Paszport energetyczny - wszystko, co trzeba wiedzieć o świadectwie charakterystyki energetycznej.

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Paszport energetyczny: kogo dotyczy i dlaczego?

Branża budowlana skrywa mnóstwo intrygujących, często niezrozumiałych zagadnień. Jednym z nich jest paszport energetyczny. Faktycznie brzmi bardzo tajemniczo, a nawet wręcz dziwnie. Paszporty kojarzymy w końcu z podróżami. Co to za dokument, kogo dotyczy i dlaczego jest tak ważny?

Paszport energetyczny – co to jest?

Paszport energetyczny to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania budynku albo tylko jego części na energię. Inaczej nazywa się go świadectwem charakterystyki energetycznej, które określa energię, jaka jest potrzebna do ogrzania, wentylacji, klimatyzacji czy przygotowania c.w.u. 

Wszystkie nowe budynki muszą mieć świadectwo charakterystyki energetycznej. Dokument ten jest wymagany do zawiadomienia o zakończeniu budowy. Jest również potrzebny przy udzielaniu pozwolenia na użytkowanie budynków. Świadectwo to dotyczy również budynków o powierzchni powyżej 500 m2, które są przeznaczone do świadczenia usług. Kopię tego certyfikatu właściciel budynku musi umieścić w widocznym miejscu w obrębie lokalu. 

Paszport energetyczny jest również konieczny w przypadku domu. Każdy nowo wybudowany dom, który został oddany do użytku, musi mieć ten certyfikat. Jeżeli budynek nie będzie posiadał danego certyfikatu, zakończenie budowy nie będzie możliwe. Certyfikat ten jest również bardzo ważny w przypadku, jeśli właściciel domu zamierza sprzedać albo wynająć daną nieruchomość. 

Ponadto paszport energetyczny jest wymagany w przypadku sprzedaży lub wynajmu mieszkania. Właściciel mieszkania, który zamierza je sprzedać albo wynająć, musi okazać ten dokument nabywcy lub lokatorowi. Z kolei kupując mieszkanie, deweloper czy sprzedający powinien przekazać nabywcy certyfikat. Jeszcze do niedawna deweloperzy przekazywali świadectwo charakterystyki energetycznej dla całego budynku. Po zmianach, jakie zaszły 28 kwietnia 2023 roku, deweloperzy muszą przekazywać certyfikaty dotyczące już tylko konkretnych mieszkań.

Kogo dotyczy paszport energetyczny?

Podsumowując powyższe, paszport energetyczny dotyczy każdej nieruchomości, która jest przeznaczona do sprzedaży lub wynajmu. W tym wymienia się domy, mieszkania, budynki, w których świadczone są usługi. Nie ma znaczenia czy nieruchomość jest nowa i oferowana przez dewelopera, czy pochodzi z rynku wtórnego. W każdym z tych przypadków świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest bardzo ważne i nie można o nim zapominać. A co, jeśli ktoś będzie wynajmował mieszkanie, które nie posiada tego certyfikatu? 

Brak świadectwa przy zakupie czy wynajmie nieruchomości jest równoznaczny z karą w wysokości nawet 5000 zł. Dla niektórych nie jest to duża kwota, ale skoro można jej uniknąć, to bez sensu ryzykować. Taka informacja o sankcji zawsze znajduje się w akcie notarialnym, do którego sprzedający nie dołączył certyfikatu.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Paszport energetyczny można wydać w każdej chwili. Warto więc przed zamieszczeniem ogłoszenia w Sieci lub w innym miejscu zadbać o tę ważną formalność. Im szybciej, tym lepiej, ponieważ to pozwoli uniknąć kłopotów. Poza tym trzeba pamiętać, że certyfikat jest ważny przez 10 lat. Więc jeśli ktoś zatrudni fachowca, który wystawi ten dokument, a jednak zrezygnuje ze sprzedaży mieszkania czy domu, będzie mógł spokojnie podejść do tematu za rok, a nawet za kilka lat. Najważniejsze, że jego nieruchomość będzie już posiadała wspomniany paszport energetyczny i w przyszłości nie będzie już musiał załatwiać żadnych formalności. 

Dlaczego paszport energetyczny jest ważny?

Niewątpliwie paszport energetyczny, zwany świadectwem charakterystyki energetycznej, jest bardzo ważnym dokumentem. Na jego podstawie właściciel nieruchomości, najemca albo po prostu użytkownik budynku, może z łatwością oszacować roczne zapotrzebowanie na energię. W ten sposób może jednocześnie ustalić koszt utrzymania związanego ze zużyciem energii.

Być może ktoś nie potrzebuje obliczać, ile wyniesie go koszt ogrzewania budynku czy mieszkania, w którym mieszka. Jednak takie jest prawo. Po zmianach, które zaszły 28 kwietnia 2023 roku, stało się jeszcze surowsze. Trzeba go więc przestrzegać, by uniknąć niechcianej kary. Zresztą brak paszportu energetycznego mógłby zniechęcić nabywców do zakupu domu czy mieszkania. Dlatego i pod tym względem warto mieć ten certyfikat. Teraz można z łatwością znaleźć fachowca, który wyświadczy przysługę i wyda ten ważny dokument. Trzeba tylko sprawdzić, czy ma do tego stosowne uprawnienia. Do tego celu służy wykaz MRiT. Tam można znaleźć wszystkich fachowców z uprawnieniami do wydawania takich dokumentów jak właśnie wspomniany wcześniej paszport energetyczny. 

Jeśli potrzebujesz paszport energetyczny, bo właśnie zamierzasz sprzedać dom albo wynająć mieszkanie, zapraszamy do nas. Zatrudniamy audytów energetycznych, którzy mają uprawnienia do wystawiania certyfikatów. Mamy na swoim kocie niejedną udaną współpracę w tym właśnie zakresie. Jeśli masz wątpliwości i zastanawiasz się, czy Tobie też jest potrzebny paszport energetyczny, skontaktuj się z naszymi ekspertami, a wszystko wyjaśnią. Zajrzyj na stronę Pewny Lokal, by dowiedzieć się więcej.

Potrzebujesz uzyskać świadectwo energetyczne Twojej nieruchomości?

Zamów fachową pomoc specjalisty z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • Świadectwo energetyczne budynku jest obowiązkowe — pamiętaj o tym!
 • Specjaliści Pewnego Lokalu sprawnie wystawią świadectwo energetyczne. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania niedociągnięć.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jak wygląda przegląd techniczny mieszkania z rynku wtórnego?

Przekonaj się i obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 17 opinii.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: świadectwo energetyczne

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.