Przymierzasz się za zakupu mieszkania i szukasz informacji, od czego zależy cena mieszkania? Widziałeś oferty mieszkań od dewelopera i zastanawiasz się skąd tak duże różnice w ich cenach, skoro lokalizacja jest taka sama? Jakie inne czynniki wpływają na cenę mieszkania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule. Dowiesz się z niego także, jakie są wady i zalety mieszkania na wyższym piętrze.
To, że cena mieszkania zależy od tego, w jakiej lokalizacji się znajduje i jaki ma metraż, jest dla Ciebie oczywiste. Im bliżej centrum tym cena wyższa. Analogicznie, im większy metraż tym cena wyższa. Jednak są jeszcze inne czynniki, które bezpośrednio przekładają się na cenę.
Jednym z nich jest jego standard wykończenia. Im lepsze i nowocześniejsze materiały zostały wykorzystane do jego wykończenia, tym cena będzie wyższa. Jednak dzięki temu nie będziesz musiał przeprowadzać generalnych remontów zaraz po zakupie.
Na cenę mieszkania wpływa też rodzaj budownictwa. W większości przypadków, nowe mieszkanie od dewelopera będzie droższe niż mieszkanie o podobnych parametrach w starym budownictwie. Co jeszcze?
Piętro, na którym znajduje się mieszkanie. Tutaj nie można jednak wyróżnić prostej zależności, że mieszkania na wyższym piętrze są droższe od mieszkań niżej położonych.
Różnie to będzie wyglądało w różnych budownictwach.
Na przykład w starych kamienicach mieszkania na parterze są tańsze. Dlatego, że dochodzą do niego bezpośrednio głosy z ulicy, klatki schodowej, a mieszkańcy mogą odnosić wrażenie, że przechodnie zaglądają im w okna. Dodatkowo w celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkania na parterze i pierwszym piętrze zwykle mają zamontowane w oknach kratownice, co może negatywnie wpływać na samopoczucie mieszkańców.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Z kolei w nowym budownictwie zwykle do mieszkania na parterze przynależy ogród, więc cena mieszkania będzie wyższa niż tego na 2. lub 3. pietrze. Jednak dzięki temu, właściciele mogą poczuć się swobodniej i spędzać czas niemal jak posiadacze domów jednorodzinnych.
Jeśli zastanawiasz się, czy lepiej kupić mieszkanie na wyższym piętrze, czy na niższym to powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Pierwsze z nich dotyczy Twojej odporności / tolerancji na hałas?
Jak wcześniej przeczytałeś, w mieszkaniach na niższych piętrach zwykle jest głośniej. Dochodzą do niego odgłosy z ulicy, klatki schodowej, a także z punktów usługowych, które często zlokalizowane są na parterach budynków. Zatem jeśli lubisz ciszę, to lepszym rozwiązaniem będzie znalezienie mieszkania na wyższym piętrze. Przy okazji zyskasz także piękny widok z okna.
Drugie, równie ważne pytanie dotyczy Twojej kondycji i wygody. Dla osób starszych, rodzin z dziećmi czy osób o obniżonej sprawności najlepsze będą mieszkania na parterze lub na niższych piętrach. Dzięki temu, jeśli widna przestanie działać, bez problemu będziesz mógł opuścić mieszkanie.
Przy podejmowaniu decyzji o wyborze mieszkania, zwróć także uwagę na koszty związane z jego ogrzewaniem. Mieszkania na parterze oraz mieszkania na najwyższym piętrze generują wyższe rachunki. W tych pierwszych (zwłaszcza w starszym budownictwie) ciepło ucieka przez posadzki, w drugim przypadku, ciepło ucieka przez dach. Za to mieszkania pośrednie generują mniej kosztów, gdyż poniżej i powyżej są ogrzewane przez sąsiadów.
Co więcej, mieszkanie na ostatnim piętrze w lecie najbardziej się nagrzewają, co pogarsza komfort życia. Istnieje także ryzyko, że jeśli dach ulegnie uszkodzeniu, to Twoje mieszkanie zostanie zalane.
Mieszkania na wyższych piętrach mają wielu zwolenników, którzy cenią je przede wszystkim za niesamowite widoki z okna i ciszę. W nowym budownictwie mieszkania na wyższych piętrach są też zazwyczaj dużo bardziej reprezentacyjne. Deweloperzy na najwyższych pietrach lokują nowoczesne apartamenty z dużymi tarasami. Dzięki temu podnoszą walory estetyczne całego budynku, a ich mieszkańcy mogą poczuć się elitarnie.
Mieszkanie na wyższym piętrze to także większe bezpieczeństwo przed kradzieżą. Zatem jeśli często wyjeżdżasz, to zakup mieszkania na wyższym piętrze będzie dobrym rozwiązaniem.
Jeśli znalazłeś w końcu wymarzone mieszkanie, to przed podpisaniem umowy powinieneś przeprowadzić jego audyt techniczny i prawny. Mogą Ci w tym pomóc inżynierowie i prawnicy Pewnego Lokalu. W ten sposób dowiesz się, czy mieszkanie, które kupujesz, jest w dobrym stanie technicznym, a jego stan prawny został uregulowany. Dzięki temu unikniesz niemiłych niespodzianek w przyszłości i będziesz miał pewność, że zadbałeś o swoje bezpieczeństwo finansowe i prawne.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!