Brak świadectwa charakterystyki energetycznej - ile wynosi kara?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Kary i sankcje za brak świadectwa charakterystyki energetycznej

Od 28.04.2023 r. obowiązuje nowelizacja przepisów o świadectwach charakterystyki energetycznej budynków. W związku z tym w sieci znajdziesz wiele artykułów, które rozpisują się na temat  obowiązku uzyskania świadectwa przez wszystkich właścicieli. Czy tak faktycznie jest? A także, czy jest przewidziana kara za brak świadectwa charakterystyki energetycznej? W dzisiejszym artykule odpowiadamy na te 2 najczęstsze pytania.

Świadectwo charakterystyki energetycznej — podstawa prawna

Funkcjonowanie świadectw charakterystyki energetycznej budynków reguluje Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków oraz częściowo Ustawa prawo budowlane.

Oba dokumenty wdrażają dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 210/31/UE z dnia 19 maja 2010 roku w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Zgodnie z tymi dokumentami świadectwo energetyczne jest wymagane:

 • w celu zgłoszenia zakończenie budowy lub uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku, jeżeli przekracza on powierzchnię 70 mkw i nie jest przeznaczony do zaspokojenia naszych własnych potrzeb mieszkaniowych,
 • gdy budynek miał sporządzone świadectwo energetyczne, jednak przeszedł termomodernizacje lub przeprowadzono w nim inne prace remontowe, które wpłynęły na zmianę charakterystyki energetycznej bez względu na rok jego budowy,
 • w momencie, gdy budynek, część budynku lub lokal będzie — zbywany na podstawie umowy sprzedaży, zbywany na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub wynajęty,
 • wielkości obliczonych na świadectwie wskaźników muszą zostać podane w ogłoszeniu lub reklamie o chęci sprzedaży, lub najmu.

Ustawa wskazuje także jeszcze jedną sytuację, kiedy właściciel lub zarządca budynku musi uzyskać świadectwo energetyczne. Jeśli właściciel części budynku lub osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe lub spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego złoży do niego wniosek o jego wydanie. W takiej sytuacji właściciel lub zarządca ma 14 dni na dostarczenie mu kopii, lub wydruku świadectwa.


14 dni — tyle ma czasu właściciel bądź zarządca nieruchomości na dostarczenie kopii świadectwa.W innym przypadku może go czekać grzywna od 500 do nawet kilkudziesięciu tys. zł.


Jakie są kary za brak świadectwa charakterystyki energetycznej?

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Za brak świadectwa charakterystyki energetycznej budynku w sytuacjach nakazanych przepisami, ustawodawca przewidział karę.

Jeśli sprzedający lub wynajmujący nie dopełni obowiązku przekazania kupującemu, lub wynajmującemu odpowiednio: świadectwa, jego kopii lub wydruku, to podlega karze grzywny. Jej maksymalna wysokość nie została określona wprost w ustawie. Będzie jednak zasądzana, na podstawie przepisów o wykroczeniu.

Dlatego eksperci podają, że grzywna może wynosić od 20 do 5 000 zł. 

Natomiast brak świadectwa charakterystyki energetycznej dla nowego budynku, będzie mieć konsekwencje prawne. Zgłoszenie zakończenia budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie zostanie uznany przez urząd nadzoru budowlanego za niekompletny i zakwestionowany.

Warto wspomnieć, że użytkowanie domu bez jego odbioru również podlega karze, która może wynieść nawet 10 000 zł. Grzywna ta jednak może zostać nałożona kilkukrotnie.

Uzyskanie świadectwa energetycznego jest kolejnym obowiązkiem dla niektórych właścicieli lub zarządców budynków. Za jego niedopełnienie została przewidziana kara grzywny. Świadectwo jest także niezbędne w celu zgłoszenia zakończenia budowy lub uzyskania pozwolenia na użytkowanie.

Zatem, jeśli posiadasz starszy budynek i nie planujesz jego sprzedaży, wynajmu bądź termomodernizacji, nie musisz uzyskać świadectwa charakterystyki energetycznej. Przynajmniej do czasu kolejnej zmiany przepisów.

Kto może nałożyć kary za brak świadectwa charakterystyki energetycznej?

Liczba podmiotów, które mogą wymierzać kary za brak świadectwa charakterystyki energetycznej, wbrew powszechnym opiniom jest całkiem długa. A jakie to są podmioty?

Potrzebujesz uzyskać świadectwo energetyczne Twojej nieruchomości?

Zamów fachową pomoc specjalisty z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • Świadectwo energetyczne budynku jest obowiązkowe — pamiętaj o tym!
 • Specjaliści Pewnego Lokalu sprawnie wystawią świadectwo energetyczne. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania niedociągnięć.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Przede wszystkim policja. Z uwagi na mało skomplikowany charakter spraw i możliwość szybkiego ustalenia sprawcy wykroczenia (jest nim sprzedający lub właściciel) możliwe jest wymierzenie grzywny w formie mandatu karnego. W takim przypadku grzywna może wynieść maksymalnie 500 zł.

Jeżeli jednak sprzedający lub właściciel nieruchomości odmówi przyjęcia grzywny, sprawa kierowana jest do sądu. Wniosek o ukaranie do sądu może złożyć również bezpośrednio prokurator. Wtedy maksymalna wysokość grzywny, która może zostać nałożona na sprzedającego lub wynajmującego wzrasta do 5 000 zł.

Maksymalną wysokość grzywny może na stronę transakcji nałożyć także gmina lub miasto. Pamiętajmy, że notariusz musi odnotować w akcie notarialnym fakt nieprzekazania świadectwa, a każdy akt notarialny jest tam przesyłany. Kolejnym organem, który może nałożyć karę grzywny za brak świadectwa energetycznego, jest nadzór budowlany, jeżeli kontrola dokumentacji wykaże nieprawidłowości.

Czy świadectwa mogą stać się „sposobem” na sąsiadów?

Zawiadomienie o możliwości popełnienia wykroczenia na policji może złożyć każdy podmiot prywatny. Może to być na przykład notariusz, który sporządzał umowę sprzedaży nieruchomości (jeżeli nie doszło do przekazania świadectwa charakterystyki energetycznej), nabywca bądź najemca. Może jednak być to także skonfliktowany z nami sąsiad. Dlatego powinniśmy mieć na uwadze, że zawiadomienia mogą być wykorzystywane przez jedną ze stron w przypadku konfliktów.

Dlatego, aby uniknąć konieczności płacenia kary za brak świadectwa charakterystyki energetycznej oraz problemów z prawem, powinniśmy zlecić jego sporządzenie i przekazać go drugiej stronie transakcji najpóźniej przy zawarciu umowy sprzedaży lub najmu. 

Świadectwo energetyczne: kary i sankcje a koszt usługi

Koszt wystawienia świadectwa charakterystyki energetycznej mieści się w granicach kilkuset złotych. W Pewny Lokal ceny usługi rozpoczynają się od 249 zł. Biorąc pod uwagę to, jak wysoka jest kara związana z brakiem wspomnianego dokumentu, rezygnacja z niego podyktowana oszczędnościami, jest całkiem nieopłacalna. 

Tym bardziej że grzywny mogą być nakładane wielokrotnie.

Trzeba pamiętać o tym, że sprzedaż czy wynajem nieruchomości bez świadectwa energetycznego jest niemożliwy. Dlatego lepiej nie narażać się na tak duże kary i czym prędzej zlecić wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej.

Świadectwo energetyczne w Pewny Lokal

W Pewny Lokal doskonale wiemy, że świadectwo energetyczne jest obowiązkowe, a także, jakie kary i sankcje za brak świadectwa grożą właścicielom nieruchomości. Dlatego sumiennie przykładamy się do powierzonego zadania. Mamy rządowe uprawnienia do sporządzania świadectw energetycznych. Znamy standardy unijne w zakresie sporządzania tych dokumentów. Nasi audytorzy widnieją w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków. 

Ponadto oferujemy konkurencyjne ceny, świadectwo wystawiamy nawet w 24 godziny od momentu złożenia zamówienia na usługę (w opcji express), a zamówić ją można bez wychodzenia z domu. Weź pod uwagę to, jak szybko i bezproblemowo możesz pozyskać i ile kosztuje świadectwo energetyczne, a jakie kary i sankcje za brak świadectwa Ci grożą. Od razu dojdziesz do wniosku, że nie warto ryzykować.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Świadectwo charakterystyki energetycznej — kto może wystawić dokument?

Dowiedz się i kliknij!


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 339 opinii.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: świadectwo energetyczne

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Świadectwo charakterystyki energetycznej – gdzie znaleźć tanio?

Posłuchaj rady!