Jak dużego mieszkania potrzebuję?

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Jak duże mieszkanie kupić dla siebie? Metraż dla każdego.

Jak duże mieszkanie kupić, aby spełniło one nasze oczekiwania? To pytane zadaje sobie wiele osób, które planują zakup własnej nieruchomości. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż od powierzchni mieszkania w dużej mierze zależy nasz komfort. Nieodpowiedni metraż może bowiem wpłynąć nie tylko na czynsz, ale też i na nasze samopoczucie.  Przyjrzyjmy się zatem wspólnie, jaki, i dla kogo jest optymalny dany metraż mieszkania.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Dzięki naszym audytom prawno-technicznym sprzedawcy schodzą z ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, pomoc nawet w 24 h.

Ile m 2 powinno mieć mieszkanie?

W tej kwestii zastosowanie ma przede wszystkim  rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a konkretnie § 94. 

Zgodnie z nim powierzchnia użytkowa mieszkania nie może być mniejsza niż 25 m kw. Pamiętajmy jednak, że jest to  minimum, jakie deweloper ma obowiązek spełnić w przypadku nowo wybudowanych mieszkań. 

W praktyce tego typu metraż sprawdzi się jedynie  w przypadku singli oraz osób młodych, które nie potrzebują dużej przestrzeni dla zaspokojenia swoich potrzeb. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku tak zwanych młodych małżeństw, które planują powiększenie rodziny. 

W ich przypadku dobrym pomysłem może być uwzględnienie na etapie poszukiwania mieszkania, nieco większego metrażu. Pozwoli to na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy związanych z zakupem większego mieszkania, gdy pojawią się dzieci. Natomiast odpowiedź na pytanie, jak duże mieszkanie kupić, znacząco się komplikuje, jeżeli mówimy o rodzinach z dziećmi. W ich przypadku należy bowiem dodatkowo brać pod uwagę potrzeby życiowe dzieci, które będą się zmieniać wraz z wiekiem dziecka. 

Biorąc pod uwagę, te oraz inne czynniki, nie można więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile metrów kwadratowych powinno mieć mieszkanie.

Jak dobrać mieszkanie pod względem metrażu?

Pytanie to ściśle wiąże się z inną kwestią, a mianowicie jak duże mieszkanie kupić? Aby móc odpowiedzieć na obie z nich, należy określić, ile osób ma zamieszkać w danym mieszkaniu. Biorąc to pod uwagę, można przyjąć, że:

 • W przypadku singli dobrym pomysłem może być zakup kawalerki o powierzchni pomiędzy 25-30 metrów kwadratowych. Metraż ten zapewnia między innymi odpowiedni stosunek ceny do przestrzeni życiowej dla jednej osoby.
 • Dla par, które nie wiedzą, jak duże mieszkanie kupić, najlepszym rozwiązaniem mogą być mieszkania dwupokojowe, o powierzchni od 30 do 40 metrów kwadratowych. 
 • Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku rodzin z dziećmi. Jeśli mówimy o parach mających jedno dziecko, dobrym pomysłem może być zakup mieszkania o powierzchni od 40 do 50 metrów kwadratowych, z wydzielonym pokojem dla dziecka. Jeżeli w rodzinie jest więcej dzieci, należy uwzględnić dodatkowe metry, oraz pokoje. 
pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Co, jednak jeżeli z różnych powodów, nadal nie wiecie, jak duże mieszkanie kupić? W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z pomocy architekta wnętrz. Dzięki wiedzy oraz doświadczeniu pomoże on wam w doborze odpowiedniego dla was metrażu mieszkania. 


Ściana zewnętrznej elewacji bloku wraz z balkonami.Na każdego domownika powinno przypadać 15-20 m kw. przestrzeni indywidualnej. Jak duże mieszkanie zatem kupić w przypadku dwóch osób, a ile metrów kw. powinno mieć lokum dla rodziny wielodzietnej? Tego dowiesz się z kolejnego akapitu.


Jaki metraż dla dwóch osób, a jakie dla 4-osobowej rodziny?

Według wielu opinii, zarówno użytkowników, jak i architektów, optymalnym metrażem dla par, jest metraż mieszczący się pomiędzy 30 a 40 m kw. Pozwala on na zachowanie odpowiedniej przestrzeni dla obu osób. Ponadto umożliwia stosunkowo łatwe podzielenie mieszkania na dwa pokoje, dzięki czemu jeden z pokoi może pełnić funkcję sypialną, a drugi dzienną.

Metraż ten również pozwala na stosunkowo swobodną aranżację mieszkania. Niezbyt jednak nadaje się on dla 4-osobowej rodziny, gdyż nie zapewni domownikom odpowiedniej przestrzeni życiowej. W tym wypadku zdecydowanie lepiej sprawdzą się mieszkania o powierzchni od 70 do nawet 90 m kw. W ten sposób po pierwsze każde z dzieci będzie mogło mieć zapewniony własny pokój.

Dzięki temu będą one miały odpowiednio dużo miejsca zarówno do zabaw, jak i też nauki. Po drugie przydatnym przy tak licznej rodzinie jest  także dodatkowe miejsce w łazience czy też w kuchni. Popularne są również obszerne szafy wnękowe w przedpokoju, dzięki którym z łatwością można schować ubrania. Niestety, wszystko to pochłania metraż mieszkania, dlatego w ich przypadku szczególnie należy zastanowić się, jak duże mieszkanie kupić. 

Dlaczego warto przeprowadzić analizę techniczną i prawną przed zakupem mieszkania? 

Wielu z Państwa zadaje sobie pytanie, jak duże mieszkanie kupić, jednocześnie zapominając o przeprowadzaniu analizy prawnej oraz technicznej mieszkania przed jego zakupem. Błąd ten może w skrajnych przypadkach kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Często okazuje się bowiem, że tanio kupione mieszkanie, ma szereg kosztownych w usunięciu usterek technicznych.

Co gorsza, wiele z nich nie jest widocznych gołym okiem. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się zlecenie naszym specjalistom z firmy Pewny Lokal przeprowadzenie analizy technicznej mieszkania.

Dzięki wiedzy, doświadczeniu oraz specjalistycznym narzędziom bez problemu wykryją oni różnego rodzaju usterki. W tym również te, które nie są widoczne gołym okiem. Następnie sporządzą oni protokół odbioru technicznego remontu, zawierający listę wszystkich wykrytych usterek.

W ten sposób możecie uniknąć zakupu mieszkania, którego koszty remontu będą wysokie. Jeżeli zaś chodzi o umowę kupna-sprzedaży mieszkania lub umowę deweloperską, warto przed jej podpisaniem zlecić naszym prawnikom z firmy Pewny Lokal jej analizę prawną. W ten sposób możecie Państwo na przykład uniknąć dodatkowych kosztów związanych ze zwiększeniem się metrażu mieszkania, wprowadzając do umowy zapisy, o ile procent może zwiększyć metraż w wyniku prac wykończeniowych.

Między innymi dlatego nie warto skupiać się tylko i wyłącznie na tym, jak duże mieszkanie kupić, ale również sprawdzić je przed zakupem zarówno pod kątem prawnym, jak i technicznym. W tym celu mogą Państwo skontaktować się z naszą firmą Pewny Lokal telefonicznie lub też drogą elektroniczną poprzez e-mail. Następnie nasz pracownik umówi Państwa na spotkanie z naszymi specjalistami.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 32 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

okładka poradnika

Poradnik odbioru technicznego od deweloepra

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka