Celem odbioru technicznego jest sprawdzenie jego stanu technicznego oraz zgodności z projektem, a wszelkie uwagi oraz stwierdzone w lokalu wady wpisywane są do protokołu, pod którym podpisuje się kupujący (lub jego pełnomocnik) oraz przedstawiciel dewelopera. Poniżej przyjrzymy się bliżej samemu odbiorowi i odpowiemy na pytanie o jego związek z przekazaniem lokalu nowemu właścicielowi.
Rozglądając się za mieszkaniem na rynku pierwotnym możemy spotkać się z mnogością ofert. W obecnej sytuacji rynkowej większość mieszkań sprzedaje się już na etapie tzw. „dziury w ziemi”. W szczególności dotyczy to małych mieszkań – kawalerek. Ten typ nieruchomości bardzo chętnie nabywany jest przez inwestorów, którzy zajmują się zawodowym obrotem nieruchomościami. Części z klientów zależy jednak na już gotowych mieszkaniach, aby przyśpieszyć cały proces związany z wprowadzeniem się do nowej nieruchomości. Tutaj wybór będzie trochę zawężony z tego powodu, iż najpopularniejsze mieszkania będą już wyprzedane. Nie oznacza to jednak, że nie uda nam się znaleźć odpowiedniego lokalu.
Dobrym sposobem na obejrzenie lokali jest udział w tzw. dniach otwartych. Deweloper udostępnia wtedy mieszkania klientom zainteresowanym nabyciem nowej nieruchomości. Dzięki temu będziemy mogli zorientować się jak w rzeczywistości, a nie tylko na planie wygląda mieszkanie, które wzbudziło nasze zainteresowanie. Jeżeli bardziej interesuje nas zebranie poszczególnych ofert deweloperów, tutaj pomocne będą targi mieszkaniowe. W jednym miejscu będziemy mogli przejrzeć wiele ofert, co pozwoli na zawężenie kręgu poszukiwań.
Umowa deweloperska, zawierana pomiędzy kupującym a deweloperem, zgodnie z regulacjami ustawy deweloperskiej powinna zawierać określenie terminu odbioru przedmiotu umowy, przy czym może ono być bardziej lub mniej precyzyjne - zdarza się, że brak jest dokładnej daty odbioru, a w umowie znajdziemy zapis, że lokal zostanie przekazany nabywcy po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Już na tym etapie warto pamiętać o tym, że zabezpieczenie terminów wskazanych w umowie karami umownymi może być dużym ułatwieniem w dochodzeniu od dewelopera wywiązania się przez niego z podjętych ustaleń.
Właściwy odbiór techniczny przeprowadzany jest po zakończeniu prac budowlanych oraz po otrzymaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie dla inwestycji. O jego terminie deweloper powiadamia kupujących w sposób określony w umowie - najczęściej drogą elektroniczną i pocztową. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub gdy wskazany termin nam nie odpowiada, warto, jest jak najszybciej skontaktować się z deweloperem. Ustalenie nowego terminu nie powinno stanowić problemu, ewentualnie lokal w naszym imieniu może odebrać wyznaczony przez nas pełnomocnik, posiadający sporządzone na piśmie pełnomocnictwo.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zanim zdecydujemy się na oglądanie konkretnego mieszkania, warto zapoznać się z opiniami na temat dewelopera. Sprawdźmy jakie inwestycje deweloper ma w swoim portfolio, przejrzymy forum mieszkańców danej inwestycji, żeby sprawdzić, czy mieli jakieś problemy z deweloperem. Często też na tego typu formach mieszkańcy wspominają, o mankamentach swoich mieszkań, czy też niedoróbkach budowlanych np. na klatkach schodowych czy innych częściach wspólnych budynku. Dobry wywiad pozwoli na zorientowanie się, czy deweloper jest solidny, czy też miewał problemy w przeszłości. Istotne będą także wzmianki prasowe np. o sytuacji finansowej dewelopera, albo opóźnieniach w oddawaniu budynków. Wszystkich tych czynników chcemy uniknąć, więc warto dobrze „prześwietlić” dewelopera.
Najwięcej informacji na temat inwestycji wyczytamy z prospektu informacyjnego. Poprośmy dewelopera o przedstawienie nam takiego dokumentu. Dowiemy się m.in., jakie doświadczenie ma deweloper, czy inwestycja posiada pozwolenie na budowę, w jaki sposób jest finansowa, sposób zagospodarowania wokół nieruchomości.
Dokładna weryfikacja stanu technicznego nieruchomości nastąpi podczas odbioru technicznego mieszkania. Jeżeli kupujemy już gotowe mieszkanie od dewelopera, dowiedzmy się, w jaki sposób będzie zaplanowany odbiór techniczny i co z ewentualnymi usterkami. W przypadku gotowego mieszkania procedura może wyglądać inaczej, niż jest to w przypadku podpisywania tradycyjnej umowy deweloperskiej (etap tzw. dziury w ziemi, gdzie nie widzimy, co kupujemy). Podczas audytu technicznego mieszkania warto skorzystać z pomocy fachowca wyspecjalizowanego w odbiorach technicznych nieruchomości od dewelopera. Odbiór techniczny mieszkania wymaga wiedzy budowlanej oraz doświadczenia, a także szeregu niezbędnego sprzętu.
Odbiór mieszkania przeprowadzany jest w asyście przedstawiciela dewelopera, czasem uczestniczy w nim też przedstawiciel generalnego wykonawcy. W imieniu kupującego może stawić się jego pełnomocnik, a dodatkowo wsparciem może służyć ktoś, kto jest w stanie obiektywnie ocenić stan lokalu oraz zweryfikować jego zgodność z normami budowlanymi, a więc na przykład doświadczony inżynier.
Podczas odbioru dobrze jest sprawdzić:
W tym celu należy ocenić:
Wszelkie stwierdzone nieprawidłowości wpisywane są do protokołu. Następnie, zgodnie z ustawą deweloperską, „deweloper ma obowiązek w terminie 14 dni od dnia podpisania protokołu, doręczyć nabywcy oświadczenie o uznaniu wad lub oświadczenie o odmowie uznania wad", a w terminie 30 dni od dnia podpisania protokołu, "usunąć uznane wady mieszkania mieszkalnego lub domu jednorodzinnego".
Należy mieć świadomość, że odbiór mieszkania nie oznacza automatycznie przekazania kluczy. Jeżeli w umowie mamy zapis o wydaniu lokalu, bądź na przykład przeniesieniu posiadania, w dniu odbioru technicznego, oznacza to, że powinniśmy otrzymać klucze do mieszkania podczas odbioru. Jeżeli jednak w naszej umowie nie ma takiego zapisu, wówczas musimy się liczyć z tym, że na wydanie mieszkania poczekamy do dnia podpisania umowy przenoszącej własność. Nie zawsze musi to działać na naszą niekorzyść- jeżeli w lokalu jest sporo usterek, wówczas lepiej jest, gdy to deweloper pozostaje w posiadaniu kluczy. Po pierwsze, może to oznaczać sprawniejsze naprawienie wad, ponieważ deweloperowi będzie zależeć na przekazaniu mieszkania, a co za tym idzie- praw i obowiązków, związanych z jego posiadaniem. Po drugie, jeżeli podczas drugiego odbioru kupujący zechce wskazać nowe usterki, być może przeoczone podczas pierwszego odbioru, deweloper nie będzie miał możliwości obarczenia nabywcy winą za ich powstanie.
Dzięki skorzystaniu podczas odbioru ze wsparcia inżyniera bądź inspektora możemy znacznie dokładniej sprawdzić odbierany lokal. Użycie specjalistycznego sprzętu, w tym między innymi kamery termowizyjnej, oraz wiedza i doświadczenie specjalisty gwarantują wykrycie wszystkich możliwych do zidentyfikowania na etapie odbioru usterek w lokalu.
Inżynierowie i inspektorowie Pewnego Lokalu w ramach oferowanej przez firmę usługi odbioru technicznego sprawdzają wszystkie najistotniejsze kwestie, dopilnowując jednocześnie wpisania wykrytych usterek do protokołu odbioru. Dodatkowo klienci w trakcie odbioru mogą liczyć na wsparcie infolinii prawniczej.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!