Atal


Atal - opinie z odbiorów technicznych i analiza umowy deweloperskiej

gwiazdka pełnagwiazdka pełnagwiazdka pełnagwiazdka pełnagwiazdka pusta
3.8/5 jakość (liczba usterek)
na podstawie 1222 odbiorów
gwiazdka pełnagwiazdka pełnagwiazdka pełnagwiazdka pełnagwiazdka pusta
3.8/5 jakość (powaga usterek)
na podstawie 1222 odbiorów
gwiazdka pełnagwiazdka pełnagwiazdka pełnagwiazdka pełnagwiazdka pełna
4.8/5 obsługa klienta
na podstawie 1222 odbiorów

Jakość wykonania poszczególnych elementów na inwestycjach dewelopera Atal

ikona tynki
TYNKI
średnia 4.2/5 z 1222 odbiorów
ikona wylewki
WYLEWKI
średnia 4.5/5 z 1222 odbiorów
ikona okna
OKNA
średnia 3.1/5 z 1222 odbiorów
ikona wilgotność
BRAK ZAWILGOCEŃ
średnia 4.9/5 z 1222 odbiorów

Jak możemy Ci pomóc w świadomym zakupie nieruchomości od dewelopera?

ODBIÓR TECHNICZNY MIESZKANIA

Jesteśmy największą w Polsce firmą inżynieryjną. Wykonaliśmy dla nabywców tysiące odbiorów technicznych mieszkań i domów. W ramach usługi odbioru, m.in. weryfikujemy zgodności mieszkania lub domu z Polskimi Normami, projektem i umową deweloperską. Korzystamy z certyfikowanego sprzętu.

ANALIZA UMOWY DEWELOPERSKIEJ

Pewny Lokal to kancelaria prawna wyspecjalizowana w prawie deweloperskim i prawie nieruchomości. Przeanalizowaliśmy tysiące projektów umów deweloperskich i wiemy jakie kruczki umowne są stosowane przez poszczególnych deweloperów. Uniknij niepotrzebnych ryzyk przy podpisywaniu umowy.

ANALIZA STANDARDU WYKOŃCZENIA

Mieszkanie lub dom „w stanie deweloperskim” może oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Powiemy Ci, czy "stan deweloperski" nieruchomości oferowany od dewelopera odbiega na niekorzyść o normy rynkowej.

2023-08-19 (aktualizacja: 2023-08-19)

Atal – ciekawostki i opinie

Atal rozwija się w sposób bardzo dynamiczny. Należy do największych w Polsce deweloperów. Działa w większości polskich miast. Już od 2013 jest obecny na giełdzie i można uznać go za jednego z najbardziej znanych i sprawdzonych inwestorów z branży. Co równie ważne, deweloper Atal w ostatnich latach rozszerzył swoją działalność poza granice kraju. W ten sposób stał on się potentatem nie tylko na Polskim rynku nieruchomości, ale również europejskim.

Tu można znaleźć opinie o Atal na podstawie rynkowych danych, jak również przykłady opinii z raportów z odbioru sporządzonych przez naszych inżynierów.

Atal – opinie o funkcjonowaniu firmy

Deweloper zdobył w swojej historii liczne wyróżnienia, m.in. Gazele Biznesu czy Perły Polskiej Gospodarki. Wyróżnienia często skupiają się na transparentności czy solidności, co na pewno charakteryzuje tego inwestora na rynku. Nagrody pochodziły nawet zza granicy jak w przypadku wyróżnienia w konkursie World Architecture & Design Awards 2019. W ten sposób deweloper Atal niewątpliwie wyróżnia się na tle konkurencji, która nie zawsze może poszczycić się taką liczbą prestiżowych wyróżnień.

Doceniono projekt wrocławskiego budynku typu „Mixed use” Atal Towers. Położone tuż nad Odrą, w sercu Starówki, zmieniły oblicze centralnej części Wrocławia, a ciekawy projekt architektoniczny wpisał się w okoliczne stare kamienice. Jest to ciekawe połączenie tradycji z nowoczesną architekturą. Inne wyróżnienie istotne z punktu  widzenia osób, które mogłyby rozważać zakup nieruchomości od Atal to I miejsce w plebiscycie Inwestycja Przyjazna Mieszkańcom dla osiedla Wielicka Garden w Krakowie. Doceniono, że mimo dużej skali udało się tam zachować ciekawą architekturę i kameralny charakter inwestycji. Jest to szczególnie ważne w dużych miastach, gdzie wiele osób szuka mieszkania, w którym można swobodnie odpocząć po całym dniu pracy.

Opinie o Atal są pozytywne szczególnie wśród osób, które chcą wprowadzić się do gotowego do użytku, wykończonego pod klucz mieszkania. Deweloper umożliwia taką usługę w ramach Atal Design i według jego szacunków korzysta z niej ok. połowa kupujących. Wynika to między innymi z wygody. W ten sposób kupujący nie muszą samodzielnie szukać ekipy wykończeniowej, co jest czasochłonne.

Najważniejsze inwestycje

Atal skupia się na nowoczesnej architekturze o dość uniwersalnym charakterze, ale nie pozbawionej ciekawych detali, jak np. spadziste dachy osiedla Nowe Miasto Jagodno we Wrocławiu czy nawiązujące do zabytkowej architektury Nowe Miasto Młyn Różanka.

Firma buduje też biurowce, takie jak ten pod adresem Aleje Pokoju 81 we Wrocławiu. Ten i drugi biurowiec Atal otrzymał certyfikat BREEAM Very Good dla Design Stage. Świadczy to o wysokiej jakości wykonania oraz odpowiednim zaprojektowaniu, które jest niezwykle ważne w przypadku obiektów biurowych. Od nich bowiem w dużej mierze zależy komfort pracy w danym miejscu.

Poza tradycyjnymi apartamentami powstają także tzw. mikroapartamenty inwestycyjne, czyli mniejsze mieszkania, które nadają się pod wynajem. Cieszą się one dużą popularnością wśród studentów, którzy nie potrzebują dużej przestrzeni życiowej. Przykładem może być osiedle Nowa Grochowska z lokalami o powierzchni 24-48 mkw czy Nowy Targówek, gdzie najmniejsze mieszkanie ma nieco ponad 22 mkw.

Opinię o Atal i skali działalności firmy można wyrobić sobie na podstawie danych liczbowych: to ponad 20 tys. oddanych do użytku mieszkań o łącznej powierzchni większej niż mln. m kw. Pod tym względem deweloper ten pozytywnie się wyróżnia na tle konkurencji. Świadczy to o dużym rozmachu, jeżeli chodzi o liczbę inwestycji realizowanych przez tego dewelopera.

Realizacje dewelopera Atal charakteryzują się dużym rozmachem i różnorodnością. Najmniejszą inwestycją jest bodaj Willa „Rosa” we Wrocławiu, w której jest tylko 8 mieszkań. Tym, czym wyróżnia się ona na tle innych nieruchomości deweloperskich, jest niezwykły wygląd. Została ona zaprojektowana w stylu dawnych, przedwojennych bogato zdobionych kamienic. To jednak część większego kompleksu Nowe Miasto Różanka, w skład którego wejdzie łącznie ok. 800 mieszkań o zróżnicowanych metrażach.

Inne ważne informacje o Atal

Pomiędzy latami 2016 a 2020 firma Atal zakupiła grunty pod działalność deweloperską na kwotę ponad pół miliarda złotych. W ten sposób zostały zabezpieczone inwestycje w perspektywie kolejnych lat. Zakupiono m.in. grunty w Katowicach, Łodzi i Warszawie. To ma pozwolić na utrzymanie stałego, wysokiego tempa budowy kolejnych mieszkań. 

W 2021 przedstawiciel firmy deklarował w mediach zakładaną planowaną sprzedaż kwartalną na poziomie 600 – 800 mieszkań. Nowością był zakup gruntów w Niemczech. Wieloetapowa inwestycja w Dreźnie ma być pierwszym krokiem zagranicznej ekspansji firmy Atal na Zachód. 

Atal to spółka dywidendowa, wypłacająca dywidendy od 2016 roku. Od wejścia na giełdę do 2021 roku firma notowała stopniowy wzrost wartości akcji. Warto wspomnieć, że to przedsiębiorstwo z rodzimym kapitałem, z główną siedzibą w Polsce. 

Ciekawostki o firmie

Jeśli chodzi o ciekawostki o firmie Atal, to ma ona kilka ciekawych i nietypowych terenów w różnych regionach Polski. Przykładowo w Chorzowie jest to grunt tuż obok Parku Śląskiego, a w Gdyni Atal nabył zabytkowy bunkier z II wojny światowej.

Następnie miał być on sprzedany i odrestaurowany przez nowego właściciela. W ten sposób deweloper Atal wyróżnia się na tle innych inwestorów. Często zdarza się, że takie obiekty historyczne przeszkadzają deweloperom. To z kolei oznacza, że w wielu przypadkach dążą oni do ich usunięcia, nie zawsze zgodnie z prawem. Dzięki temu deweloper nie tylko pokazał, że warto zachowywać historyczne obiekty, ale i udowodnił, iż warto dawać takim budynkom drugie życie. 

Umowa deweloperska Atal

Sprawdzenie umowy deweloperskiej pod kątem prawnym to jedna z najważniejszych czynności, jakie powinniśmy wykonać przed jej podpisaniem. Dlaczego? Odpowiedzią na to pytanie są pułapki prawne mogące się znaleźć w umowie deweloperskiej. Dobrym przykładem może być tutaj sytuacja, kiedy w wyniku prac wykończeniowych metraż mieszkania jest mniejszy niż wcześniej deklarowany. Wówczas deweloperzy bardzo często odmawiają obniżenia ceny za mieszkanie. Z podobną sytuacją mamy do czynienia, kiedy metraż się zwiększy.

Wtedy zazwyczaj deweloper żąda wyższej zapłaty. Można się jednak przed tym zabezpieczyć, wprowadzając do umowy zapisy ograniczające, o ile procent może się zwiększyć lub zmniejszyć metraż mieszkania. Jeżeli liczba ta zostanie przekroczona, nie zapłacimy więcej, lub będziemy mogli bez konsekwencji odstąpić od umowy deweloperskiej.

Między innymi dlatego warto zlecić analizę prawną umowy deweloperskie naszym prawnikom z firmy Pewny Lokal. Dzięki ich wiedzy oraz doświadczeniu bez trudu znajdą oni pułapki prawne mogące znaleźć się w umowie deweloperskiej. Jest to ważne, ponieważ umowę deweloperską sporządza się w formie aktu notarialnego. To z kolei oznacza, że jej zerwanie jest możliwe tylko i wyłącznie na drodze prawnej. W praktyce oznacza to często długotrwały i kosztowny proces, którego wynik wcale nie musi być korzystny dla kupującego.

Odbiór techniczny mieszkania Atal

Odbiór techniczny podobnie, jak sprawdzenie umowy deweloperskiej, jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie warto zrobić przed odebraniem kluczy do mieszkania. W tym momencie zapewne zastanawiają się Państwo dlaczego? Niestety, w zdecydowanej większości przypadków mieszkania deweloperskie mają wiele wad technicznych oraz niezgodności ze standardami zawartymi w umowie deweloperskiej. Co gorsza, wiele z nich nie jest widocznych gołym okiem. Ich samodzielne usunięcie w niektórych przypadkach może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W tym momencie zapewne zastanawiają się Państwo, w jaki sposób możecie się zabezpieczyć przed takimi nieprzyjemnościami? Najlepszym rozwiązaniem może okazać się zlecenie odbioru technicznego mieszkania naszym inżynierom z firmy Pewny Lokal. Dzięki swojej wiedzy, doświadczeniu, a także specjalistycznym narzędziom bez trudu wykryją oni różnego rodzaju usterki techniczne mogące znaleźć się w Państwa mieszkaniu. Doskonałym przykładem mogą być tutaj nieszczelności kanalizacji, do których wykrycia wykorzystuje się kamery inspekcyjne o wysokiej rozdzielczości. Dzięki nim można bezinwazyjnie wykryć miejsce wycieku. Innym przykładem mogą być nieszczelności okien. Aby je znaleźć, wykorzystuje się kamerę termowizyjną.

Do jej prawidłowej obsługi jest potrzebna specjalistyczna wiedza, którą każdy z naszych specjalistów ma. Na koniec nasi inżynierowie sporządzają dla Państwa protokół odbioru technicznego mieszkania. Protokół ten zawiera listę wszystkich wykrytych usterek technicznych. Po przedstawieniu go deweloperowi ma on 14 dni na ustosunkowanie się do niego oraz 30 na usunięcie usterek w ramach naprawy gwarancyjnej. Jeżeli z jakiegoś powodu odmówi on ich usunięcia, dokument ten będzie stanowił ważny dowód w sprawie, jeżeli zdecydują się Państwo na wystąpienie na drogę prawną przeciwko deweloperowi. Można więc śmiało stwierdzić, że zlecając  odbiór techniczny mieszkania naszej firmie Pewny Loka, możecie zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy.Przedstawiamy przykładowe opinie naszych inżynierów o jakości mieszkań oddawanych przez dewelopera Atal. 


Odbiór techniczny, styczeń 2020 r., inwestycja Nowy Targówek, Warszawa


“Uszkodzona uszczelka w oknie (sypialnia), niedokręcona balustrada na loggia. Szczeliny na łączeniach ościeżnicy (drzwi do łazienki oraz sypialni).”


Odbiór techniczny, styczeń 2020 r., inwestycja Pomorska Park, Łódź


“Rysy na szybach balustrady, źle zamocowane przepierzenie na balkonie, ubytki w tynku, rysy na szybach w salonie i sypialni, zarysowany parapet zewnętrzny w sypialnia, niezgodne z projektem włączniki w kuchni i łazience, rysa na tynku w salonie, niezgodna z normą budowlaną szerokość miejsca postojowego.”


Odbiór techniczny, styczeń 2020 r., inwestycja Pomorska Park, Łódź


“Zarysowania na pochwycie balustrady, ubytek tynku na tarasie, skrzynka na wodę do wyczyszczenia z pianki, rysy na szybach, brak wizjera i szyldu drzwi wejściowe, brak gniazda w drugiej sypialni, do poprawki malowanie w komórce, drzwi w komórce do regulacji.”


Odbiór techniczny, marzec 2020 r., inwestycja Pomorska Park, Łódź


“Sypialnia środkowa- wygięta rama okna balkonowego, rysy na szybach w zaznaczonych miejscach. Sypialnia przy łazience- rysa na szybie balustrady, uszkodzony laminat okna grafitowy, porysowane parapety zewnętrzne, rysy na pochwycie balustrady,liczne spękania tynku w całym lokalu, krzywo osadzona futryna drzwi wejściowych.”


Odbiór techniczny, styczeń 2020 r., inwestycja Aleja Pokoju 83, Kraków


“Brak kąta przy ścianie drzwi wejściowych w wiatrołapie, zadrapania profilu drzwi balkonowych, szyby w pokoju z aneksem do oczyszczenia, brak podwójnego kontaktu przy drzwiach wejściowych. Dwie płytki balkonowe do regulacji. Elewacja do oczyszczenia. Drzwi wejściowe do oczyszczenia.”


Odbiór techniczny, luty 2020 r., inwestycja Aleja Pokoju 83, Kraków


“Kuchnia i salon - uszkodzony laminat okna, brak zaślepek zewnętrznych, pęknięty parapet wewnętrzny, rysy na szybach drzwi balkonowych. Sypialnia przy łazience - wymagane doczyszczenie paneli, rysy na szybie okna, do poprawy malowanie ściany z oknem, brak zaślepek zewnętrznych, uszkodzona rama okna. Sypialnia przy łazience - uszkodzona rama okna, brak zaślepek zewnętrznych. Przedpokój - nie działa domofon, uszkodzenie laminatu na ościeżnicy drzwi wejściowych. Łazienka - do doczyszczenia silikon przy drzwiach, do wymiany żarówki, do sprawdzenia bateria w kabinie. WC - porysowane lustro, włącznik oświetlenia do poprawy.“


Odbiór techniczny, styczeń 2020 r., inwestycja Baltica Towers, Gdańsk


“Rysy na szybach (salon, sypialnia), zabrudzone oświetlenie w łazience, usterka w samodomykaczu w drzwiach.”


Odbiór techniczny, styczeń 2020 r., inwestycja Baltica Towers, Gdańsk


“Rysa szyby okna balkonowego, ubytek parapetu, szczelina obudowy ościeżnicy w łazience, spoiny płytek podłogowych w łazience do uzupełnienia- miejsca zostały wskazane, ubytek okleiny dolnej części skrzydła okna balkonu- strona zewnętrzna.”


Odbiór techniczny, luty 2020 r., inwestycja Osiedle Warszawa, Warszawa


“Zakleić bruzdę pod gniazdem podwójnym w łazience, rysa na tynku w lewym górnym narożniku okna w salonie, usunąć szczelinę pomiędzy oknem i parapetem oraz zasilikonować szczelinę pomiędzy oknem a słupkiem przy drzwiach balkonowych w sypialni, zlikwidować otwór przy plafonierze sufitowej balkonu, doczyścić okleinę w dolnej części ramiaków okna salonu od strony balkonu, poprawić estetykę na górnym zakończeniu listwy maskującej połączenie okna otwieralnego z fixem w salonie, poprawić powłokę malarską na markach balustrady balkonu,zaślepić otwory w skrajnych profilach pionowych balustrady w analogiczny sposób jak łączenia między przęsłami, poprawić silikon przy parapecie zewn. okna sypialni na styku z obróbką blacharską murku-balustrady balkonu, drobne rysy na szybach w zaznaczonych miejscach w oknie balkonowym i fixie w salonie, doczyścić drzwi wejściowe i ościeżnicę, doczyścić deski loggii, przesunąć ogranicznik rozwarcia skrzydła prawego w oknie sypialni (kolizja nawiewnika z oknem balkonowym).”


Odbiór techniczny, luty 2020 r., inwestycja Osiedle Warszawa, Warszawa


“Bardzo dużo drobnych usterek,  są także liczne spękania tynków. Salon: drobne uszkodzenie narożnika glifu prawego okna balkonowego,okno balkonowe prawe do regulacji,niedomalowanie górnego glifu drzwi wejściowych prawych, niedopasowany lewy boczny panel grzejnika lewego, drobne uszkodzenie dolnej części ościeżnicy prawych drzwi balkonowych, zabrudzone słupki panelowe PCW po lewej str. okna, rysa na szybie prawego pakietu fix ok. 1,7 m nad parapetem, zabrudzenie ściany wokół gniazdka przy grzejniku. Pokój przy WC: zabrudzenia glifu górnego okna, zabrudzenia prawej strony ościeżnicy okna balkonowego,brak płaszczyzny listwy przypodłogowej pod parapetem, uszkodzenia okleiny drzwi wewnętrznych do pokoju, uszkodzenia okleiny na krawędziach drzwi wewnętrznych (górny prawy narożnik ościeżnicy), uszkodzenie górnej części klamki od str. pokoju. Pokój przy łazience:zarysowanie szyby dolnego pakietu fix w prawym górnym narożniku  i lewego pakietu fix, zarysowanie dolnej części ramy okiennej od zewnątrz, uszkodzenia okleiny na krawędziach drzwi wewnętrznych, zakurzone wnętrze skrzynki TT. Hol: do oczyszczenia lewy narożnik ościeżnicy drzwi wejściowych, zabrudzenia ściany wokół drzwi wejściowych, zarysowanie lewej strony ościeżnicy drzwi wejściowych, brak listwy maskującej między progiem a panelami podłogowymi, zabrudzenie ściany wokół włącznika podwójnego do wc. WC: uszkodzenia okleiny na krawędziach drzwi wewnętrznych,do poprawy fuga silikonowa nad lustrem, drobne zarysowanie klamki drzwi od str. holu. Łazienka: uszkodzenia okleiny na krawędziach drzwi wewnętrznych, zbyt szeroka fuga między płytkami nad wanną na lewo od grzejnika (między drugą i trzecią płytką od krawędzi wanny). Taras: zarysowanie dolnej części ościeżnicy okna balkonowego pokoju, zabrudzenia elewacji, poprawić malowanie mocowania prawej przegrody międzybalkonowej, brak uszczelek na krawędziach dolnego panelu przegrody międzybalkonowej, zabrudzone gniazdo elektryczne na balkonie, wyrównać krawędzie desek tarasowych przy ww. przegrodzie międzybalkonowej od strony balustrady, poprawić mocowanie elementów zewnętrznych nawietrzaków okiennych, zabrudzony słup w lewym końcu balkonu, drobne zarysowania i odpryski farby na metalowych elementach balustrady i ww. słupie.”


Czytaj dalej:

Atal Deweloper kontakt
Atal Deweloper inwestycje

Już kupiłeś i masz przed sobą odbiór deweloperski?

Zamów odbiór Dowiedz się więcej

Kupujesz nieruchomość u dewelopera? Nie rób tego bez prawnika!

Zamów analizę prawną Dowiedz się więcej

Jak możemy Ci pomóc w świadomym zakupie nieruchomości od dewelopera?

ODBIÓR TECHNICZNY MIESZKANIA

Jesteśmy największą w Polsce firmą inżynieryjną. Wykonaliśmy dla nabywców tysiące odbiorów technicznych mieszkań i domów. W ramach usługi odbioru, m.in. weryfikujemy zgodności mieszkania lub domu z Polskimi Normami, projektem i umową deweloperską. Korzystamy z certyfikowanego sprzętu.

ANALIZA UMOWY DEWELOPERSKIEJ

Pewny Lokal to kancelaria prawna wyspecjalizowana w prawie deweloperskim i prawie nieruchomości. Przeanalizowaliśmy tysiące projektów umów deweloperskich i wiemy jakie kruczki umowne są stosowane przez poszczególnych deweloperów. Uniknij niepotrzebnych ryzyk przy podpisywaniu umowy.

ANALIZA STANDARDU WYKOŃCZENIA

Mieszkanie lub dom „w stanie deweloperskim” może oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Powiemy Ci, czy "stan deweloperski" nieruchomości oferowany od dewelopera odbiega na niekorzyść o normy rynkowej.

Obejrzyj filmy o naszych usługach

Zobacz opinie o inwestycjach dewelopera Atal

Wiarygodne opinie inżynierów Pewny Lokal z odbiorów mieszkań

Sprawdź opinie o inwestycjach dewelopera

Zobacz też opinie o innych deweloperach: