W skrócie:
Istnieje duży problem z interpretacją krzywizn sufitów - deweloperzy tłumaczą je strzałkami ugięcia stropów, jednak wg. stanowiska ITB nie powinno to mieć odzwierciedlenia na płaszczyźnie otynkowanego sufitu.
Dopuszczalne odchyłki płaszczyzny sufitu wg. normy tynkarskiej wynoszą maksymalnie 8 mm na całej rozpiętości pomieszczenia (od ścianki działowej do ścianki działowej).
PROBLEM Z INTERPRETACJĄ I POMIAREM
Istnieje duża swoboda interpretacyjna w kwestii wskazywania odchyleń od płaszczyzny sufitu, którą deweloperzy często wykorzystują, broniąc się przed koniecznością korekty krzywizny sufitów.
Sufity sprawdzamy każdorazowo przy okazji pakietu odbioru z laserem krzyżowym, chcąc zmierzyć odchyłki sufitu jedynie dalmierzem, należy w tym celu dalmierz przyłożyć do łaty położonej na jastrychu, upewniając się jednocześnie, że leży ona w idealnie w poziomie.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Spór polega na tym, że deweloperzy tłumaczą odchyłki od płaszczyzny sufitu strzałkami ugięcia stropów (PN-EN 1992), a niedopuszczalnymi odchyłkami regulowanymi przez normę tynkarską PN-B-10110:2005, a niektórzy spośród deweloperów sumują dopuszczalne odchyłki (strzałkę ugięcie oraz wartości dla tynków), przyzwalając jednocześnie na występowanie krzywizn o wartościach nawet kilku (3-4) centymetrów!
Sumowanie odchyłek wynikających z obu norm jest rażącym błędem, nie można tak robić!
STANOWISKO ITB
Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawiło w jednym ze swoich opracowań ITB pisząc, że nie można łączyć krzywizny otynkowanych sufitów ze strzałkami ugięcia.
Niektórzy spośród deweloperów zabezpieczają się przed możliwością interpretacji krzywizn wg. norm tynkarskich, zapisując w standardach wykończenia, że sufity będą jedynie szpachlowane, albo, że tynki będą wykonane cienkowarstwowo lub będą pocienione, w takich przypadkach należy zakładać, że dopuszczalna krzywizna nie może przekraczać wartości strzałki ugięcia, która w przypadku stropów żelbetowych, według normy PN-EN 1992 może wynosić w zależności od rozpiętości od 20 mm do 1/250 rozpiętości stropu (rozpiętość rozumiana jest jako odległość pomiędzy ścianami nośnymi, a nie działowymi).
Strzałki ugięcia maksymalne mogą wstępować na środku rozpiętości, więc w przypadku występowania krzywizn w narożnikach, które ewidentnie wynikają z niechlujstwa tynkarzy, wskazujmy takie niedociągnięcia w protokołach.
W sytuacji, gdy deweloper w standardzie zobligował się wykonać na sufitach tynki gipsowe, dopuszczalne odchyłki teoretycznie interpretujmy wg. normy tynkarskiej — maksymalnie 8 mm na łacie 200 cm. Jednak z uwagi na specyfikę konstrukcji stropu, istniejąca norma tynkarska jest w konflikcie z normą definiującą odchyłki na samej płycie stropowej. Może się bowiem okazać, że odchyłki, która jest dopuszczalna według normy żelbetowej, nie możemy zniwelować, biorąc pod uwagę graniczne wartości grubości tynku.
Norma tynkarska wymusza stosowanie na powierzchni sufitu warstwy tynku nie mniejszej niż 2 mm i nie większej niż 15 mm, dodatkowo na przewodach elektrycznych grubość warstwy tynku musi wynosić nie mniej niż 5 mm.
W związku z tymi wymaganiami, do wyrównania odchyłek stropu mamy de facto tylko kilka mm grubości tynku, co w połączeniu z wartościami ugięć generuje konflikt pomiędzy normami.
Mając na uwadze interes nabywcy, staramy się interpretować krzywizny na suficie zgodnie z korzystniejszą normą tynkarskiej (o ile standard wykończenia lokalu obejmuje wykonanie tynków). Biorąc jednak pod uwagę szersze tło norm definiujących sufity, musimy przyznać, że problematyka ta jest o wiele bardziej zawiła i wymaga skrupulatnej analizy terenowej czynników wpływających na stwierdzone odchyłki.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!