Kupno domu od dewelopera gwarancja

Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie istnieją różnice pomiędzy gwarancją a rękojmią oraz czy gwarancja jest lepsza od rękojmi.
Potrzebujesz pomocy przy zakupie nieruchomości (domu, mieszkania)? Pewny Lokal to prawnicy i inżynierowie specjalizujący się w nieruchomościach.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Obejrzyj nasz film.

Spis treści:

1. Gwarancja a dom
2. Rękojmia a kupno domu od dewelopera

Musimy pamiętać, że gwarancja nie jest tożsamym terminem z rękojmią. Gwarancja to dobrowolne uprawnienie, natomiast rękojmia to uprawnienie wynikające z Kodeksu cywilnego. Jakie wyróżniamy podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma pojęciami?

  • Z tytułu rękojmi odpowiada sprzedawca, czyli zawsze to będzie osoba, która zawiera umowę sprzedaży. Natomiast z tytułu gwarancji odpowiada gwarant, czyli osoba, która wystawia dokument gwarancyjny.
  • Rękojmia dotyczy wad fizycznych (niezgodność towaru z umową) oraz wad prawnych (obciążenie prawami osoby trzeciej). Natomiast gwarancja dotyczy tylko wad fizycznych.
  • Roszczenia z tytułu rękojmi, jak i gwarancji nie muszą się pokrywać
     

1. Gwarancja a dom

Jeżeli gwarancja jest dobrowolna, to musi zostać zapisana i najczęściej będzie określona w umowie deweloperskiej, jeżeli oczywiście kupujemy od dewelopera. Ten pisemny dokument określa nam czas, na jaki zostanie udzielona gwarancja, co do jakości domu. Natomiast rzadko kiedy zdarza się, że deweloper takiej gwarancji nam udziela.  Wszelkie zasady gwarancji deweloper, może określić dobrowolnie, czyli ustala, co może zostać poddane gwarancji, a co nie. Tak jak zadecyduje deweloper, tak będzie. Jeżeli wymienimy coś w ramach gwarancji, to wówczas jej termin zaczyna się od nowa.

2. Rękojmia a kupno domu od dewelopera

Kodeks cywilny bardzo precyzyjnie określa, że w przypadku sprzedanego towaru, okres rękojmi, czyli czas, w którym możemy zgłosić wady, usterki, nie z naszej winy do dewelopera, wynosi 2 lata. W przypadku mieszkania/lokalu okres rękojmi wynosi 5 lat. Reklamacje możemy złożyć w dowolnej formie, a najlepiej pisemnej, w której to musimy dokładnie opisać zauważoną wadę oraz określić czego żądamy. 

Podsumowując, lepiej dochodzić odpowiedzialności z tytułu gwarancji czy rękojmi?  Tak naprawdę nie ma to znaczenia, z czego skorzystamy, zarówno jedno, jak i drugie miałoby takie same skutki. Natomiast skorzystanie z któregoś np. gwarancji nie uniemożliwia nam skorzystania z drugiej opcji np. rękojmi. Jeżeli pojawi się w mieszkaniu problem z usterkami, wadami i nie będziesz wiedział/a, jak sobie z tym poradzić prawnie, skontaktuj się z nami (797 014 014), a nasz dział prawny na pewno pomoże w rozwiązaniu sytuacji.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Jak sprawdzić inwestycję deweloperską?

Zachęcamy do obejrzenia filmu o sprawdzeniu inwestycji deweloperskiej.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 11 opinii.

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka