Zarezerwuj odbiór

Odbiór mieszkania a umowa przenosząca własność mieszkania

Doradzamy, czy po odbiorze mieszkania można podpisać umowę przenoszącą własność.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Spis treści:

1. Umowa deweloperska, umowa przenosząca własność i odbiór mieszkania
2. Umowa przenosząca własność i odbiór mieszkania: co wcześniej? 
3. Czy podpisywać umowę przenoszącą własność, jeżeli deweloper nie usunie usterek?

Odbiór mieszkania jest momentem kiedy nabywca lokalu weryfikuje jego zgodność z normami budowlanymi oraz dokumentacją od dewelopera. Poniższy artykuł opisuje, kiedy w procesie zakupu mieszkania od dewelopera dochodzi do odbioru mieszkania, a kiedy do podpisania umowy przenoszącej własność. Większość Polaków podczas odbioru mieszkania decyduje się na skorzystanie z usług wyspecjalizowanego "odbieracza" - inżyniera znającego się na normach budowlanych oraz "sztuczkach" deweloperów. Dla skorzystania z takich usług, zachęcamy do kontaktu m.in. z naszą firmą.

 

1. Umowa deweloperska, umowa przenosząca własność i odbiór mieszkania

Zgodnie z ustawą deweloperską, zawarcie umowy przenoszącej własność (mieszkania lub domu) kończy długotrwały proces kupna mieszkania na rynku pierwotnym. Ustawa deweloperska określa następującą kolejność poszczególnych "etapów" kupna mieszkania od dewelopera: podpisanie umowy deweloperskiej - odbiór techniczny - zawarcie umowy przenoszącej własność. Podczas odbioru weryfikujemy zgodność mieszkania lub domu z dokumentacją dołączoną do umowy deweloperskiej (z rzutem oraz tzw. standardem wykończenia). Z kolei podpisanie umowy przenoszącej własność to moment, kiedy notariusz wnioskuje do sądu wieczystoksięgowego, żeby ten wpisał nas "do ksiąg" jako właścicieli mieszkania. 

2. Umowa przenosząca własność i odbiór mieszkania: co wcześniej?  

Odbiór powinien nastąpić zawsze przed przeniesieniem własności mieszkania. Ponieważ klucze najczęściej są nam przekazywane najwcześniej przy odbiorze. jeżeli przeniesienie własności mieszkania miałoby nastąpić przed odbiorem, dochodziłoby do sprzeczności. Jako właściciel mieszkania mielibyśmy prawo do posiadania naszego lokum, a nie otrzymalibyśmy od dewelopera jeszcze kluczy (na marginesie, należy pamiętać, że moment odbioru nie musi być wcale tożsamy z momentem przekazania kluczy - często przekazanie kluczy następuje dopiero w określonym odstępie czasu po odbiorze).

3. Czy podpisywać umowę przenoszącą własność, jeżeli deweloper nie usunie usterek?

W praktyce umowa przenosząca własność często jest podpisywana w bardzo krótkim czasie po odbiorze. Z historii opowiadanych przez naszych klientów wiemy, że deweloperzy nalegają czasami nawet na podpisanie tej umowy w tym samym dniu, co odbiór. Co ma w takiej sytuacji zrobić świeży nabywca mieszkania, szczególnie jeżeli deweloper nie usunął jeszcze wszystkich usterek oraz (o zgrozo) odmawia uznania niektórych z nich? W powyższych sytuacjach nasza rada jest najczęściej następująca: umowę przenoszącą własność należy jednak podpisać, w szczególności jeżeli mija termin na jej zawarcie (taki termin jest zawsze określony w naszej umowie deweloperskiej).

Umowa przenosząca własność i klucze do mieszkania.Aktem notarialnym podpisywanym po większości odbiorów mieszkań, jest notarialna umowa przenosząca własność.

Nie podpisując umowy przenoszącej własność w wymaganym terminie możemy narazić się na różne negatywne konsekwencje (od kar umownych, aż po odstąpienie przez dewelopera od umowy - w zależności od tego, co stanowi nasza umowa deweloperska). Podpisując umowę przenoszącą własność, gdy deweloper nie usunął jeszcze wszystkich usterek lub odmawia ich uznania, nie pogarszamy zasadniczo swojej sytuacji. Jeżeli deweloper nie usunie wszystkich usterek, polskie prawo (ustawa deweloperska oraz kodeks cywilny) daje nam prawo do odstąpienia od umowy (deweloperskiej lub przenoszącej własność): z tej "atomowej" opcji możemy skorzystać zarówno przed jak i po podpisaniem umowy przenoszącej własność.   

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy na podstawie umowy deweloperskiej, ostatnia rata za mieszkanie powinna być przez nas zapłacona dopiero przy podpisywaniu umowy przenoszącej własność. Wtedy być może rzeczywiście warto wstrzymać się z podpisywaniem umowy przenoszącej własność i poczekać, aż deweloper naprawi wady i usterki mieszkania wykryte podczas odbioru. Dzięki odmówieniu podpisania umowy przenoszącej własność, mamy w rękach dodatkowy i silny (bo finansowy) "argument" wobec dewelopera, żeby ten naprawił wady i usterki. Musimy jednak spojrzeć wcześniej do umowy deweloperskiej, czy ta nie daje deweloperowi np. prawa do domagania się od nas kary umownej za nieprzystąpienie do umowy przenoszącej własność w terminie.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 263 opinii.

Zobacz, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania

Obejrzyj krótki film instruktażowy o odbiorze mieszkania z inżynierem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka