warto się nieco bardziej pochylić.
Taras charakteryzuje się nieco większą powierzchnią niż balkon. Nierzadko przybiera wręcz postać letniego pokoju. Można go zabudować, tworząc solidny dach lub rozwijając markizę. Możliwości zagospodarowania tej przestrzeni są ogromne, a jedynym ograniczeniem jest tak naprawdę wyobraźnia i pomysłowość właścicieli. Poniżej prezentujemy największe wady i zalety tarasu.
Dlaczego warto zainwestować w mieszkanie z tarasem?
Zalety tarasu prezentują się w następujący sposób:
odpowiednio urządzony taras może stanowić miejsce spotkań i imprez rodzinnych,
niektóre tarasy są nawet dwukrotnym przedłużeniem lokali mieszkalnych,
to idealne miejsce na uprawę roślin doniczkowych, w tym ziół,
taras to też świetna lokalizacja, by zorganizować przestrzeń dla dzieci,
mieszkanie z tarasem to bardzo dobry wybór dla rodzin z dziećmi, osób starszych i tych, które kochają zieleń.
Wady mieszkania z tarasem
Oprócz licznych zalet taras ma też kilka wad w porównaniu z innymi podobnymi powierzchniami. Do najważniejszych z nich należą:
konieczność dbania o taras zależnie od tego, z jakich materiałów i jak jest wykonany,
taras zwykle wiąże się z mieszkaniem na parterze, a to zmniejsza bezpieczeństwo mieszkańców,
mieszkanie z tarasem i prywatnym ogródkiem jest znacznie droższe od mieszkania bez tarasu.
Balkon – zalety i wady
Balkon dziś jest praktycznie w każdym mieszkaniu i to najczęściej więcej niż jeden. Jedynie w starym budownictwie spotyka się mieszkania, które balkonów nie posiadają lub są na tyle małe, iż wychodząc na zewnątrz, można zrobić zaledwie jeden krok. Dlatego warto poznać wady i zalety balkonu, aby wiedzieć, jakie mieszkanie kupić.
Dlaczego mieszkanie z balkonem to dobry pomysł?
Oto najczęściej wskazywane zalety balkonu:
balkon to przestrzeń, która sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu, bez konieczności wychodzenia przed blok czy do parku,
to też miejsce, które świetnie nadaje się do suszenia prania,
umożliwia uprawę roślin doniczkowych i tym samym kontakt z naturą (a nawet hodowanie własnych, świeżych ziół),
jeśli balkon jest odpowiednio zabezpieczony, może być miejscem do zabawy dla dzieci,
balkon w bloku może być dodatkową powierzchnią użytkową dla właścicieli ciasnego mieszkania (w razie potrzeby można go nawet zabudować i tym samym zwiększyć zakres zastosowania),
posiadanie drzwi balkonowych zwiększa ilość światła wpadającego do wnętrza w porównaniu ze standardowym oknem,
balkon podnosi standard nieruchomości i tym samym atrakcyjność mieszkania.
Wady balkonu w mieszkaniu
Zalety balkonu zachęcają do zakupu mieszkania. Jednak ma on pewne wady:
mieszkanie z balkonem jest klasyfikowane do tych o wyższym standardzie, a co za tym idzie – ma wyższą cenę,
balkon wymaga regularnego sprzątania i trzeba utrzymywać go w dobrym stanie, co zwykle jest utrudnione ze względu na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które
według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:
Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!
Jakie mogą być zalety ogródka w bloku? Bliskość natury, przestrzeń do zabawy dla dzieci, możliwość uprawy najróżniejszych roślin.
Wady i zalety ogródka
Ogródek, nawet ten mały, przynależący do mieszkania usytuowanego w bloku, to przestrzeń, która stwarza użytkownikom szerokie możliwości aranżacyjne. Można zagospodarować ją w dowolny sposób: zasiać trawę, zająć się uprawą warzyw, czy wyłożyć teren kamieniami ozdobnymi. Zalety ogródka można wymieniać długo. Mieszkanie z własnym ogródkiem daje możliwość stworzenia sobie warunków mieszkaniowych zbliżonych do tych w domu jednorodzinnym. Nie zapominajmy jednak również o jego wadach.
Zalety ogródka
Oto najczęściej podnoszone zalety posiadania ogródka:
możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu, bez oddalania się od mieszkania,
możliwość założenia ogródka warzywnego, a także uprawiania roślin ozdobnych,
posiadanie przestrzeni do zabawy dla dzieci,
świetne miejsce do biegania dla psów.
Wady ogródka
Zalety ogródka faktycznie przekonują do zakupu mieszkania z kawałkiem własnej zieleni, jednak nie zapominajmy o wadach. Dla kogoś mogą mieć znaczenie takie minusy jak:
ogródek wymaga regularnej pielęgnacji, tym bardziej, jeśli rosną w nim rośliny, warzywa i jest trawnik (niezbędne więc będą chęci do pracy i choć minimalne umiejętności),
by móc zająć się pielęgnacją roślin, trzeba zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt do koszenia i narzędzia, a to dodatkowy wydatek,
mieszkanie z ogródkiem jest zdecydowanie droższe, więc zakup będzie wiązał się z koniecznością poniesienia większych wydatków.
Zalety ogródka, tarasu i balkonu zachęcają do wyboru mieszkania, z którąś z tych opcji. Pomimo iż każda z nich ma pewne wady, korzyści przewyższają wszystko. Najczęściej osoby, które mogą pozwolić sobie na większy wydatek, decydują się na mieszkanie na parterze z ogródkiem. Ogród daje więcej możliwości użytkowania i zapewnia swobodę, jakiej brakuje nawet właścicielom mieszkań z balkonem. Czasem więc warto zastanowić się, czy nie lepiej postarać się o większy kredyt i nie kupić mieszkania z ogródkiem. Na takiej nieruchomości można też więcej zarobić przy późniejszej odsprzedaży, więc niewątpliwie będzie dobrą inwestycją.
Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.
Banki uzależniają kredytowanie także od stanu prawnego i technicznego mieszkania lub budynku. Na rynku wtórnym oraz na rynku pierwotnym, wskażemy Ci ewentualne wady prawne mieszkania, które utrudnią uzyskanie kredytu. Wreszcie, pomożemy Ci w analizie umowy kredytu hipotecznego - jako kancelaria wyspecjalizowana w pomaganiu nabywcom przy transakcjach nieruchomościowych mamy spore doświadczenie w analizie umów kredytowych.
Mogą być bardzo wysokie. Z naszych raportów prawnych dowiesz się np. czy deweloper nie chce przerzucić na Ciebie opłat notarialnych w sposób niezgodny z umową deweloperską. Przy analizie umów na rynku wtórnym powiemy Ci, czy taksa notarialna nie jest nadmiernie wysoka.
W akcie notarialnym mogą kryć się niekorzystne klauzule, m.in. nakładające wygórowane kary umowne, czy zwalniające sprzedawcę lub z dewelopera z odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Nasza kancelaria oferuje usługę kompleksowego sprawdzenia umowy z deweloperem, a także pomoc w podpisaniu bezpiecznej umowy na rynku wtórnym (przedwstępnej, sprzedaży czy przenoszącej własność).
Duża część mieszkań obciążona jest z hipoteką, a na nieruchomościach ciążą też inne roszczenia. Chodzi zarówno o rynek pierwotny, jak i o rynek wtórny. Na rynku wtórnym niemiłą niespodzianką może być np. hipoteka wzięta przez wspólnotę na modernizację kamienicy, roszczenia reprywatyzacyjne czy służebności. Pomożemy zabezpieczyć się przed powyższymi ryzykami. Na rynku pierwotnym wskażemy też, jak uchronić się w umowie deweloperskiej przed tym, żeby hipoteka, którą deweloper obciążył grunt, nie "przeniosła się" na mieszkanie.
Na rynku wtórnym, dzięki pomocy naszych prawników dowiesz się m.in., jakie prawa i do czego nabywasz (np. do piwnicy i garażu). Nasi prawnicy pomogą też w bezpiecznym podpisaniu umowy (zarówno umowy deweloperskiej, jak i jakiejkolwiek umowy na rynku wtórnym), tak żeby nabywca był w 100 proc. zabezpieczony, że kupuje wszystkie prawa do nieruchomości.
Warto przed kupnem mieszkania sprawdzić wysokość czynszu lub opłat przekształceniowych za użytkowanie wieczyste. Potencjalnie wygórowaną wysokość takich opłat jesteśmy w stanie zasygnalizować np. dzięki analizie ksiąg wieczystych czy prospektu informacyjnego dewelopera. Podczas przeglądu/odbioru technicznego mieszkania lub domu, dzięki badaniu kamerą termowizyjną, możemy wykryć potencjalnie wysokie koszty ocieplenia lokalu lub domu.
Zawsze warto ją negocjować – zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Wyniki naszych audytów bardzo często są wykorzystywane przez nabywców nieruchomości do "zbijania" w dół ceny. Informacje o usterkach technicznych mieszkania lub domu albo o wysokich szacunkowych kosztach remontu często sprawiają, że sprzedawca lub deweloper obniżają cenę.
Czy sprzedawca jest rzeczywiście właścicielem mieszkania? Jak deweloper zabezpiecza nabywców przed ewentualnym bankructwem? Nasze raporty prawne odpowiedzą na oba pytania. Na rynku wtórnym zweryfikujemy (m.in. dzięki lekturze tzw. zupełnych wersji ksiąg wieczystych), czy sprzedawca ma wszystkie prawa do nieruchomości. Na rynku pierwotnym, powiemy Ci, czy deweloper zamierza finansować inwestycję w bezpieczny sposób oraz, czy doświadczenie dewelopera wskazuje na terminowe oddanie inwestycji.
Lokalizacja może znacząco wpłynąć na cenę nieruchomości. Dzięki naszym audytom prawnym nieruchomości na rynku wtórnym dowiesz się np. jaki procent mieszkań w budynku stanowią lokale komunalne - takie informacje da się wyczytać z księgi wieczystej. Na rynku wtórnym oferujemy także sprawdzenie m.in. jakości powietrza oraz przestępczości w danej lokalizacji. W ramach audytów działek oceniamy też czy działka nie znajduje się w strefie chronionej, a tym samym, jaki rodzaj domów da się na niej wybudować. Przy analizie umowy deweloperskiej sprawdzamy, czy w pobliżu przedsięwzięcia deweloperskiego planowane są tzw. uciążliwe inwestycje (np. cmentarz, czy oczyszczalnia ścieków).
Podczas przeglądu technicznego mieszkania na rynku wtórnym ocenimy stan budynku oraz części wspólnych (np. klatek schodowych, piwnic). Wykonujemy kompleksowe badania termowizyjne budynków kamerami wysokiej jakości marki FLIR. Również na rynku pierwotnym oferujemy usługę sprawdzenia części wspólnych budynku wraz z zagospodarowaniem terenu (pod kątem m.in. zgodności z dokumentacją projektową i standardem).
Na rynku wtórnym ocenimy stan techniczny mieszkania lub domu. W ramach przeglądu technicznego na rynku wtórnym ocenimy m.in. stan instalacji oraz oszacujemy koszty remontu. Na rynku pierwotnym w ramach odbioru technicznego mieszkania lub domu sprawdzimy zgodność nieruchomości z normami budowlanymi, załączonym do umowy deweloperskiej standardem wykończenia, a także pod kątem usterek. W ramach badania kamerą termowizyjną, zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym, wykryjemy niewidoczne gołym okiem mostki termiczne, zacieki i zawilgocenia.
Podczas przeglądu mieszkania i domu na rynku wtórnym nasi inżynierowie zweryfikują metraż - często rzeczywisty metraż nieruchomości jest niższy niż ten podany w ogłoszeniu czy w księgach wieczystych. Przy analizie umowy deweloperskiej powiemy Ci, czy deweloper zastosował poprawną normę pomiaru metrażu oraz, kto zapłaci nadwyżkę za mieszkanie w razie różnicy między metrażem projektowym a powykonawczym.