Podczas oczekiwania na klucze, przychodzi taka chwila, gdy pojawia się możliwość wizyty na terenie budowy i można wejść do swojego przyszłego mieszkania. Jeśli nie przeanalizowaliśmy dokładnie planów, to zwykle wtedy następuje „zderzenie” wyobraźni z rzeczywistością. I tu gdzie miał stać, wybrany już granatowy narożnik, są wyprowadzone rurki do grzejnika. Na dodatek, będzie miał ponad metr długości. Co zrobić w takiej sytuacji? Zrezygnować z upatrzonej kanapy? Czy można wymienić ten grzejnik na inny? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
Grzejniki w blokach zwykle są wymieniane przy okazji generalnych remontów mieszkania lub w nagłych sytuacjach, jeśli grzejnik zaczyna przeciekać. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego wymiana grzejników jest konieczna w dwóch sytuacjach.
Pierwszym z nich są względy estetyczne. Nie podobają nam się standardowo montowane przez dewelopera grzejniki — białe, panelowe w pokojach i standardowa drabinka w łazience. Co prawda można je pomalować, jednak zmiana koloru to dla nas za mało i chcielibyśmy, aby grzejnik nie tylko spełniał swoją funkcję, ale również był elementem wystroju.
Drugim powodem, dla którego możemy chcieć wymienić grzejnik w nowym mieszkaniu, jest jego umiejscowienie. Projektanci przy opracowywaniu rozmieszczenia instalacji skupiają się głównie ma bilansie energetycznym budynku. Natomiast fakt, że grzejnik jest zamontowany na jedynej pustej ścianie, która nadawałaby się pod zabudowę ma dla nich znaczenie drugorzędne.
W takiej sytuacji najlepiej jest wymienić standardowy grzejnik na pionowy lub przerobić całą instalację i przenieść go całkowicie w inne miejsce. Chociaż zwykle taka przeróbka nie rozwiązuje problemu, a tylko przenosi jego lokalizację.
Jeśli chcemy dokonać wymiany grzejników w mieszkaniu, które jest już odebrane, to takie działanie wymaga zgłoszenia i zgody właściciela budynku lub zarządcy spółdzielni (wspólnoty). Wynika to z faktu, że instalacja grzewcza jest częścią wspólną, a zapotrzebowanie energetyczne jednego mieszkania wpływa na bilans energetyczny całego budynku. O co chodzi?
Wyobraźmy sobie sytuację, w której sąsiad usuwa grzejnik, który mu przeszkadza lub montuje słabszy. Przez to, że w jego mieszkaniu będzie chłodniej, ściany będą absorbować więcej ciepła od sąsiadów, czyli od nas. W ten sposób wzrosną nam rachunki za ogrzewanie. Dlatego właściciel lub zarządca musi mieć kontrolę nad systemem grzewczym budynku, a samowolka jest zagrożona karą finansową.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W przypadku mieszkań deweloperskich, do którego nie mamy jeszcze prawa własności, chęć wymiany grzejnika należy zgłosić deweloperowi. Taka wymiana będzie nazywana zmianami lokatorskimi. Kiedy ją zgłosić?
Najlepiej jak najwcześniej. Dlatego, że zmiany lokatorskie wymagają wpisania do projektu, co zwykle trwa i kosztuje. Jeśli zgłosimy chęć wymiany grzejnika, zanim ekipa rozpocznie rozprowadzanie instalacji, to zapłacimy za różnicę między standardową ceną a ceną nowego grzejnika. Jeśli natomiast grzejnik będzie już zamontowany, to oprócz kosztu montażu nowego grzejnika zapłacimy także za demontaż poprzedniego urządzenia.
Co więcej, jeśli zgłosimy chęć wymiany zbyt późno, (gdy mieszkanie będzie już na ukończeniu) deweloper może odrzucić naszą prośbę i trzeba będzie poczekać na odebranie kluczy.
Wymiana grzejnika w ramach zmian lokatorskich to najprostsze rozwiązanie. Nie musimy się martwić o znalezienie odpowiedniej ekipy. Wszystkim zajmie się deweloper.
Co ważne, zmiany lokatorskie są objęte rękojmią dewelopera. Więc wszelkie usterki powstałe na skutek błędnego montażu będą musiały zostać usunięte na jego koszt. To rozwiązanie ma jedną wadę. Wymiana grzejnika w ramach zmian lokatorskich może być droższa, niż gdybyśmy samodzielnie dokonali wymiany.
Czy można więc samemu wymienić grzejnik, by zaoszczędzić? Tak, jednak należy mieć świadomość, że jest coś takiego, jak instrukcja użytkowania mieszkania, którą dostają właściciele wraz z kluczami. Zwykle widnieją w niej zapisy, które ograniczają odpowiedzialność dewelopera z tytułu rękojmi, jeśli właściciel dokona zmiany w instalacjach
Dlatego, jeśli chcemy wymienić grzejnik, to nie róbmy tego na własną rękę, tylko skorzystajmy z pomocy specjalisty. Dzięki temu pomimo utraty rękojmi dewelopera na montaż nowego grzejnika będzie obowiązywać gwarancja zatrudnionego wykonawcy.
Wymiana grzejnika w mieszkaniu deweloperskim jest możliwa i najlepiej dokonać jej w ramach zmian lokatorskich. O wprowadzeniu zmian warto jednak poinformować dewelopera jak najwcześniej. W ten sposób ograniczymy koszt takiej wymiany i zaoszczędzimy czas.
Co więcej, zmiany deweloperskie będą objęte rękojmią.
Nie warto jednak czekać, aż coś się stanie, tylko już w chwili odbioru deweloperskiego sprawdzić prawidłowość wykonania wszelkich instalacji. Także tych zgłoszonych w ramach zmian lokatorskich.
Jeśli potrzebujesz w tym zakresie pomocy, skorzystaj z usług specjalistów Pewnego Lokalu. Dzięki znajomości przepisów i doświadczeniu są oni w stanie wychwycić wszystkie nieścisłości w mieszkaniu, a Ty zyskasz pewność, że deweloper wywiązał się z zapisów umowy.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!