Odbiór miejsca postojowego a odbiór mieszkania

Przy odbiorze miejsca postojowego powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na jego wymiary.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Spis treści:

1. Jak odebrać miejsce postojowe?
2. Miejsce postojowe wymiary
3. Miejsce postojowe w umowie deweloperskiej
4. Odbiór garażu wolnostojącego
5. Inne usterki przy odbiorze miejsca postojowego

1. Jak odebrać miejsce postojowe?

W większości inwestycji, deweloper - poza mieszkaniem - oferuje też sprzedaż miejsca postojowego. Chociaż forma prawna przeniesienia na nabywcę praw do miejsca postojowego może się różnic, podczas odbioru mieszkania lub domu miejsca postojowe sprawdza się zasadniczo tak samo. Przede wszystkim należy pamiętać, że wymiary miejsca postojowego są regulowane przez specjalne rozporządzenia ministra budownictwa. Poniżej przedstawiamy więc normy budowlane dotyczące miejsc postojowych.

2. Miejsce postojowe wymiary

Miejsce postojowe na zewnątrz: stanowiska postojowe dla samochodów osobowych powinny mieć szerokość co najmniej 2,3 m i długość 5 m.
Jeśli miejsce położone jest wzdłuż jezdni to długość powinna wynieść minimum 6 m, a szerokość - 3,6 m. UWAGA: z dniem 8 grudnia 2018 roku do życia wchodzi przepis z nowelizacji rozporządzenia, mówiący o poszerzeniu minimalnej szerokości z 2,3 m na 2,5 m. Dodatkowo, należy pamiętać, że wszystkie miejsca dla osób niepełnosprawnych mają min. 6 m na 3,6 m. Jeżeli jednak deweloper nie obiecał nam w umowie deweloperskiej sprzedaży specjalnego miejsca dla niepełnosprawnych, możemy się od niego domagać jedynie miejsca postojowego o "standardowych" wymiarach.

Miejsce postojowe na w garażu wielostanowiskowym: Stanowiska postojowe dla samochodów osobowych powinny mieć szerokość co najmniej 2,3 m i długość 5 m. Minimalna odległość od słupa to min. 0,5 m. UWAGA: 8 grudnia 2018 roku do życia wchodzi nowelizacja rozporządzenia mówiąca o poszerzeniu minimalnej szerokości z 2,3 m na 2,5 m (przy jednoczesnym zwężeniu minimalnej szerokości drogi manewrowej dla sytuowania prostopadłego z 5,7 m na 5,0 m).

Garaż wielostanowiskowy: Maksymalne nachylenie pochylni (zjazdu) bez zadaszenia to 15 proc., a z dachem jeśli garaż jest jedno lub dwupoziomowy - 20 proc. Jeśli garaż jest "więcej-poziomowy" - 15 proc.

Miejsce postojowe a zdjęcie przykładowego miejsca.Podczas odbioru technicznego mieszkania nalezy sprawdzić także wymiary miejsca postojowego.

3. Miejsce postojowe w umowie deweloperskiej

Na koniec tej części warto oczywiście zaznaczyć, że deweloper może zobowiązać się wobec nas do przekazania nam miejsca postojowego o dowolnej, większej powierzchni. Wtedy podstawą jakichkolwiek naszych roszczeń wobec dewelopera jest rzut miejsca postojowego, który powinien stanowić załącznik do zawartej przez nas umowy deweloperskiej.

4. Odbiór garażu wolnostojącego

W sytuacji odbioru domu zapewne będziemy też musieli dokonać odbioru nie tyle miejsca postojowego, co tzw. garażu wolnostojącego. Poniżej przedstawiamy główne normy techniczne dotycząca takich garaży.

Garaż wolnostojący: W świetle konstrukcji powinien mieć min. 2,2 m i min. 2 metry do spodu przewodów i urządzeń instalacyjnych. W świetle rozporządzenia ministra budownictwa, minimalna szerokość wjazdu do garażu 2,3 m a wysokość 2 m. Garaż powinien też posiadać oświetlenie elektryczne.

5. Inne usterki przy odbiorze miejsca postojowego

Oczywiście podczas odbioru miejsca postojowego oraz garażu powinniśmy też zwracać uwagę na takie elementy jak ściany, tynki, posadzki (szczególnie przy garażu) oraz inne detale i usterki (chociażby odchodząca farba z podłogi przy miejscu postojowym, czy "pręty" wychodzące ze ściany, jeżeli nasze miejsce przy takiej ścianie się akurat znajduje).

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 105 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka