Oglądanie mieszkania od dewelopera

Na co zwrócić uwagę oglądając mieszkanie od dewelopera? Gdzie szukać informacji na temat tego jak będzie wyglądało nasze przyszłe lokum?
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Spis treści:

1. Mieszkanie na rynku pierwotnym – gdzie szukać?
2. Ważne informacje odnośnie dewelopera i nieruchomości
3. Odbiór techniczny mieszkania – na co zwrócić uwagę?

1. Mieszkanie na rynku pierwotnym – gdzie szukać?

Rozglądając się za mieszkaniem na rynku pierwotnym możemy spotkać się z mnogością ofert. W obecnej sytuacji rynkowej większość mieszkań sprzedaje się już na etapie tzw. „dziury w ziemi”. W szczególności dotyczy to małych mieszkań – kawalerek. Ten typ nieruchomości bardzo chętnie nabywany jest przez inwestorów, którzy zajmują się zawodowym obrotem nieruchomościami. Części z klientów zależy jednak na już gotowych mieszkaniach, aby przyśpieszyć cały proces związany z wprowadzeniem się do nowej nieruchomości. Tutaj wybór będzie trochę zawężony z tego powodu, iż najpopularniejsze mieszkania będą już wyprzedane. Nie oznacza to jednak, że nie uda nam się znaleźć odpowiedniego lokalu.

Dobrym sposobem na obejrzenie lokali jest udział w tzw. dniach otwartych. Deweloper udostępnia wtedy mieszkania klientom zainteresowanym nabyciem nowej nieruchomości. Dzięki temu będziemy mogli zorientować się jak w rzeczywistości, a nie tylko na planie wygląda mieszkanie, które wzbudziło nasze zainteresowanie. Jeżeli bardziej interesuje nas zebranie poszczególnych ofert deweloperów, tutaj pomocne będą targi mieszkaniowe. W jednym miejscu będziemy mogli przejrzeć wiele ofert, co pozwoli na zawężenie kręgu poszukiwań.

2. Ważne informacje odnośnie dewelopera i nieruchomości

Zanim zdecydujemy się na oglądanie konkretnego mieszkania, warto zapoznać się z opiniami na temat dewelopera. Sprawdźmy jakie inwestycje deweloper ma w swoim portfolio, przejrzymy forum mieszkańców danej inwestycji, żeby sprawdzić czy mieli jakieś problemy z deweloperem. Często też na tego typu formach mieszkańcy wspominają, o mankamentach swoich mieszkań, czy też niedoróbkach budowlanych np. na klatkach schodowych czy innych częściach wspólnych budynku. Dobry wywiad pozwoli na zorientowanie się czy deweloper jest solidny, czy też miewał problemy w przeszłości. Istotne będą także wzmianki prasowe np. o sytuacji finansowej dewelopera, albo opóźnieniach w oddawaniu budynków. Wszystkich tych czynników chcemy uniknąć, więc warto dobrze „prześwietlić” dewelopera.

Najwięcej informacji na temat inwestycji wyczytamy z prospektu informacyjnego. Poprośmy dewelopera o przedstawienie nam takiego dokumentu. Dowiemy się m.in. jakie doświadczenie ma deweloper, czy inwestycja posiada pozwolenie na budowę, w jaki sposób jest finansowa, sposób zagospodarowania wokół nieruchomości.

3. Odbiór techniczny mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Dokładna weryfikacja stanu technicznego nieruchomości nastąpi podczas odbioru technicznego mieszkania. Jeżeli kupujemy już gotowe mieszkanie od dewelopera dowiedzmy się w jaki sposób będzie zaplanowany odbiór techniczny i co z ewentualnymi usterkami. W przypadku gotowego mieszkania procedura może wyglądać inaczej niż jest to w przypadku podpisywania tradycyjnej umowy deweloperskiej (etap tzw. dziury w ziemi, gdzie nie widzimy co kupujemy). Podczas audytu technicznego mieszkania warto skorzystać z pomocy fachowca wyspecjalizowanego w odbiorach technicznych nieruchomości od dewelopera. Odbiór techniczny mieszkania wymaga wiedzy budowlanej oraz doświadczenia, a także szeregu niezbędnego sprzętu. Fachowiec zadba, aby wszystkie usterki znalazły się w protokole odbioru, a także będzie w stanie stanąć w naszej obronie, jeśli deweloper będzie chciał kwestionować usterki. Nie mniej ważnym zadaniem jest sprawdzenie czy standard wykończenia mieszkania oraz rzut architektoniczny zgadzają się z tym co deweloper wykonał w rzeczywistości. Wszelkie niezgodności z dokumentacją także należy zamieścić w protokole odbioru mieszkania. Fachowiec zajmujący się odbiorami technicznymi nieruchomości wskaże nam także w jaki sposób deweloper powinien usunąć usterki. Czas na ustosunkowanie się dewelopera do listy usterek to 14 dni oraz 30 dni na ich usunięcie. Warto skorzystać z pomocy fachowca także przy weryfikacji naprawy wykazanych usterek. Należy pamiętać, iż fachowiec ma na swoim wyposażeniu m.in. także kamerę termowizyjną i laser krzyżowy. Dzięki tym urządzeniom jesteśmy w stanie wykryć usterki, które nie są widoczne tzw. „gołym okiem”. Mogą to być np. zawilgocenia, zacieki, ogniska korozji biologicznej, woda technologiczna zamknięta w porach materiałów, a także przy odpowiedniej różnicy temperatur mostki termiczne (miejsca ucieczki ciepła z mieszkania). Laser krzyżowy pozwoli natomiast na sprawdzenie równości wylewki w skali całego lokalu. Unikniemy problemów na etapie wykończeniowym, podczas kładzenia podłóg. Jak więc widać, warto dokładnie ocenić stan techniczny nieruchomości przed przekazaniem kluczy, aby nie musieć ponosić kosztów naprawy wszystkich usterek „z własnej kieszeni”. Pomoc inżyniera pozwoli nam na oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy.

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w odbiorze technicznym mieszkania od dewelopera lub z rynku wtórnego, zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub wysyłając wiadomość mailową na adres – kontakt@pewnylokal.pl

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 9 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka