Wady stwierdzone przy odbiorze

Na odbiór mieszkania deweloper zaprasza kupujących po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie dla inwestycji. W jego trakcie sporządzany jest protokół, do którego wpisywane są wszystkie stwierdzone w mieszkaniu usterki.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Spis treści:

1. Usterkowy protokół odbioru
2. Okres rękojmi za wady

1. Usterkowy protokół odbioru

Niepokój kupujących często wzbudza sytuacja, gdy podczas odbioru okazuje się, że gotowe mieszkanie nie jest pozbawione wad. Warto podkreślić, że standardem jest, zwłaszcza w przypadku bardzo dokładnego sprawdzenia mieszkania, że w lokalu stwierdza się mniejsze lub większe usterki. Ustawa deweloperska reguluje kwestię ich usunięcia w taki sposób, że deweloper ma 14 dni od dnia odbioru na odniesienie się do wad w mieszkaniu, a następnie 30 dni na naprawienie uznanych usterek. Dlatego też podpisanie protokołu jest podstawą do wyegzekwowania od dewelopera realizacji jego zobowiązania wobec kupującego.

Nieco inną kwestią jest odmowa przyjęcia kluczy przez nabywcę w sytuacji, gdy usterek w mieszkaniu jest sporo. Jeżeli umożliwiają to zapisy umowy deweloperskiej, wówczas warto wstrzymać się z odebraniem mieszkania- dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy, w przypadku wskazania nowych usterek podczas drugiego odbioru, deweloper będzie starał się obarczyć nas odpowiedzialnością za ich powstanie w okresie pomiędzy odbiorami. Dodatkowo jeżeli klucze będą w jego posiadaniu, będzie mu prawdopodobnie bardziej zależeć na szybszym naprawieniu usterek, aby móc jak najszybciej pozbyć się dodatkowych obciążeń związanych z mieszkaniem. Nawet jeżeli nasza umowa nie reguluje tej kwestii, możemy umówić się z deweloperem na takie rozwiązanie, pamiętając o umieszczeniu w protokole stosownej informacji.

2.  Okres rękojmi za wady

Niezależnie od zobowiązania do usunięcia usterek, stwierdzonych podczas odbioru i wpisanych do protokołu, deweloper odpowiada za naprawę wad w ramach rękojmi. Jest ona narzędziem, służącym ochronie interesów kupującego i obowiązuje nawet jeżeli umowa deweloperska milczy na jej temat. W przypadku nieruchomości okres jej trwania wynosi 5 lat (2 lata na ruchomości) i w tym czasie deweloper ma obowiązek naprawienia zgłoszonych usterek. Kupujący ma też prawo żądania obniżenia ceny lokalu lub, gdy deweloper nie usuwa wady, do odstąpienia od umowy. To ostatnie przysługuje kupującemu w przypadku stwierdzenia wady istotnej, a więc mającej wpływ na wartość nieruchomości lub przyczyniającej się do ograniczenia (lub nawet uniemożliwiającej) jej użytkowania.

Rękojmia podlega pewnym modyfikacjom (ograniczenie lub wyłączenie) jedynie w sytuacji, gdy mieszkanie nabywane jest od osoby fizycznej przez osobę fizyczną, lub gdy umowę zawierają przedsiębiorcy.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 4 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka