Odbiór sufitów

W poniższym artykule wyjaśniamy, jak wygląda odbiór sufitów podwieszanych w mieszkaniu.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Spis treści:

1. Odbiór sufitów podwieszanych
2. Płaszczyzna sufitów
3. Sposoby deweloperów - strzałka ugięcia
4. Sufity otynkowane
5. Podsumowanie usterek

1. Odbiór sufitów podwieszanych

W skrócie:
Istnieje duży problem z interpretacją krzywizn sufitów - deweloperzy tłumaczą je strzałkami ugięcia stropów, jednak wg. stanowiska ITB nie powinno to mieć odzwierciedlenia na płaszczyźnie otynkowanego sufitu.

Dopuszczalne odchyłki płaszczyzny sufitu wg. normy tynkarskiej wynoszą maksymalnie 8 mm na całej rozpiętości pomieszczenia (od ścianki działowej do ścianki działowej).
Biorąc jednak pod uwagę błąd pomiarowy, oraz to, że odchyłek nie badamy tak, jak powinniśmy (przykładając łatę do sufitu) - wskazujmy odchyłki powyżej 1 cm - w kuchni, łazience oraz we wnękach i miejscach na szafy w zabudowie, oraz powyżej 1,5 cm w pozostałych pomieszczeniach (pamiętając, że odchyłkę powinniśmy móc udowodnić łatą pomiarową na odcinku 200 cm).

Pomiar łatą.Pomiar łatą 200 cm.

2. Płaszczyzna sufitów

PROBLEM Z INTERPRETACJĄ I POMIAREM

Istnieje duża swoboda interpretacyjna w kwestii wskazywania odchyleń od płaszczyzny sufitu, którą deweloperzy często wykorzystują, broniąc się przed koniecznością korekty krzywizny sufitów.

Sufity sprawdzamy każdorazowo przy okazji pakietu odbioru z laserem krzyżowym, chcąc zmierzyć odchyłki sufitu jedynie dalmierzem, należy w tym celu dalmierz przyłożyć do łaty położonej na jastrychu, upewniając się jednocześnie, że leży ona w idealnie w poziomie.

Spór polega na tym, że deweloperzy tłumaczą odchyłki od płaszczyzny sufitu strzałkami ugięcia stropów, a nie dopuszczalnymi odchyłkami regulowanymi przez normę tynkarską PN-B-10110:2005, a niektórzy spośród deweloperów sumują dopuszczalne odchyłki (strzałkę ugięcie oraz wartości dla tynków), przyzwalając jednocześnie na występowanie krzywizn o wartościach nawet kilku (3-4) centymetrów!

Problematyka krzywizny sufitów nie została wciąż wyjaśniona w orzecznictwie, monitorujemy rozwój sytuacji i będziemy wracać, jeśli coś się w tej kwestii zmieni.

STANOWISKO ITB
Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawiło w jednym ze swoich opracowań ITB pisząc, że nie można łączyć krzywizny otynkowanych sufitów ze strzałkami ugięcia i jest to interpretacja, którą i my będziemy podążać, mając na uwadze interes nabywców.

3. Sposoby deweloperów - strzałka ugięcia

Niektórzy spośród deweloperów zabezpieczają się przed możliwością interpretacji krzywizn wg. norm tynkarskich, zapisując w standardach wykończenia, że sufity będą jedynie szpachlowane, albo, że tynki będą wykonane cienkowarstwowo lub będą pocienione, w takich przypadkach należy zakładać, że dopuszczalna krzywizna nie może przekraczać wartości strzałki ugięcia, która w przypadku stropów żelbetowych może wynosić w zależności od rozpiętości (wg. PN-B-03264:2002):
- dla rozpiętości stropów do 6 m - 1/200 rozpiętości (na 7 m rozpiętości = 35 mm)
- dla rozpiętości od 6 do 7,5 m - 30 mm
- dla rozpiętości większej niż 7,5 m - 1/250 rozpiętości (na 7 m rozpiętości 28 mm)
(rozpiętość rozumiana jest jako odległość pomiędzy ścianami nośnymi, a nie działowymi)

Strzałki ugięcia maksymalne mogą wstępować na środku rozpiętości, więc w przypadku występowania krzywizn w narożnikach, które ewidentnie wynikają z niechlujstwa tynkarzy, wskazujmy takie niedociągnięcia w protokołach.

4. Sufity otynkowane

W sytuacji, gdy deweloper w standardzie zobligował się wykonać na sufitach tynki gipsowe, dopuszczalne odchyłki interpretujmy wg. normy tynkarskiej - maksymalnie 8 mm na całej rozpiętości pomieszczenia (od ścianki działowej do ścianki działowej), jednak mając na uwadze błąd pomiarowy, oraz to, że odchyłek nie badamy tak jak powinniśmy - przykładając łatę do sufitu, wskazujmy odchyłki powyżej 1 cm - w kuchni, łazience oraz we wnękach i miejscach na szafy w zabudowie, oraz powyżej 1,5 cm w pozostałych pomieszczeniach, mając na uwadze, że odchyłkę powinniśmy móc wykazać łatą pomiarową na odcinku 200 cm).

5. Podsumowanie usterek

Jeśli zapisaliśmy w protokole usterkę związaną z omawianą tematyką, koniecznie przekażmy klientom informację o zawiłościach związanych z interpretacją i przygotujmy ich na możliwość odrzucenia usterki - biorąc pod uwagę dopuszczalne wartości strzałek ugięcia (nawet >3 cm) oraz nominalną grubość tynków na suficie od 4 do 15 mm, faktycznie mogą występować odchyłki płaszczyzny, których nie da się wyrównać tynkiem - w takiej sytuacji jedynym sposobem na pozbycie się krzywizny jest podwieszenie sufitu z płyt g-k lub podobnych.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 2 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka