Sukcesem dobrego odbioru mieszkania jest odpowiednie przygotowanie. Podpowiadamy jak należy zaplanować proces odbioru mieszkania. Jest to bardzo ważny moment i nie należy go lekceważyć.
Odbiór mieszkania nie powinien być czynnością wykonywaną przypadkowo. Najważniejsze jest przygotowanie, dzięki któremu nie pominiemy tego, co w trakcie odbioru jest najważniejsze. Warto sporządzić sobie prosty plan, który pomoże skupić się na każdym aspekcie sprawdzanego mieszkania.
Odbiór mieszkania – od czego zacząć?
Najważniejszym elementem jest zapoznanie się z umową, którą podpisaliśmy na początku. Dzięki niej sprawdzimy, do czego zobowiązywał się deweloper i będziemy mogli odnieść się do jej treści, gdy zauważymy jakieś nieprawidłowości.
Ważne jest, by w trakcie odbioru wynotować wszystkie wady i usterki. Dzięki temu będzie można zgłosić je deweloperowi, by usunął je na własny koszt.
Prosty plan – odbiór mieszkania
Jeśli jesteśmy przygotowani merytorycznie, warto wyposażyć się w poziomicę, najlepiej dwumetrową, z którą udajemy się do mieszkania, gdzie oceniamy:
ściany, tynki – przy użyciu poziomicy sprawdzamy pion i poziom (maksymalna odchyłka ściany na długości łaty metrowej to 3 mm, a przy pomieszczeniach o wysokości do 3,5 metra maksymalnie to 6 mm na całej wysokości pomieszczenia), opukując i oglądając zwracamy uwagę na nierówności, rysy i pęknięcia, a także na zawilgocenia, ważne są też kąty proste, szczególnie w miejscach, gdzie planujemy zabudowę lub płytki,
podłogi i wylewki – sprawdzamy jakość wylewki i ewentualne odchyłki (maksymalna odchyłka od poziomu to 5mm), zwracamy uwagę na wykończenie podłogi w miejscu, gdzie zaczyna się ściana, czy wszystko dobrze przylega, czy nie ma szczelin,
okna i parapety – sprawdzamy je głównie przez pryzmat uszkodzeń mechanicznych, które często są wynikiem nieprawidłowego montażu, oceniamy jakość szyb i to, czy okna prawidłowo się otwierają,
drzwi – kontrolujemy prawidłowy montaż drzwi wejściowych, sprawdzamy, czy są prawidłowo wyregulowane,
instalacja elektryczna – kontrolujemy sposób rozmieszczenia wszystkich punktów, czy jest zgodny z projektem, kontrolujemy jakość ich montażu i stan techniczny poszczególnych elementów,
instalacja grzewcza – sprawdzamy montaż grzejników, czy są dobrze osadzone i nieuszkodzone, czy każdy z nich posiada głowice termostatyczne.
Wnioski po przeprowadzonym odbiorze
Po szczegółowym sprawdzeniu i wynotowaniu w protokole odbioru wszystkich wad, każda ze stron składa podpis. Jest to niezwykle ważne. Podpis dewelopera nie jest dowodem na to, że akceptuje wszystkie uwagi, a potwierdza jego obecność w trakcie odbioru.
Protokół jest punktem wyjścia do naprawienia wad na rzecz dewelopera. Ma on 14 dni do tego, by się ustosunkować do uwag, zaś usunięcie usterek powinno się odbyć 30 dni od podpisania protokołu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które
według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:
Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!
Banki uzależniają kredytowanie także od stanu prawnego i technicznego mieszkania lub budynku. Na rynku wtórnym oraz na rynku pierwotnym, wskażemy Ci ewentualne wady prawne mieszkania, które utrudnią uzyskanie kredytu. Wreszcie, pomożemy Ci w analizie umowy kredytu hipotecznego - jako kancelaria wyspecjalizowana w pomaganiu nabywcom przy transakcjach nieruchomościowych mamy spore doświadczenie w analizie umów kredytowych.
Mogą być bardzo wysokie. Z naszych raportów prawnych dowiesz się np. czy deweloper nie chce przerzucić na Ciebie opłat notarialnych w sposób niezgodny z umową deweloperską. Przy analizie umów na rynku wtórnym powiemy Ci, czy taksa notarialna nie jest nadmiernie wysoka.
W akcie notarialnym mogą kryć się niekorzystne klauzule, m.in. nakładające wygórowane kary umowne, czy zwalniające sprzedawcę lub z dewelopera z odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Nasza kancelaria oferuje usługę kompleksowego sprawdzenia umowy z deweloperem, a także pomoc w podpisaniu bezpiecznej umowy na rynku wtórnym (przedwstępnej, sprzedaży czy przenoszącej własność).
Duża część mieszkań obciążona jest z hipoteką, a na nieruchomościach ciążą też inne roszczenia. Chodzi zarówno o rynek pierwotny, jak i o rynek wtórny. Na rynku wtórnym niemiłą niespodzianką może być np. hipoteka wzięta przez wspólnotę na modernizację kamienicy, roszczenia reprywatyzacyjne czy służebności. Pomożemy zabezpieczyć się przed powyższymi ryzykami. Na rynku pierwotnym wskażemy też, jak uchronić się w umowie deweloperskiej przed tym, żeby hipoteka, którą deweloper obciążył grunt, nie "przeniosła się" na mieszkanie.
Na rynku wtórnym, dzięki pomocy naszych prawników dowiesz się m.in., jakie prawa i do czego nabywasz (np. do piwnicy i garażu). Nasi prawnicy pomogą też w bezpiecznym podpisaniu umowy (zarówno umowy deweloperskiej, jak i jakiejkolwiek umowy na rynku wtórnym), tak żeby nabywca był w 100 proc. zabezpieczony, że kupuje wszystkie prawa do nieruchomości.
Warto przed kupnem mieszkania sprawdzić wysokość czynszu lub opłat przekształceniowych za użytkowanie wieczyste. Potencjalnie wygórowaną wysokość takich opłat jesteśmy w stanie zasygnalizować np. dzięki analizie ksiąg wieczystych czy prospektu informacyjnego dewelopera. Podczas przeglądu/odbioru technicznego mieszkania lub domu, dzięki badaniu kamerą termowizyjną, możemy wykryć potencjalnie wysokie koszty ocieplenia lokalu lub domu.
Zawsze warto ją negocjować – zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Wyniki naszych audytów bardzo często są wykorzystywane przez nabywców nieruchomości do "zbijania" w dół ceny. Informacje o usterkach technicznych mieszkania lub domu albo o wysokich szacunkowych kosztach remontu często sprawiają, że sprzedawca lub deweloper obniżają cenę.
Czy sprzedawca jest rzeczywiście właścicielem mieszkania? Jak deweloper zabezpiecza nabywców przed ewentualnym bankructwem? Nasze raporty prawne odpowiedzą na oba pytania. Na rynku wtórnym zweryfikujemy (m.in. dzięki lekturze tzw. zupełnych wersji ksiąg wieczystych), czy sprzedawca ma wszystkie prawa do nieruchomości. Na rynku pierwotnym, powiemy Ci, czy deweloper zamierza finansować inwestycję w bezpieczny sposób oraz, czy doświadczenie dewelopera wskazuje na terminowe oddanie inwestycji.
Lokalizacja może znacząco wpłynąć na cenę nieruchomości. Dzięki naszym audytom prawnym nieruchomości na rynku wtórnym dowiesz się np. jaki procent mieszkań w budynku stanowią lokale komunalne - takie informacje da się wyczytać z księgi wieczystej. Na rynku wtórnym oferujemy także sprawdzenie m.in. jakości powietrza oraz przestępczości w danej lokalizacji. W ramach audytów działek oceniamy też czy działka nie znajduje się w strefie chronionej, a tym samym, jaki rodzaj domów da się na niej wybudować. Przy analizie umowy deweloperskiej sprawdzamy, czy w pobliżu przedsięwzięcia deweloperskiego planowane są tzw. uciążliwe inwestycje (np. cmentarz, czy oczyszczalnia ścieków).
Podczas przeglądu technicznego mieszkania na rynku wtórnym ocenimy stan budynku oraz części wspólnych (np. klatek schodowych, piwnic). Wykonujemy kompleksowe badania termowizyjne budynków kamerami wysokiej jakości marki FLIR. Również na rynku pierwotnym oferujemy usługę sprawdzenia części wspólnych budynku wraz z zagospodarowaniem terenu (pod kątem m.in. zgodności z dokumentacją projektową i standardem).
Na rynku wtórnym ocenimy stan techniczny mieszkania lub domu. W ramach przeglądu technicznego na rynku wtórnym ocenimy m.in. stan instalacji oraz oszacujemy koszty remontu. Na rynku pierwotnym w ramach odbioru technicznego mieszkania lub domu sprawdzimy zgodność nieruchomości z normami budowlanymi, załączonym do umowy deweloperskiej standardem wykończenia, a także pod kątem usterek. W ramach badania kamerą termowizyjną, zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym, wykryjemy niewidoczne gołym okiem mostki termiczne, zacieki i zawilgocenia.
Podczas przeglądu mieszkania i domu na rynku wtórnym nasi inżynierowie zweryfikują metraż - często rzeczywisty metraż nieruchomości jest niższy niż ten podany w ogłoszeniu czy w księgach wieczystych. Przy analizie umowy deweloperskiej powiemy Ci, czy deweloper zastosował poprawną normę pomiaru metrażu oraz, kto zapłaci nadwyżkę za mieszkanie w razie różnicy między metrażem projektowym a powykonawczym.