W większości inwestycji, deweloper - poza mieszkaniem - oferuje też sprzedaż miejsca postojowego. Chociaż forma prawna przeniesienia na nabywcę praw do miejsca postojowego może się różnic, podczas odbioru mieszkania lub domu miejsca postojowe sprawdza się zasadniczo tak samo. Przede wszystkim należy pamiętać, że wymiary miejsca postojowego są regulowane przez specjalne rozporządzenia ministra budownictwa. Poniżej przedstawiamy więc normy budowlane dotyczące miejsc postojowych.
Miejsce postojowe na zewnątrz: stanowiska postojowe dla samochodów osobowych powinny mieć szerokość co najmniej 2,3 m i długość 5 m.
Jeśli miejsce położone jest wzdłuż jezdni to długość powinna wynieść minimum 6 m, a szerokość - 3,6 m. UWAGA: z dniem 8 grudnia 2018 roku do życia wchodzi przepis z nowelizacji rozporządzenia, mówiący o poszerzeniu minimalnej szerokości z 2,3 m na 2,5 m. Dodatkowo, należy pamiętać, że wszystkie miejsca dla osób niepełnosprawnych mają min. 6 m na 3,6 m. Jeżeli jednak deweloper nie obiecał nam w umowie deweloperskiej sprzedaży specjalnego miejsca dla niepełnosprawnych, możemy się od niego domagać jedynie miejsca postojowego o "standardowych" wymiarach.
Miejsce postojowe na w garażu wielostanowiskowym: Stanowiska postojowe dla samochodów osobowych powinny mieć szerokość co najmniej 2,3 m i długość 5 m. Minimalna odległość od słupa to min. 0,5 m. UWAGA: 8 grudnia 2018 roku do życia wchodzi nowelizacja rozporządzenia mówiąca o poszerzeniu minimalnej szerokości z 2,3 m na 2,5 m (przy jednoczesnym zwężeniu minimalnej szerokości drogi manewrowej dla sytuowania prostopadłego z 5,7 m na 5,0 m).
Garaż wielostanowiskowy: Maksymalne nachylenie pochylni (zjazdu) bez zadaszenia to 15 proc., a z dachem jeśli garaż jest jedno lub dwupoziomowy - 20 proc. Jeśli garaż jest "więcej-poziomowy" - 15 proc.
Na koniec tej części warto oczywiście zaznaczyć, że deweloper może zobowiązać się wobec nas do przekazania nam miejsca postojowego o dowolnej, większej powierzchni. Wtedy podstawą jakichkolwiek naszych roszczeń wobec dewelopera jest rzut miejsca postojowego, który powinien stanowić załącznik do zawartej przez nas umowy deweloperskiej.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W sytuacji odbioru domu zapewne będziemy też musieli dokonać odbioru nie tyle miejsca postojowego, co tzw. garażu wolnostojącego. Poniżej przedstawiamy główne normy techniczne dotycząca takich garaży.
Garaż wolnostojący: W świetle konstrukcji powinien mieć min. 2,2 m i min. 2 metry do spodu przewodów i urządzeń instalacyjnych. W świetle rozporządzenia ministra budownictwa, minimalna szerokość wjazdu do garażu 2,3 m a wysokość 2 m. Garaż powinien też posiadać oświetlenie elektryczne.
Oczywiście podczas odbioru miejsca postojowego oraz garażu powinniśmy też zwracać uwagę na takie elementy jak ściany, tynki, posadzki (szczególnie przy garażu) oraz inne detale i usterki (chociażby odchodząca farba z podłogi przy miejscu postojowym, czy "pręty" wychodzące ze ściany, jeżeli nasze miejsce przy takiej ścianie się akurat znajduje).
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!