Odbiór części wspólnych budynku - formalności

W artykule opisujemy na co zwrócić uwagę odbierając części wspólne w nieruchomości.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Spis treści:

1. Jak odebrać części wspólne budynku?
2. Co po odbiorze lokalu bezczynszowego?
3. Jak odebrać części wspólne w budynku z mieszkaniami tzw. bezczynszowymi?

Mamy nadzieję, że informacje podane w dwóch poprzednich częściach naszego poradnika, dotyczące odbioru mieszkań tzw. bezczynszowych, okażą się pomocne w starannym przygotowaniu się do odbioru własnego lokalu. Jednak część nabywców może mieć w dalszym ciągu obawy co do możliwości wyegzekwowania od dewelopera reakcji na zgłoszone przez nich podczas odbioru zastrzeżenia. Mogą one dotyczyć zarówno samego mieszkania, jak i części wspólnych nieruchomości. Jeśli uświadomimy sobie, że nie mamy wsparcia w postaci zespołu specjalistów od utrzymania budynków, których zatrudnia firmy zarządzająca, sprawa zaczyna się komplikować.

1. Jak odebrać części wspólne budynku?

Deweloper jest zobowiązany przekazać właścicielom mieszkania dokumenty dotyczące budynku. Z poniższego artykułu dowiesz sie na co zwrócić szczególną uwagę odbierając części wspólne w nieruchomości.

2. Co po odbiorze lokalu bezczynszowego?

Jeśli podczas odbioru pojawią się pytania, uwagi i wątpliwości odnośnie jakości wykonania lokalu lub zgodności z projektem i pozwoleniem na budowę, należy bezwzględnie je umieścić w protokole odbioru. Jeśli lokal został zakupiony na podstawie umowy deweloperskiej, sprawdzamy treść załącznika do umowy, zwanego opisem standardów wykonania budynku i mieszkania. Deweloper w ciągu 14 dni musi odnieść się do naszych uwag i w ciągu 30 dni usunąć usterki. Odbiór każdego lokalu powinien się zakończyć podpisaniem protokołu z odbioru wraz z potwierdzeniem przejęcia kluczy do furtki (ew. klucza lub pilota bramy wjazdowej), drzwi wejściowych do lokalu, skrzynki pocztowej, ew. głowic termostatycznych, progu do drzwi wejściowych, oraz obowiązkowo kart gwarancyjnych, instrukcji obsługi urządzeń i elementów zainstalowanych w lokalu (pieca, głowic termostatycznych, domofonu, wentylatora, okien, nawiewników okiennych, drzwi itd.).

W inwestycji, którą deweloper określił jako budynek lub osiedle bezczynszowe i w związku z tym nie ustanowił dla niego tymczasowego administratora nieruchomości, należy jak najszybciej nawiązać kontakt z innymi nabywcami, by podjąć się wspólnego trudu sprawdzenia jakości wykonania części wspólnych budynku i całej inwestycji oraz prawidłowości i kompletności przejętej dokumentacji inwestycji, aby następnie wystąpić do dewelopera o usunięcie stwierdzonych ewentualnych uchybień.

3. Jak odebrać części wspólne w budynku z mieszkaniami tzw. bezczynszowymi?

Po odbiorze lokalu powinniśmy dostać wszelką dokumentację dotyczącą zarówno naszego lokalu, jak i części wspólnej, do której należą zarówno dach, ogrodzenie od strony ulicy, jak i np. wspólna instalacja domofonowa oraz klucz do wspólnej szafki ze złączem elektrycznym dla odcięcia instalacji domofonowej i klucz do szafki odcinającej przyłącze elektryczne poprowadzone do naszego mieszkania. Przekazanie właścicielom dokumentów budynku to obowiązek ustawowy dewelopera, który w tym przypadku, wobec braku konieczności ustanowienia przez niego administratora nieruchomości, musi dokumentację części wspólnej inwestycji przekazać każdemu właścicielowi z osobna. Należy jak najszybciej porozumieć się z pozostałymi właścicielami budynku, by wspólnie zarządzać częściami wspólnymi nieruchomości. Przede wszystkim trzeba przeanalizować całą dokumentację, sprawdzić, czy deweloper do budowy elementów składających się na część wspólną użył właściwych materiałów i technologii, wykonał je zgodnie z projektem i czy w dokumentacji nie ma błędów, np. polegających na niezapewnieniu bezpiecznego dojścia do kominów na dachu budynku.

Podstawowy problem, przed którym stoją właściciele takich mieszkań to zapewnienie szczelności dachu, który musi być kontrolowany i konserwowany przez uprawnione, wykwalifikowane osoby. Takimi muszą być również specjaliści dokonujący kontroli przewodów kominiarskich i instalacji odgromowych. Należy zapewnić im dogodne wejście na dach, inaczej nie będą chcieli wykonać zleconych przez współwłaścicieli przewidzianych prawem okresowych przeglądów. Jeśli budynek nie ma wspólnej klatki schodowej, nad którą przewidziano wyłaz na dach, pozostaje droga przez wyłaz dachowy zainstalowany w dachu nad jednym z mieszkań usytuowanych na ostatniej kondygnacji. Każda coroczna kontrola dachu i przewodów kominowych albo próba zainstalowania anteny na dachu przez pozostałych właścicieli lokali może być nie lada problemem. Dobra, solidarna współpraca wszystkich nabywców lokali w inwestycji tzw. bezczynszowej jest więc nieodzowna. Na początek warto zatrudnić eksperta, który przeprowadzi audyt części wspólnych i oceni, czy deweloper wywiązał się ze swojego zadania. Firma Pewny Lokal zatrudnia specjalistów, którzy pomogą uporać się z tym problemem.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 5 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka