Problem z odbiorem mieszkania

Co, jeśli deweloper sprawia problemy z odbiorem mieszkania? W artykule opisujemy, jak radzić sobie z problemowym odbiorem lokalu.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Spis treści:

1. Odbiór techniczny
2. Problem z odbiorem mieszkania od dewelopera
3. Czy podpisać protokół odbioru z wadami?

1. Odbiór techniczny

Odbiór lokalu to bardzo ważny “przystanek” na drodze kupna lokalu. Proces zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym co do zasady rozpoczyna się w dniu podpisania umowy deweloperskiej. Następnym krokiem jest odbiór techniczny mieszkania, po którym nabywcę czeka jeszcze wizyta u notariusza i podpisanie końcowej umowy przenoszącej własność. Z perspektywy nabywcy odbiór techniczny jest niemniej ważny jak umowa deweloperska czy też umowa przenosząca własność. Mieszkanie należy dokładnie sprawdzić pod kątem nawet najmniejszych wad i usterek. Tak drobiazgowa weryfikacja mieszkania jest wskazana, ponieważ odbiór lokalu to najlepszy moment na zobowiązanie dewelopera do usunięcia usterek.

2. Problem z odbiorem mieszkania od dewelopera

Z naszego doświadczenia wynika, że deweloperzy w większości przypadków naprawiają wady i usterki wskazane w protokole odbioru. Inżynierowie i inspektorzy firmy Pewny Lokal najczęściej znajdują wady polegające na drobnych ubytkach, krzywiznach ścian czy też zawilgocone miejsca. Takie niedoskonałości są normalnym następstwem po skomplikowanej budowie inwestycji deweloperskiej. Niestety czasami zdarzają się deweloperzy, którzy sprawiają większe lub mniejsze problemy. Najczęściej jest to opóźnienie naprawy wad, czyli przekroczenie ustawowego (30 dniowego) terminu na reperacje. W takim przypadku deweloper ma jeszcze prawo do wskazania drugiego terminu naprawy lokalu, ale musi przy tym poinformować nabywcę, o przyczynie opóźnienia.

3. Czy podpisać protokół odbioru z wadami?

Wielu nabywców staje przed dylematem: czy podpisać protokół odbioru technicznego, skoro w mieszkaniu znaleziono tyle wad? Naszą rekomendacją jest, aby podpisać dokument. Protokół techniczny dokumentuje, że danego dnia strony spotkały się i dokonały przeglądu lokalu. Odbiór techniczny jest obowiązkiem nabywcy i odmowa podpisania protokołu oznaczałaby złamanie zobowiązania umownego do stawienia się na oględzinach (w skrajnym przypadku deweloper mógłby nawet odstąpić od umowy deweloperskiej!). Samo podpisanie protokołu nie oznacza, że akceptujemy wady i usterki. Deweloper ma obowiązek odnieść się do wad i usterek z protokołu. Dopiero od momentu podpisania protokołu odbioru rozpoczyna bieg termin na odpowiedź dewelopera. Dlatego też podpisanie protokołu powinno nastąpić po każdym, nawet usterkowym odbiorze.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 8 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka