Rzeczoznawca majątkowy ile kosztuje

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Rzeczoznawca majątkowy ile kosztuje | 797 014 014

W poniższym artykule wyjaśniamy, kto przygotowuje wycenę nieruchomości.

Sporządzenie operatu szacunkowego, będącego formalną wyceną szacowanej nieruchomości, wiąże się z koniecznością zapłaty wynagrodzenia rzeczoznawcy majątkowego, przygotowującego dokument. Kiedy warto, jest zlecić przygotowanie operatu, a kiedy jest on niezbędny, i z jakimi kosztami z tego tytułu należy się liczyć?

Kto ponosi koszty wyceny nieruchomości

Operat szacunkowy może zostać przygotowany jedynie przez rzeczoznawcę majątkowego, posiadającego odpowiednie uprawnienia, tytuł zawodowy i prawo wykonywania zawodu. Posiadanie przez danego rzeczoznawcę stosownych uprawnień zweryfikować można w publicznie dostępnym Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych, prowadzonym przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rzeczoznawca, oprócz sporządzania operatów szacunkowych, może także przygotowywać opracowania oraz ekspertyzy z zakresu wyceny nieruchomości.

Rzeczoznawca zobowiązany jest do prowadzenia swojej działalności zgodnie z przepisami prawa oraz standardami zawodowymi, przy zachowaniu najwyższej staranności i bezstronności.

Za sporządzenie operatu szacunkowego płaci strona zlecająca jego wykonanie. Wyjątkiem są tu postępowania sądowe, kiedy operat sporządzany jest na zlecenie sadu i to sąd decyduje o tym, kto ponosi koszty jego przygotowania przez biegłego sądowego.

Przepisy prawa nie regulują wysokości wynagrodzenia rzeczoznawcy majątkowego - jest to kwestia ustalana indywidualnie pomiędzy stroną zlecającą jego wykonanie a rzeczoznawcą. Inaczej wygląda sytuacja, gdy operat przygotowywany jest na potrzeby postępowania sądowego - zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych dla wydania opinii w postępowaniu cywilnym „Stawka wynagrodzenia biegłych powołanych przez sąd za każdą rozpoczętą godzinę pracy (…) wynosi - w zależności od stopnia złożoności problemu będącego przedmiotem opinii, nakładu pracy oraz warunków, w jakich opracowano opinię - od 1,28% do 1,81% kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, której wysokość określa ustawa budżetowa”. Kwota bazowa wynosi obecnie 1 789,42 zł.

Ile kosztuje operat szacunkowy

Koszty wyceny różnią się w zależności od jej przedmiotu (mieszkanie, dom jednorodzinny, wielorodzinny, działka budowlana), ale też od regionu kraju. Za wycenę mieszkania zapłacimy średnio ok. 500-600 zł, domu - 700-1000 zł, a działki budowlanej pod zabudowę jednorodzinną - 500-800 zł.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Operat najczęściej sporządzany jest w związku z ubieganiem się o kredyt lub pożyczkę hipoteczną - w tym przypadku jest bezwzględnie wymagany w celu określenia wartości nieruchomości, która stanowić będzie zabezpieczenie wierzytelności. Zazwyczaj banki wskazują rzeczoznawcę, który przeprowadzi taką wycenę. Warto jednak pamiętać o tym, że sporządzenie operatu, również na potrzeby procesu kredytowego, możemy zlecić niezależnie od banku, na co ten ma obowiązek przystać. Może to oznaczać mniejszy koszt usługi oraz krótszy czas jej realizacji. Dodatkowo taki operat możemy przedstawić nie w jednym, a w kilku bankach.

Wykonanie operatu szacunkowego może być przydatne przed zakupem lub sprzedażą nieruchomości, dzięki czemu można potwierdzić rzeczywistą wartość nieruchomości, którą planujemy nabyć bądź określić cenę zbywanego domu, mieszkania lub gruntu.

Ile kosztuje rzeczoznawca majątkowy forum

Jeśli interesuje nas wycena wartości naszej nieruchomości, wykonanie operatu szacunkowego, to na pewno w drugiej kolejności po wyborze rzeczoznawcy, będziemy zainteresowani kosztami takiej usługi. Zadając pytanie na różnych forach internetowych o koszty wyceny nieruchomości, z jakimi spotkali się ludzie, znajdziemy wiele różnych odpowiedzi. Jednakże najczęstszy przedział cenowy z jakim możemy się spotkać, czytając komentarze ludzi, wynosi 700-1800 zł. Ludzie są również zgodni co, do większych kosztów wyceny domu jednorodzinnego, budynku wielopiętrowego, niż mieszkania.

Na forach internetowych możemy znaleźć również wiele zapytań, czy aby na pewno rzeczoznawca majątkowy dobrze wycenił  nieruchomość.

Jeżeli chcemy mieć pewność, że wybierzemy odpowiedniego rzeczoznawcę, to pamiętajcie, że w ofercie Pewnego Lokalu, znajdziecie Państwo wykonanie operatu szacunkowego tylko przez sprawdzonych i rzetelnych rzeczoznawców majątkowych.

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy majątkowego?

Zamów przygotowanie operatu!

 • Banki prawie zawsze akceptują nasze operaty.
 • Nasze operaty pokazują prawdziwą wartość nieruchomości
 • Operat nawet w 48 h.

Gwarancja prawdziwej wartości nieruchomości.
Doświadczeni rzeczoznawcy.
Odpowiemy na wszystkie pytania o operacie.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma, która specjalizuje się w odbiorach i przeglądach technicznych mieszkań i domów, ale również oferuje usługę przygotowania operatu szacunkowego. Zatrudniamy najbardziej doświadczonych rzeczoznawców majątkowych, którzy do każdego klienta podchodzą w sposób indywidualny. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto zlecić operat szacunkowy niezależnemu rzeczoznawcy?

Obejrzyj nasz film.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak zweryfikować stan prawny nieruchomości na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 262 opinii.

Potrzebujesz operatu szacunkowego od rzeczoznawcy?

Zamów operat z Pewny Lokal:

Dyspozycyjność

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Działamy szybko

Realizacja w 48h

Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.

Rzetelność zawodowa

Rzetelność zawodowa

W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik o operacie szacunkowym

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik o świadectwie energetycznym

okładka poradnika

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Obejrzyj nasz film.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka