Kurs na świadectwo energetyczne - jakie daje uprawnienia i korzyści?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Kurs na świadectwo energetyczne, czyli jak zostać audytorem

Zawód audytora energetycznego jest na chwilę obecną bardzo popularny. Wynika to między innymi ze zmian prawnych, jakie weszły w życie 28 kwietnia 2023 roku. By jednak móc go sprawować, trzeba zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Czy w tym przypadku wystarczy jedynie odpowiedni kurs na świadectwo energetyczne? 

Audytor energetyczny – co warto wiedzieć o zawodzie?

Audytor energetyczny musi mieć wykształcenie techniczne w zakresie energetyki, inżynierii środowiska, budownictwa, architektury albo jeszcze innych kierunków powiązanych z budownictwem. Wśród audytorów znajdują się osoby, które ukończyły kursy szkoleniowe, studia albo studia podyplomowe. Audytorem energetycznym może być osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, nie jest skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, pieniędzmi i papierami wartościowymi, ani też za przestępstwo. Osoba ta musi jednocześnie mieć uprawnienia budowlane, o których mowa jest w art. 14 ust. 1 prawa budowlanego.

Zgodnie ze zmianami, jakie weszły 28 kwietnia 2023 roku, świadectwo charakterystyki energetycznej może wystawić tylko osoba, która znajduje się w wykazie MRiT. Z kolei świadectwa są generowane w systemie centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków. Wszystko przebiega pod kontrolą i nie ma tu miejsca na żadne błędy czy niedociągnięcia. 

Ponieważ MRiT prowadzi wykaz osób, które mają prawo do wystawania świadectw charakterystyki energetycznej, można łatwo sprawdzić, czy konkretna osoba ma do tego odpowiednie kwalifikacje. W wykazie tym widnieje jej imię i nazwisko, numer uprawnień budowlanych, numer wpisu oraz data wpisu. Tylko osobom widniejącym w danym rejestrze można powierzyć zadanie wykonania świadectwa energetycznego budynku, mieszkania czy innego lokalu. 

Kurs na świadectwo energetyczne – czy to wystarczy, by pracować jako audytor?

Okazuje się, że wystarczy poza studiami ukończyć kurs na świadectwo energetyczne, aby móc rozpocząć pracę w zawodzie. Obecnie oferuje je wiele firm. Warto z nich korzystać, ponieważ jest to skuteczny sposób na bliższe zapoznanie się z danym zagadnieniem. Należy też podkreślić, że oferta tych kursów jest bardzo szeroka. Najlepiej wybrać kurs na świadectwo energetyczne, który składa się nie tylko z teorii, ale również praktyki. Dzięki zajęciom praktycznym obrazującym to, jak sporządza się samo świadectwo, można naprawdę wiele się nauczyć. 

Wybierając jedną z firm oferujących kursy na świadectwo energetyczne, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to, jakimi opiniami się cieszy. Czy jest to rzetelna firma i prowadzi jakościowe kursy, czy może zupełnie przeciwnie. Szkoda byłoby marnować czas i tracić pieniądze na współpracę z kimś, kto w rzeczywistości na to nie zasługuje. 

Profesjonalny kurs na świadectwo energetyczne powinien dobrze przygotować przyszłego audytora do pracy w zawodzie. Jeśli masz problem z wyborem kursu, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci rozwinąć skrzydła w tym obszarze i zapewnimy Ci pracę, o której marzysz. 

Kurs na świadectwo energetyczne i praca w naszej firmie!

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Aktualnie prowadzimy rekrutację osób chętnych z uprawnieniami oraz bez uprawnień, które chcą zostać audytorami energetycznymi w naszej firmie. W przypadku braku uprawnień jesteśmy gotowi pomóc w ich uzyskaniu. Mamy za sobą już niejedną tego typu rekrutację. Poza tym zatrudniamy wielu audytorów energetycznych, z którymi bardzo dobrze nam się współpracuje. Wśród nich są wyłącznie profesjonaliści dysponujący obszerną wiedzą i doświadczeniem, które ukończyły kurs na świadectwo energetyczne i zdobyły pierwsze doświadczenia właśnie w naszej firmie. Teraz kolej na Ciebie!

Na koniec warto dodać, że zapotrzebowanie na audytorów energetycznych jest bardzo duże. Odkąd tak wielu właścicieli nieruchomości musi uzyskać świadectwo energetyczne dla swoich domów i mieszkań, ze względu na wprowadzony obowiązek, pracy audytorom nie brakuje. Nie brakuje jej również u nas. Dlatego raz jeszcze zapraszamy do współpracy. Zdobądź kwalifikacje zawodowe i pracuj z najlepszymi!

Potrzebujesz uzyskać świadectwo energetyczne Twojej nieruchomości?

Zamów fachową pomoc specjalisty z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • Świadectwo energetyczne budynku jest obowiązkowe — pamiętaj o tym!
 • Specjaliści Pewnego Lokalu sprawnie wystawią świadectwo energetyczne. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania niedociągnięć.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jak wygląda przegląd techniczny mieszkania z rynku wtórnego?

Przekonaj się i obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 802 opinii.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: świadectwo energetyczne

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.