Podpisując umowę z deweloperem prawie zawsze będziemy mieć do czynienia z “umową deweloperską” w formie aktu notarialnego. Integralną częścią takiej umowy będzie też prospekt informacyjny. Jest to ustawowo określona tabelka, w której deweloper przedstawia wszystkie najważniejsze informacje na temat oferowanej inwestycji oraz swoje dane kontaktowe (więcej o prospekcie informacyjnym przeczytasz w naszym artykule klikając TUTAJ).
W umowie deweloperskiej znajduje się zobowiązanie do wybudowania lokalu o określonym metrażu oraz przeniesienia prawa własności na nabywcę w oznaczonym terminie. Umowa precyzuje też wszystkie niezbędne informacje potrzebne przy nabyciu mieszkania takie jak: numer konta bankowego, harmonogram płatności, wniosek wieczystoksięgowy czy też termin przeniesienia własności i wiele innych.
Umowa deweloperska jest zawsze podpisywana na podstawie tzw. ustawy deweloperskiej (o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego). Dzięki temu nabywca zyskuje wiele zabezpieczeń przed nieuczciwym zachowaniem dewelopera.
W umowie sprecyzowana jest procedura odbioru dzięki której nabywca może wskazać i zobowiązać dewelopera do naprawy usterek powstałych w czasie budowy inwestycji. Jeżeli deweloper ukrył przed nami jakieś informacje lub nie przedstawił wszystkich dokumentów, możemy skorzystać z ustawowego prawa do odstąpienia. Innym zabezpieczeniem jest rachunek powierniczy. Rachunek powierniczy to odrębne konto w banku, gdzie trafiają pieniądze na zakup mieszkania. Deweloper ma do nich dostęp dopiero po ukończeniu danego etapu inwestycji.
Mimo lepszego zabezpieczenia interesów nabywcy w umowie deweloperskiej, należy zwrócić uwagę na szczegółowe zapisy i klauzule proponowane przez dewelopera. Z doświadczenia firmy Pewny Lokal wynika, że bardzo często deweloperzy starają się ominąć ustawę deweloperską i wprowadzić mniej korzystne zapisy dla nabywcy lokalu. Najlepiej przed podpisaniem umowy przesłać jej projekt do prawnika.
Podpisując umowę z deweloperem powinniśmy zwrócić uwagę czy jest to umowa deweloperska czy umowa przedwstępna. Z naszego doświadczenia wynika, że deweloperzy często oferują podpisanie umowy przedwstępnej, a nie deweloperskiej. Tłumaczą, że umowa deweloperska jest umową przedwstępną i nie ma między nimi dużej różnicy. Jest to nieprawda, bo obie formy pod wieloma względami różnią się między sobą. Umowa deweloperska jest zawsze podpisywana w formie aktu notarialnego, zawiera ustawowe zabezpieczenia takie jak wspomniany już rachunek powierniczy czy też umowne prawo do odstąpienia.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jeżeli nie jesteśmy pewni czy przesłany dokument stanowi umowę deweloperską, lepiej skontaktować się z prawnikiem i potwierdzić co dokładnie podpisujemy. Prawnicy firmy Pewny Lokal wykonują wiele analiz umów deweloperskich i przedwstępnych. Wyślij umowę na kontakt@pewnylokal.pl, a my bezpłatnie wycenimy i pomożemy nabyć lokal w najbezpieczniejszy dla Ciebie sposób.
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!