Zarezerwuj odbiór

Usterki po odbiorze mieszkania

Co w sytuacji jeśli znajdziemy usterki po odbiorze mieszkania? Jakie prawa nam przysługują? Zapraszamy do lektury.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Usterki po odbiorze mieszkania

Jeśli zdarzy się, że odbiór mieszkania przebiegnie pomyślnie, a protokół zdawczo-odbiorczy nie będzie zawierał żadnych istotnych zapisów związanych z wadami i usterkami, to można założyć dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to takie, że ekipa dewelopera spisała się bardzo dobrze, zaś drugie, mniej optymistyczne to takie, że pewne wady lub usterki nie zostały zauważone.

Usterki mechaniczne

Jeśli okaże się, że podczas pierwszych dni w nowym mieszkaniu zauważymy istotne wady o charakterze mechanicznym, czyli rysy, wgniecenia, odpryski, etc., których wcześniej nie dostrzegliśmy, mamy problem, ponieważ nie zostały one uwzględnione w protokole zdawczo-odbiorczym, więc równie prawdopodobne jest to, że nie zostały spowodowane przez ekipę dewelopera, a przez ekipę właściciela mieszkania.

Tak naprawdę w takich przypadkach wiele zależy od dobrej woli dewelopera, który może naprawić uszkodzenie, choć nie ma takiego obowiązku.

Wada ukryta

Jeśli okaże się, że problem, który dostrzegamy w naszym nowym mieszkaniu można zaklasyfikować jako wadę ukrytą, to mamy prawo do reklamacji z tytułu rękojmi. To coś zupełnie innego niż naprawa wady zauważonej w trakcie odbioru. Rękojmia bardzo często nie obejmuje wad uznanych za widoczne. Dotyczy ona tylko i wyłącznie wad, o których właściciel nie mógł wiedzieć w momencie podpisania umowy przenoszącej własność, zaś w trakcie użytkowania wada (nie z winy właściciela) została zauważona.

Prawo do rękojmi obowiązuje pięć lat od dnia wydania nieruchomości kupującemu, a więc wystarczająco długo, by mieć okazję do poznania nieruchomości i dostrzeżenia jej ewentualnych wad ukrytych.

Usterki po odbiorze mieszkania

Jeśli chodzi o usterki, które dostrzeżemy już po odbiorze nieruchomości, najczęściej nie mamy podstaw do tego, by żądać naprawy na koszt dewelopera. Właśnie dlatego tak ważne jest prawidłowe wykonanie odbioru mieszkania, nawet jeśli miałoby być ono wykonane przez fachowców odpłatnie. Daje to ogromne możliwości przed przeniesieniem własności. To czas, w którym jeszcze możemy do odpowiedzialności pociągnąć dewelopera.

Jeśli chodzi o kwestie związane z rękojmią, to bardzo często deweloper kieruje wszelkie zarzuty w stronę podwykonawcy i to on jest pociągnięty do odpowiedzialności za niedotrzymanie ogólnie przyjętych norm, których wynikiem jest wada ukryta w lokalu. W tym przypadku bardzo często potrzebna jest fachowa pomoc, której możemy udzielić. Pomożemy w prawidłowy sposób wyegzekwować prawa poszkodowanych.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 22 opinii.

Zobacz, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania

Obejrzyj krótki film instruktażowy o odbiorze mieszkania z inżynierem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka