Jeśli jesteś domatorem i lubisz odpoczywać w zaciszu własnego domu, to warto zadbać o to, aby Twoje przyszłe mieszkanie było dobrze wygłuszone. Abyś nie musiał denerwować się głośnymi sąsiadami i odgłosami dochodzącymi z ulicy. Jak więc sprawdzić, czy interesujące Cię mieszkanie w bloku jest ciche? Co zrobić, jeśli kupiłeś już mieszkanie i okazało się, że niestety sąsiedztwo jest za głośne? Jak zmierzyć poziom hałasu i jak wyciszyć mieszkanie? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.
Przy zakupie mieszkania zwracamy uwagę na jego lokalizację, metraż i wyposażenie. Wielu z nas zapomina o jeszcze jednym ważnym parametrze mieszkania, a jest nim jego izolacja akustyczna. Zaniedbanie to wychodzi najczęściej po pewnym czasie, gdy okazuje się, że młodzi sąsiedzi powyżej uwielbiają puszczać głośno muzykę, a obok no cóż… nie dogadują się.
Wtedy nie tylko znacząco obniża się komfort życia w takim mieszkaniu, ale także szkodzi to naszemu zdrowiu. Długotrwały hałas powyżej 35 dB. powoduje zmęczenie układu nerwowego, obniżenie koncentracji i problemy z zasypianiem. Dlatego przed zakupem mieszkania warto sprawdzić jego izolacyjność akustyczną.
W przypadku nowego budownictwa informacja czy mieszkanie (i cały budynek) spełnia obowiązujące normy (PN-B-02151-3:2015-10) dotyczące poziomu hałasu, powinna znaleźć się jego dokumentacji technicznej. W przypadku starszego mieszkanie będzie ciężko uzyskać takie informacje. Dlatego, w celu zmierzenia poziomu hałasu można posłużyć się decybelomierzem lub sonometrem.
Aby sprawdzić, jak ciche jest mieszkanie w bloku, należy przez godzinę dokonywać pomiarów przy pomocy urządzenia, a następnie wyciągnąć średnia z otrzymanych wartości. Oczywiście, aby badanie było wiarygodne, za oknem nie powinien trwać remont czy odbywać się jakieś głośne wydarzenie.
Warto także podpytać przyszłych sąsiadów, jak oceniają izolacyjność mieszkania? Czy bardzo dokuczają im dźwięki z mieszkań sąsiadów? W ten sposób uzyskamy obraz, jak wygląda izolacja akustyczna w całym budynku i będziemy mogli oszacować, jak to będzie w naszym mieszkaniu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Gdybyśmy przeprowadzili ankietę wśród przypadkowych osób i zapytali, czy lepiej kupić mieszkanie w nowym budownictwie, czy starym, zdecydowana większość odpowiedziałaby, że w nowym.
W końcu, do budowy mieszkań zostały wykorzystane nowoczesne materiały i technologie. Mieszkania są nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne. Odpowiadają na większość potrzeb mieszkańców i generują znacznie mniejsze koszty ogrzewania niż te w starym budownictwie. Nowoczesne mieszkania w bloku są także ciche, bo spełniają aktualne normy budowlane.
Natomiast mieszkania w budynkach z tzw. wielkiej płyty zwykle nie trzymają kątów. Często pojawia się w nich wilgoć, bo brakuje odpowiednich systemów wentylacji. A jeśli spółdzielnia jest opieszała w przeprowadzaniu remontów, to ich wygląd również pozostawia wiele do życzenia.
Jednak stare budownictwo ma także swoje zalety. Przede wszystkim, budynki znajdują się w świetnych lokalizacjach, w centrum lub w pobliżu komunikacji miejskiej. Natomiast ich cena jest zwykle niższa niż w nowoczesnych blokach.
Jeśli mamy już mieszkanie i nie czujemy się w nim komfortowo, uważamy, że jest w nim za głośno, to warto spróbować wyposażyć mieszkanie w grubsze lub większe dywany, albo zasłony, które ochronią przed dźwiękami z zewnątrz. Na problematyczną ścianę można też spróbować postawić regał, który również zaizoluje przed hałasami od sąsiada.
Innym krokiem, który możemy również zrobić, jest sprawdzenie stanu i wymiana uszkodzonych uszczelek w drzwiach i oknach. Dźwięk najłatwiej przedostaje się przez szczeliny, więc czasami taki prosty zabieg potrafi zniwelować sporą część dźwięków pochodzących z zewnątrz.
Jeśli jednak nie chcemy dokupywać dodatkowych elementów wyposażenia, (wolimy surowy styl), ale zależy nam, aby mieć ciche mieszkanie w bloku, to najlepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie remontu
Wtedy, jeśli chcemy wygłuszyć strop od sąsiadów z góry, a wysokość pomieszczenia na to pozwala, to możemy zamontować sufit podwieszany. Natomiast pomiędzy regipsami i stropem umieszczamy warstwę wełny mineralnej, która skutecznie wygłuszy dźwięki.
Gdy źródłem problemu są sąsiedzi z dołu, to warto zastosować maty wygłuszające, które montuje się pod warstwą paneli. Warto więc przemyśleć ten zabieg przy okazji przeprowadzenia remontu mieszkania
Ciche mieszkanie w bloku możemy także uzyskać, montując na ścianach panele lub tapety akustyczne. Możemy także postawić przedścianki, które również wypełnimy warstwą wełny mineralnej. Trzeba jednak liczyć się z tym, że to działanie zmniejszy przestrzeń w naszym mieszkaniu.
Jeśli planujesz przeprowadzić remont, aby móc cieszyć się cichym mieszkaniem w bloku, to warto wcześniej sprawdzić jego stan techniczny z inżynierem Pewnego Lokalu. W ten sposób poznasz wszystkie wady mieszkania, także te niewidoczne na pierwszy rzut oka.
Dzięki temu będziesz mógł zaplanować wszystkie konieczne naprawy w jednym momencie. Unikniesz sytuacji, w której po jego ukończeniu okaże się, że konieczne jest przeprowadzenie kolejnych prac remontowych.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!