Zarezerwuj odbiór

Prosty plan odbiór mieszkania

Sukcesem dobrego odbioru mieszkania jest odpowiednie przygotowanie. Podpowiadamy jak należy zaplanować proces odbioru mieszkania. Jest to bardzo ważny moment i nie należy go lekceważyć.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Odbiór mieszkania nie powinien być czynnością wykonywaną przypadkowo. Najważniejsze jest przygotowanie, dzięki któremu nie pominiemy tego, co w trakcie odbioru jest najważniejsze. Warto sporządzić sobie prosty plan, który pomoże skupić się na każdym aspekcie sprawdzanego mieszkania.

Odbiór mieszkania – od czego zacząć?

Najważniejszym elementem jest zapoznanie się z umową, którą podpisaliśmy na początku. Dzięki niej sprawdzimy, do czego zobowiązywał się deweloper i będziemy mogli odnieść się do jej treści, gdy zauważymy jakieś nieprawidłowości.

Ważne jest, by w trakcie odbioru wynotować wszystkie wady i usterki. Dzięki temu będzie można zgłosić je deweloperowi, by usunął je na własny koszt.

Prosty plan – odbiór mieszkania

Jeśli jesteśmy przygotowani merytorycznie, warto wyposażyć się w poziomicę, najlepiej dwumetrową, z którą udajemy się do mieszkania, gdzie oceniamy:

  1. ściany, tynki – przy użyciu poziomicy sprawdzamy pion i poziom (maksymalna odchyłka ściany na długości łaty metrowej to 3 mm, a przy pomieszczeniach o wysokości do 3,5 metra maksymalnie to 6 mm na całej wysokości pomieszczenia), opukując i oglądając zwracamy uwagę na nierówności, rysy i pęknięcia, a także na zawilgocenia, ważne są też kąty proste, szczególnie w miejscach, gdzie planujemy zabudowę lub płytki,
  2. podłogi i wylewki – sprawdzamy jakość wylewki i ewentualne odchyłki (maksymalna odchyłka od poziomu to 5mm), zwracamy uwagę na wykończenie podłogi w miejscu, gdzie zaczyna się ściana, czy wszystko dobrze przylega, czy nie ma szczelin,
  3. okna i parapety – sprawdzamy je głównie przez pryzmat uszkodzeń mechanicznych, które często są wynikiem nieprawidłowego montażu, oceniamy jakość szyb i to, czy okna prawidłowo się otwierają,
  4. drzwi – kontrolujemy prawidłowy montaż drzwi wejściowych, sprawdzamy, czy są prawidłowo wyregulowane,
  5. instalacja elektryczna – kontrolujemy sposób rozmieszczenia wszystkich punktów, czy jest zgodny z projektem, kontrolujemy jakość ich montażu i stan techniczny poszczególnych elementów,
  6. instalacja grzewcza – sprawdzamy montaż grzejników, czy są dobrze osadzone i nieuszkodzone, czy każdy z nich posiada głowice termostatyczne.

 

Wnioski po przeprowadzonym odbiorze

Po szczegółowym sprawdzeniu i wynotowaniu w protokole odbioru wszystkich wad, każda ze stron składa podpis. Jest to niezwykle ważne. Podpis dewelopera nie jest dowodem na to, że akceptuje wszystkie uwagi, a potwierdza jego obecność w trakcie odbioru.

Protokół jest punktem wyjścia do naprawienia wad na rzecz dewelopera. Ma on 14 dni do tego, by się ustosunkować do uwag, zaś usunięcie usterek powinno się odbyć 30 dni od podpisania protokołu.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 11 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka