Mieszkanie dla singla. Jakie mieszkanie dla jednej osoby?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Jakie mieszkanie będzie dobre dla singla? Rzeczowy poradnik

Chociaż liczba singli w Polsce cały czas rośnie, to bycie singlem, dla wielu osób wciąż jest stanem przejściowym między wyprowadzką od rodziców a założeniem własnej rodziny. Jak więc powinno wyglądać mieszkanie dla singla? Czy zawsze powinna to być kawalerka? Jakimi kryteriami się kierować? Czy jako singiel możesz starać się o kredyt, czy musisz czekać do momentu, w którym założysz rodzinę? Odpowiedzi na te pytania czekają na Ciebie w dzisiejszym artykule.

Jakie mieszkanie dla jednej osoby?

Przy wyborze mieszkania dla jednej osoby należy zwracać uwagę na kilka aspektów mieszkania. Pierwszym z nich jest metraż. 

Zwykle podaje się, że mieszkanie dla singla powinno mieć metraż w granicach 25 do 40 metrów. Jest to wypadkowa, między kosztami utrzymania mieszkania a komfortem jego użytkowania. Oczywiście bardzo dużo zależy od tego, jaki ma układ. Nawet małe, niezagracone nadmiarem mebli mieszkanie może dać Ci przestrzeń do wypoczynku.

Czy kawalerka to idealne mieszkanie dla singla? Tak, jeśli wpisujesz się w jego stereotyp. Większość swojego czasu spędzasz poza mieszkaniem. W dzień pracujesz, wieczorem przebywasz na mieście i raczej nie gotujesz. Mieszkanie jest dla Ciebie tylko miejscem do spania i odświeżenia się.

Jeśli natomiast jesteś domatorem i lubisz zaszyć się po pracy w swoich 4 kątach albo pracujesz na home office i lubisz gotować, szukaj nieco większego mieszkania. 25 metrów, będzie dla Ciebie zbyt ciasne.

Pamiętaj także, że mieszkanie dla singla to nie zawsze musi być kawalerka. Możesz  rozważyć znalezienie mieszkania dwupokojowego. W ten sposób wydzielisz sobie część dzienną i nocną. W sypialni możesz także zorganizować sobie biuro. Taki podział przestrzeni ułatwi Ci także zaprowadzenie porządku.

Zwróć także uwagę na jego lokalizację.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Pierwsze mieszkanie dla singla powinno znajdować się w dobrej lokalizacji: blisko centrum, miejsc rozrywki (kino, teatry, kluby) i dobrze skomunikowane.

Jeśli kupujesz mieszkanie, to jego lokalizację traktuj jako inwestycję. Dzięki temu masz mnóstwo różnych możliwości (na zmianę pracy, poszerzenie zainteresowań), a w przyszłości, jeśli zdecydujesz się na sprzedaż lub wynajem, bez problemu znajdziesz zainteresowanego.

Ostatnim, z ważnych kryteriów przy wyborze mieszkania dla singla jest czas. Jak długo planujesz w nim mieszkać? Zwłaszcza jeśli zamierzasz kupić mieszkanie i zaciągnąć kredyt.

Zastanów się, czy za 5,10 lat nadal chcesz być singlem czy jednak rozważasz założenie rodziny? Jeśli to drugie, to warto wybrać mieszkanie mające 40 m kw i dwa pokoje.


Budynek mieszkalny z mieszkaniami dla singli.Pamiętaj, że trzeba wziąć pod uwagę zarówno metraż, jak i lokalizację. W kolejnym akapicie dowiesz się nieco o finansowaniu takiego mieszkania i na no co możesz liczyć od państwa.


Czy singiel dostanie kredyt na mieszkanie?

Przyjęło się, że o kredyt hipoteczny najczęściej starają się małżeństwa. Rzeczywiście, kredyt zaciągany przez małżeństwo jest obarczony mniejszym ryzykiem dla banku.

Jednak nie ma osobnych ofert kredytów na mieszkania dla singli. Byłby to rodzaj dyskryminacji ze względu na stan cywilny. To, co dla banku ma największe znaczenie to zdolność kredytowa.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Dzięki naszym audytom prawno-technicznym sprzedawcy schodzą z ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, pomoc nawet w 24 h.

Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, abyś jako singiel złożył wniosek kredytowy. Niestety, aby zminimalizować ryzyko dla banku, prawdopodobnie będziesz musiał spełnić dodatkowe wymagania i udowodnić, że Twoja sytuacja jest bardzo dobra i dobrze rokuje na przyszłość.

Z tego względu poniesiesz wyższe koszty zobowiązania. O ile odsetki czy prowizja nie mogą być wyższe, to bank może chcieć od Ciebie wykupienia ubezpieczenia na życie. Dzięki temu, w przypadku Twojej śmierci lub uszczerbku na zdrowiu, kredyt na mieszkanie zostanie spłacony przez zakład ubezpieczeniowy.

Jak singiel może kupić mieszkanie?

Zakup mieszkania dla singla przy pomocy kredytu, związany jest nie tylko z posiadaniem zdolności kredytowej, ale także trzeba mieć odłożone pieniądze na wkład własny. Zwykle 20% wartości mieszkania.

Jeśli masz problem z odłożeniem tych środków, to możesz skorzystać z rządowego programu — Mieszkanie bez wkładu własnego.

Co ważne, Bank Gospodarstwa Krajowego nie pokryje Ci kwoty wkładu własnego, a jedynie udzieli na nią gwarancję. Co oznacza, że kwota ta musi zostać przez Ciebie i tak spłacona. 

Gwarancja BGK wynosi od 10 do 20% wartości mieszkania, ale nie więcej niż 100 tys., co oznacza, że maksymalna cena mieszkania, które możesz kupić w tym programie, wynosi 500 tys. zł. Jest to kwota, która powinna wystarczyć na zakup mieszkania dla singla w większości miast w Polsce.

Aby zakwalifikować się do programu, nie możesz mieć prawa własności do innego mieszkania lub domu. Wnioski możesz składać w bankach, które mają podpisaną umowę z BGK.

Jeśli posiadasz wkład własny, również możesz wsiąść udział a programie. Nawet jeśli teraz kupisz mieszkanie dla singla, to w przyszłości, jeśli założysz rodzinę, będziesz mógł skorzystać z dopłat do kredytu po urodzeniu dziecka.

Sprawdź stan techniczny i prawny mieszkania przed zakupem

Zakup na rynku wtórnym mieszkania dla singla bez sprawdzenia jego stanu technicznego, jest obarczony ryzykiem. Mieszkanie może mieć wady ukryte lub może być obciążone prawami osób trzecich. Dlatego przed podpisaniem umowy skorzystaj z pomocy prawników i inżynierów Pewnego Lokalu, którzy sprawdzą dla Ciebie kondycję instalacji znajdujących się w mieszkaniu i zweryfikują jego księgi wieczyste. Dzięki temu unikniesz niespodziewanych awarii w przyszłości i problemów z byłymi właścicielami. Jeśli chciałbyś poznać więcej informacji o naszej usłudze, to znajdziesz je TUTAJ.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 341 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik o badaniu termowizyjnym

okładka poradnika

Poradnik o cesji i innych formach flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka