Zarezerwuj odbiór

Audyt termowizyjny

Jak przebiega badanie kamerą termowizyjną oraz czy warto przeprowadzić je podczas odbioru technicznego? Wyjaśniamy w artykule.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Czym jest badanie termowizyjne?

Używając kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie wskazać miejsca, które są odpowiedzialne za ubytki ciepła w mieszkaniu lub potencjalnie narażone na powstanie szkodliwego grzyba. Na rynku wtórnym warto zlecić to badanie, ponieważ nie zawsze pod warstwą świeżo położonej tapety zauważymy zawilgocony tynk – doskonałe podłoże dla grzybów i pleśni. Stare budownictwo jest też narażone na mostki cieplne w okolicach okien i drzwi – dzięki czemu można negocjować cenę ewentualnego kupna. 

Na rynku pierwotnym audyt termowizyjny pozwoli nam prawidłowo odebrać mieszkanie. Wszelkiego rodzaju wady konstrukcyjne, które wygenerują mostki cieplne lub nieprawidłowości na etapie budowy zostaną wychwycone w momencie, w którym ewentualna poprawa będzie obowiązkiem dewelopera.

Audyt termowizyjny

Tak naprawdę termowizja jest badaniem, które powinno odbywać się obligatoryjnie na każdym etapie kupna mieszkania. Warto zlecić je przed ewentualnym kupnem lub przed remontem ponieważ to doskonały moment na ewentualną naprawę mostków cieplnych, które wiązać się będą ze sporymi stratami ciepła, a co za tym idzie z większymi wydatkami związanymi z ogrzewaniem.

Audyt termowizyjny najczęściej dotyczy badania jakości osadzenia okien, ponieważ najczęściej tam znajdują się liczne szczeliny, które powodują wywiewanie ciepłego powietrza i tzw. przeciągi i przedmuchy. Termowizja może sprawdzić jakość i stan ogrzewania, a także zapowietrzenie grzejników, wycieki z rur i zawilgocenia na ścianach, sufitach podłogach. Dzięki kamerom termowizyjnym można również zlokalizować miejsce ukrywania się zwierząt (np. na poddaszu).

Czy warto zamówić badanie termowizyjne?

Cena badania termowizyjnego jest naprawdę niewielka, gdy pomyślimy o tym: ile wydatków można ponieść naprawiając wady konstrukcyjne lub wady budowlane; ile więcej wydamy na ogrzewanie, gdy okaże się, że w naszym wymarzonym mieszkaniu źle zamocowano okna, tworząc szczeliny; ile pracy będzie nas kosztowało skuwanie zagrzybionych lub zawilgoconych tynków a także ile wydamy, gdy liczba mostków cieplnych okaże się tak duża, że cena ogrzewania diametralnie wzrośnie.

Powyższe sytuacje to przestroga, którą warto wykorzystać, by zdecydować się na usługę audytu termowizyjnego.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 3 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka