Kiedy decydujemy się wejść w posiadanie mieszkania na własność, musimy zastanowić się, czy chcemy, aby pochodziło ono z rynku pierwotnego czy wtórnego. Jeśli wybierzemy którąś z opcji, powinniśmy wiedzieć, jak wygląda ta ostateczna część procesu nabywania mieszkania, jaką jest jego wydanie. Na obu rynkach sytuacja wgląda nieco inaczej i warto wiedzieć, czego możemy się
spodziewać.
W przypadku rynku pierwotnego, kiedy mieszkanie kupujemy od dewelopera, musimy pamiętać, iż wydanie mieszkania nie jest tożsame z odbiorem lokalu, jeśli w umowie deweloperskiej nie mamy informacji o terminie wydania, to deweloper może nam mieszkanie wydać wcześniej, niekoniecznie dopiero po otrzymaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku. Jednakże czeka nas jeszcze jedna procedura, dotycząca podpisania umowy przeniesienia własności i dopiero wtedy w świetle prawa stajemy się właścicielami mieszkania.
Rynek wtórny – mieszkanie powinno być wydane niezwłocznie po podpisaniu aktu notarialnego lub przed. Jeśli powstanie sytuacja, że termin wydania zostanie odroczony w czasie np. w związku z problemem strony sprzedającej w znalezieniu lokum zastępczego, należałoby zabezpieczyć się aktem o dobrowolnym poddaniu się egzekucji przez osobę sprzedającą, tak, aby nie mieć późniejszych problemów z opuszczeniem przez nią lokalu. Prawnie nie mamy określonego terminu na opuszczenie mieszkania przez sprzedającego, ale może być to zawarte w umowie pomiędzy stronami.
Jeżeli wydanie mieszkania wiąże się z odbiorem lokalu to powinno się odbywać na podstawie spisania protokołu zdawczo - odbiorczego, gdzie nabywca na rynku pierwotnym spisuje wszelkie wady i usterki, które znajdzie podczas odbioru, a na wtórnym potwierdzamy stan ogólny mieszkania przed podpisaniem umowy.
W sytuacji, kiedy mamy podpisany akt notarialny pomiędzy sprzedającym a kupującym oraz kupujący wywiązał się ze wszystkich swoich powinności i mieszkanie nie zostanie opróżnione oraz wydane, należy złożyć pozew do sądu o wydanie nieruchomości i wyczekiwać wyroku sądu, który pozwoli na działania komornicze względem sprzedającego.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!