Wybudowanie i oddanie do użytku mieszkania lub domu jest procesem długotrwałym i składa się z wielu etapów. Każdy z nich, powinien zostać zakończony odbiorem technicznym. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko postawienia budynku niezgodnego z projektem czy przepisami budowlanymi. Jakie to są odbiory i na jakich etapach występują? A także, co o nich mówi prawo budowlane? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
Odbiór techniczny to zwieńczenie danego etapu budowy i sprawdzenie jakości wykonanej pracy. Jednak przede wszystkim, podczas odbioru, sprawdza się zgodność wykonanych prac z projektem, pozwoleniem na budowę, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.
Pierwsze odbiory techniczne pojawiają się w poszczególnych etapach wznoszenia budynku. Kierownik budowy sprawdza m.in. prawidłowość wykonania belek zbrojeniowych w wykopach fundamentowych, zbrojenia płyty czy wykonanie elementów konstrukcyjnych dachuj.
Odbiory poszczególnych etapów budowy mogą być także wykonywane przez inspektora nadzoru inwestorskiego. Poszczególne odbiory i kontrole obu tych osób muszą zostać odnotowane w dzienniku budowy. Bez tych wpisów, nie jest możliwe odebranie budynku.
Kolejnym odbiorem wymienionym w prawie budowlanym, jest odbiór nadzoru budowlanego przed wydaniem zgody na użytkowanie.
Podczas tej kontroli, sprawdza się m.in. zgodność obiektu z projektem zagospodarowania terenu, powierzchnią zabudowy, wymiarami, prawidłowość wykonania widocznych elementów nośnych budynku, geometrii dachu, wykonanie instalacji, wyroby budowlane istotne dla bezpieczeństwa konstrukcji i bezpieczeństwa pożarowego oraz uporządkowania terenu.
O odbiorze technicznym mówimy także w momencie odbioru domu / mieszkania od dewelopera. Właściciel może skontrolować lokal i wnieść zastrzeżenia co do wykonania poszczególnych elementów. Wszystkie zastrzeżenia muszą zostać rozpatrzone, a jeśli zachodzi taka konieczność — naprawione. Zgodnie z zapisami ustawy, inwestor, (deweloper), oddając do użytkowania obiekt budowlany, powinien przekazać właścicielowi lub zarządcy obiektu dokumentację budowy i dokumentację, powykonawczą, a także, w razie potrzeby, instrukcje obsługi i eksploatacji obiektu i instalacji.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W zależności od rodzaju obioru technicznego możemy wymienić 3 lub 4 osoby, które wykonują odbiory techniczne:
Jak widzisz, przed odbiorem kluczy do mieszkania lub domu czeka Cię odbiór techniczny (deweloperski). Błędy lub zaniedbania, których dopuścisz się na tym etapie, mogą w przyszłości skutkować kosztownymi remontami. Dlatego do odbioru lokalu najlepiej zatrudnić wykwalifikowanych inżynierów. Dzięki wyposażeniu w atestowany sprzęt mogą skutecznie wskazać deweloperowi wszystkie usterki (także te niewidoczne), których koszt będzie musiał pokryć deweloper.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!