Spravia


Spravia - opinie z odbiorów technicznych i analiza umowy deweloperskiej

gwiazdka pełnagwiazdka pełnagwiazdka pełnagwiazdka pełnagwiazdka pusta
4.2/5 jakość (liczba usterek)
na podstawie 359 odbiorów
gwiazdka pełnagwiazdka pełnagwiazdka pełnagwiazdka pełnagwiazdka pusta
3.9/5 jakość (powaga usterek)
na podstawie 359 odbiorów
gwiazdka pełnagwiazdka pełnagwiazdka pełnagwiazdka pełnagwiazdka półpełna
4.4/5 obsługa klienta
na podstawie 359 odbiorów

Jakość wykonania poszczególnych elementów na inwestycjach dewelopera Spravia

ikona tynki
TYNKI
średnia 4.3/5 z 359 odbiorów
ikona wylewki
WYLEWKI
średnia 4.4/5 z 359 odbiorów
ikona okna
OKNA
średnia 3.5/5 z 359 odbiorów
ikona wilgotność
BRAK ZAWILGOCEŃ
średnia 4.9/5 z 359 odbiorów

Jak możemy Ci pomóc w świadomym zakupie nieruchomości od dewelopera?

ODBIÓR TECHNICZNY MIESZKANIA

Jesteśmy największą w Polsce firmą inżynieryjną. Wykonaliśmy dla nabywców tysiące odbiorów technicznych mieszkań i domów. W ramach usługi odbioru, m.in. weryfikujemy zgodności mieszkania lub domu z Polskimi Normami, projektem i umową deweloperską. Korzystamy z certyfikowanego sprzętu.

ANALIZA UMOWY DEWELOPERSKIEJ

Pewny Lokal to kancelaria prawna wyspecjalizowana w prawie deweloperskim i prawie nieruchomości. Przeanalizowaliśmy tysiące projektów umów deweloperskich i wiemy jakie kruczki umowne są stosowane przez poszczególnych deweloperów. Uniknij niepotrzebnych ryzyk przy podpisywaniu umowy.

ANALIZA STANDARDU WYKOŃCZENIA

Mieszkanie lub dom „w stanie deweloperskim” może oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Powiemy Ci, czy "stan deweloperski" nieruchomości oferowany od dewelopera odbiega na niekorzyść o normy rynkowej.

2023-09-16 (aktualizacja: 2024-06-05)

Deweloper Spravia

Deweloper Spravia, działający do niedawna pod nazwą Budimex Nieruchomości, należy do największego polskiego holdingu budowlanego, czyli do Budimex SA, który swoją działalność rozpoczął już w 1968 roku. Deweloper realizuje inwestycje głównie w dużych miastach, takich jak: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław czy Trójmiasto. Do tej pory wybudował ponad 17 000 mieszkań. 

Spółka notowana jest na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, gdzie wchodzi w skład WIG-ESG. Budimex jest również jednym z sygnatariuszy ,,Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie”. Ponadto wdrożył dwa istotne programy społeczne: ,,Hello ICE” oraz ,,Program społeczny Budimex – Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”.

Grupa Budimex obejmuje - różne sektory infrastruktury lotniskowej, kolejowej, drogowej, a także budownictwo kubaturowe, przemysłowe, energetyczne i ekologiczne. Dodatkowo działa też w sektorze facility management i w gospodarce odpadami. Do Grupy poza wspomnianymi już spółkami należą także: Budimex Budownictwo, Mostostal Kraków, FBSerwis, Budimex Kolejnictwo oraz Budimex Wrocław Parking. Inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial.

Historia dewelopera Spravia

Początki historii dewelopera sięgają roku 1968, kiedy to założono Centralę Handlu Zagranicznego Budownictwa Budimex. Kolejną znaczącą datą było utworzenie w 1995 roku Przedsiębiorstwa Eksportu Budownictwa Komunikacyjnego Dromex, a także wejście na GPW. Pięć lat później nastąpił wykup większości akcji Budimeksu przez hiszpańską grupę Ferrovial.

W międzyczasie powstawały bądź łączyły się kolejne spółki, a działalność grupy zaczęła obejmować kolejne sektory, zapewniając jej tym samym ugruntowaną pozycję na polskim rynku.

Realizacje Spravia

Lista realizacji Budimexu jest bardzo długa, więc by pokazać zakres i różnorodność działań, wskażemy przykładowe projekty, z różnych kategorii:

  • drogi - Autostrada A1 na odcinku Pyrzowice a Piekary Śląskie, Droga ekspresowa S17 na trasie Kołbiel a Kurów,
  • kolej – dworzec kolejowy Wrocław Główny, Linia Kolejowa nr 7 pomiędzy Pilawą a Dęblinem,
  • lotnictwo – Port Lotniczy Gdański im. Lecha Wałęsy terminal II,
  • kultura – Muzeum Śląskie w Katowicach,
  • biznes - Centrum Biurowe Neptun w Gdańsku, Budynek Biurowo – Usługowy Pixel w Poznaniu,
  • edukacja – Collegium Paderevianum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademia Muzyczna we Wrocławiu,
  • sport – Hala Sportowo – Widowiskowa w Sopocie, Stadio Arki Gdynia,
  • hotelarstwo – Hotel Double Tree by Hilton w Łodzi, Kompleks Apartamentowo – Hotelowy City Park w Poznaniu,
  • medycyna – Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy, Szpital Wojewódzki we Wrocławiu,
  • przemysł – Elektrownia Turów, Zakład Wodociągu Północnego w Wieliszewie.

Problem z metrażem — wyroki w tej sprawie dla dewelopera Spravia

W 2023 i 2024 roku deweloper Spravia usłyszał dwa różne werdykty w sprawie wliczania metrażu pod ściankami działowymi do powierzchni mieszkania. W 2023 roku pozew małżeństwa w Warszawie został oddalony w całości, a w 2024 roku sąd uznał argumenty osób, które pozwały dewelopera. Jeszcze wtedy  Budimex Nieruchomości wliczał powierzchnię pod ścianami działowymi, co jest wątpliwą interpretacją normy metrażowej. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Odbiór techniczny Spravia

Odbiór techniczny mieszkania nie jest prostym zadaniem, szczególnie dla osób, które nie znają się na budownictwie. Dlatego warto powierzyć je specjalistom, którzy wchodzą w skład zespołu Pewny Lokal. W ramach usługi odbiór techniczny mieszkań oferują kompleksowy przegląd nieruchomości pod względem zgodności ze sztuką budowlaną, ale też z ustaleniami między deweloperem a nabywcą.

Wśród specjalistów znajdują się wyłącznie inżynierowie z wykształceniem technicznym i ogromnym doświadczeniem w prowadzeniu odbiorów.

W trakcie oględzin nowego mieszkania posługują się nowoczesnym sprzętem, w tym kamerą termowizyjną o wysokiej rozdzielczości. W czasie odbioru technicznego fachowcy sprawdzają, czy w danym mieszkaniu występują jakieś usterki lub wady, jak wygląda stan wykończenia, a także to, czy znajdują się w nim wszystkie elementy techniczne, które deweloper obiecał.

Są nawet w stanie ocenić zgodność wymiarów miejsca postojowego z normą oraz czy na balkonie występuje spadek, a komórka lokatorska ma obiecaną powierzchnię. Powierzchnia samego mieszkania też jest sprawdzana. Ponadto eksperci analizują zgodność rozprowadzonych instalacji z projektem. Wszystko po to, aby nabywca odebrał klucze do mieszkania dokładnie takiego, jakiego oczekuje. 

Umowa deweloperska Spravia

Umowa deweloperska to jeden z najważniejszych dokumentów podpisywanych podczas zakupu mieszkania bezpośrednio od dewelopera. Może zawierać niekorzystne dla nabywcy warunki i niezrozumiałe zapisy. Dlatego ważne jest, aby przed złożeniem decyzyjnego podpisu, dobrze zrozumieć treść tego dokumentu.

Pewny Lokal współpracuje z prawnikami, którzy doskonale orientują się w zapisach umów deweloperskich. Są w stanie wskazać ryzyka prawne ciążące na inwestycji i mieszkaniu, a także elementy umowy, jakie nabywca powinien renegocjować z deweloperem – również takim jak Spravia. Prawnicy są w stanie również doradzić, w jaki sposób upewnić się, że deweloper sprzedaje mieszkanie ze wszystkim, co obiecał. Ponadto mogą uchronić inwestora przed niebezpiecznymi karami umownymi i wskazać klauzule, które odbiegają od rynkowych standardów.

Z pomocą fachowców z Pewny Lokal masz gwarancję bezpiecznego i korzystnego zakupu mieszkania prosto od dewelopera. Zapoznaj się ze szczegółami oferty i skontaktuj się z naszym prawnikiem, by dowiedzieć się więcej. 


Odbiór techniczny mieszkania Budimex Nieruchomości


Przedstawiamy przykładowe opinie naszych inżynierów o jakości mieszkań oddawanych przez dewelopera Budimex Nieruchomości:


Odbiór techniczny, styczeń 2020, inwestycja Smolna, Poznań

„Niedociągnięcia w tynkach w dwóch pokojach od lewej strony nad oknami. Kontakt za blisko ujścia wody w kuchni. Pojedyncze rysy włosowate, poniżej 3 mm.”

Odbiór techniczny, kwiecień 2020, inwestycja Polanka Milczańska, Poznań

“Brak płaszczyzny na prawej scianie w wc (ok 1 cm na środku), taka sama sytuacja w łazience również na prawej ścianie oraz na ścianie z odpływami poniżej linii odpływów. Brak kąta prostego na ścianach komina w korytarzu ( 2-3 cm/ 1 m). Zaniżenie posadzki,  narożniki przy oknie kuchnia oraz pokój 1- miejscowo spękane tynki (najbardziej na łączeniu ścian w pokoju 1 łazienka a ściana nośna). Różnica poziomu sufitu w dużym pokoju max 16 mm. Termo bez uwag.”

Odbiór techniczny, marzec 2020, inwestycja Polanka Milczańska, Poznań

“Brak pionu w łazience nr 2 na kominie od strony drzwi 1 cm / 2 m. Brak pionu na lewym narożniku zewnętrznym wnęki pod szafę w sypialni nr 1- 11 mm / 2 m. Brak kąta prostego między ścianą z wejściem do sypialni nr 1 a ścianą z wejściem do sypialni 2 i 3- 8 mm / 1 m. Wyszczerbione drzwi wejściowe od zewnątrz z prawej strony 5 cm od góry oraz 10 cm od dołu.”

Odbiór techniczny, marzec 2020, inwestycja Polanka Milczańska, Poznań

“Okna do regulacji po sezonie. Wystająca rura kanalizacyjna, brak kąta czy za mały węglarek. 2 rysy na oknie balkonowym. Zarysowana balustrada pośrodku na górnym profilu.”

Odbiór techniczny, luty 2020, inwestycja Polanka Milczańska, Poznań

“W kuchni okno do regulacji. Złe wyjście odpływowe pod wannę. Źle wyposażony odpływ pod toaletę. Połamana zaślepka w salonie od okna lewy dolny róg.”

Odbiór techniczny, kwiecień 2020, inwestycja Wola 01, Warszawa

“Brak kąta prostego w holu przy drzwiach- prawa strona. Brak kąta prostego w aneksie kuchennym X 2. Płyty betonowe tarasu do regulacji.”

Odbiór techniczny, kwiecień 2020, inwestycja Wola 01, Warszawa

“Balkon: krawędzie marek balustrad obdarte z powłoki lakierniczej, drobne rysy na parapecie blaszanym balustrady balkonowej (attyki). Salon z aneksem kuchennym: miejscowe pęcherze i ubytki powłoki malarskiej w salonie  na ścianie naprzeciwko okna balkonowego, punktowy ubytek tynku nad grzejnikiem części wypoczynkowej, głęboka rysa długości 7 mm od strony aneksu kuchennego na szybie okna 11 cm pod górną krawędzią szyby.”

Odbiór techniczny, marzec 2020, inwestycja Wola 01, Warszawa

“Część gniazdek elektrycznych miała fazę z prawej strony, delikatne zarysowania na profilach drzwi balkonowych i okien oraz na klamce drzwi balkonowych (klamka została polakierowana od razu po zgłoszeniu usterki), krzywo zamontowane gniazdko przy okapie, przełączniki światła nie do końca odpowiednio działały (niektóre miały luz podczas przełączania, a niektóre zbyt głęboko "wchodziły"), lekkie zarysowania i odpryski lakieru na balustradzie balkonowej.”

Odbiór techniczny, marzec 2020, inwestycja Wola 01, Warszawa

“Sypialnia-nieobrobione okno przy glifie, pęknięcie przy parapecie pionowe- prawa strona, pęknięcie ściana prawa pionowo i poziomo, parapet zewnętrzny porysowany, przedpokój- pęknięcie lewa ściana poziome, kuchnia-pęknięcie w prawym rogu przy oknie, pęknięcie lewa ściana pionowe, nieobrobione glify okienne, balkon-widoczny przewód elektryczny, salon-pęknięcie pionowe lewa ściana, nieobrobione glify okienne.”

Odbiór techniczny, marzec 2020, inwestycja Wola 01, Warszawa

“Balkon – zabrudzenia elewacji na ścianie poprzecznej bliżej sypialni 4 w strefie dolnej przy cokole. Salon – wgięty grill górny grzejnika bliżej balkonu, pęknięcie tynku z odparzeniem ściany  przy lewym glifie drzwi balkonowych w strefie górnej i dolnej, uszczerbek okleiny ramy zewnętrznej przy glifie okna fix, zabrudzenia tynku na ścianie od strony kuchni. Kuchnia – zadrapany parapet zewnętrzny okna, brak kąta zewnętrznego ściana szachtu 7 mm, zabrudzenia tynku na ścianie od strony salonu. Sypialnia 6 - zabrudzenia tynku na ścianie od strony holu x 2. Sypialnia 5 - zabrudzenia tynku na ścianie od strony sypialni 4. Hol – przebarwienia tynku na ścianie od strony WC przy drzwiach wejściowych, do wyrównania i malowania ściana w strefie dolnej od strony sypialni 6 i wejścia do salonu. Drzwi wejściowe – nie domykający drzwi samodomykacz (naprawiono podczas odbioru), zarysowana klamka zewnętrzna, ślady korozji rdzy na uchwycie stalowym łańcucha sztywnego. Boks lokatorski – uszkodzony zawias górny drzwi, luźny słupek ścienno ościeżnicowy – brak zakotwienia.”


Czytaj dalej:

Budimex Nieruchomości Deweloper kontakt
Spravia Deweloper inwestycje i nieruchomości

Już kupiłeś i masz przed sobą odbiór deweloperski?

Zamów odbiór Dowiedz się więcej

Kupujesz nieruchomość u dewelopera? Nie rób tego bez prawnika!

Zamów analizę prawną Dowiedz się więcej

Jak możemy Ci pomóc w świadomym zakupie nieruchomości od dewelopera?

ODBIÓR TECHNICZNY MIESZKANIA

Jesteśmy największą w Polsce firmą inżynieryjną. Wykonaliśmy dla nabywców tysiące odbiorów technicznych mieszkań i domów. W ramach usługi odbioru, m.in. weryfikujemy zgodności mieszkania lub domu z Polskimi Normami, projektem i umową deweloperską. Korzystamy z certyfikowanego sprzętu.

ANALIZA UMOWY DEWELOPERSKIEJ

Pewny Lokal to kancelaria prawna wyspecjalizowana w prawie deweloperskim i prawie nieruchomości. Przeanalizowaliśmy tysiące projektów umów deweloperskich i wiemy jakie kruczki umowne są stosowane przez poszczególnych deweloperów. Uniknij niepotrzebnych ryzyk przy podpisywaniu umowy.

ANALIZA STANDARDU WYKOŃCZENIA

Mieszkanie lub dom „w stanie deweloperskim” może oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Powiemy Ci, czy "stan deweloperski" nieruchomości oferowany od dewelopera odbiega na niekorzyść o normy rynkowej.

Obejrzyj filmy o naszych usługach

Zobacz opinie o inwestycjach dewelopera Spravia

Wiarygodne opinie inżynierów Pewny Lokal z odbiorów mieszkań

Sprawdź opinie o inwestycjach dewelopera

Zobacz też opinie o innych deweloperach: