O czym należy pamiętać przy przeprowadzce?

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Przeprowadzka - jak zaplanować, zorganizować i bezpiecznie zrobić

Zmiana miejsca zamieszkania jest ekscytującym, ale jednocześnie stosującym etapem w naszym życiu. Ten stres można jednak zminimalizować, przygotowując się do niej odpowiednio wcześniej. Jak więc zabrać się za przeprowadzkę? Od czego zacząć przygotowania? A także, czy lepiej przeprowadzić ja samemu, czy zdać się na firmę? Odpowiedzi na te pytania oraz garść porad znajdziesz w poniższym artykule.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Dzięki naszym audytom prawno-technicznym sprzedawcy schodzą z ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, pomoc nawet w 24 h.

Przeprowadzka – od czego zacząć?

Aby cały proces przeprowadzki przebiegł sprawnie i bez kłopotów, należy przygotować sobie jej plan. I nie chodzi tu tylko o rozpisanie rzeczy do zabrania, ale także o listę spraw, które należy uregulować wcześniej oraz określenie czasu, jaki masz na spakowanie swojego majątku.

Jeśli przeprowadzasz się do nowego mieszkania, musisz wypowiedzieć odpowiednio wcześniej swoją dotychczasową umowę, rozliczyć się z wynajmującym i umówić się na spisanie liczników (prąd, gazu itd.).

W sytuacji, gdy sprzedałeś swoje mieszkanie, musisz wypowiedzieć umowy telewizji kablowej, internetu, czy udać się do spółdzielni, aby uregulować wszystkie opłaty / nadpłaty.

O Twoim nowym miejscu zameldowania powinieneś oczywiście poinformować w pracy i  urzędach (ZUS, US, ubezpieczalnie itd.).

Wszystkie zadania warto sobie spisać wcześniej na liście „to do”, a później tylko odhaczać, gdy temat zostanie załatwiony. W ten sposób nic Ci nie umknie i dasz sobie poczucie, że panujesz nad sytuacją.

Przeprowadzka lista rzeczy

Gdy sprawy „formalne” masz już rozpisane, powinieneś przygotować podobną listę dla rzeczy /sprzętów, które chcesz zabrać do nowego miejsca.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Najłatwiej będzie Ci przygotować osobną listę dla każdego pomieszczenia. Dla przykładu łazienka — suszarka, lokówka, kosmetyki, ręczniki, lusterko itd. Warto zapytać partnera / partnerkę czy o czymś nie zapomniałeś. Możesz do tej listy podejść z dwóch perspektyw. Jednej, tworząc listę wg pomieszczeń, które obecnie zajmujesz, a drugą wyobrażając sobie siebie w nowym miejscu, określając czy wszystko tam masz. 

Przy okazji nasuną Ci się rzeczy, które będziesz musiał kupić.

Przeprowadzka a zbędne przedmioty

Przeprowadzka to świetna okazja do rewizji rzeczy / ubrań, jakie posiadasz. Przeglądając je, zdecyduj, czy chcesz je zabrać do nowego domu? Czy stanowią dla Ciebie wartość ? A może są tylko zbędnymi kurzołapami, wcale z nich nie korzystasz lub nawet nie podobają Ci się, ale do tej pory żal było je wyrzucić?

Takie przedmioty wyrzuć, oddać komuś albo wystaw na portalu sprzedażowym. Warto pomyśleć o tym wcześniej, bo czas sprzedaży może się wydłużyć. A szkoda tracić czas i pieniądze na przewożenie niepotrzebnych rzeczy do nowego miejsca.

Przeprowadzka samemu czy z pomocą firmy?

W zależności od Twoich preferencji i możliwości przeprowadzkę możesz wykonać samodzielnie, z pomocą znajomych lub wynająć w tym celu firmę przeprowadzkową.

Jest to świetne rozwiązanie, jeśli masz bardzo dużo rzeczy, ograniczony czas i musisz przewieźć duże meble. Z pomocy firmy warto także skorzystasz, jeśli przeprowadzasz się poza granice swojego miasta. Wożenie po kilka kartonów kilkadziesiąt kilometrów, pochłonie mnóstwo Twojego czasu i paliwa. W zależności od Twoich ustaleń z firmą może ona zająć się nie tylko przenoszeniem pudeł i kartonów do i z samochodu, ale także może je zapakować a później rozpakować w miejscu docelowym. Jeśli zamierzasz skorzystać z firmy, warto zawczasu zarezerwować wygodny dla Ciebie termin.

Jeśli jednak masz mało rzeczy, które bez problemu zapakujesz w standardowe kartony, nowe lokum znajduje się blisko starego, i nie ma wśród nich dużych mebli, z powodzeniem możesz samodzielnie przeprowadzić przeprowadzkę.

Jak zorganizować przeprowadzkę?

Jeśli sam organizujesz przeprowadzkę i masz możliwość rozłożenia jej w czasie, warto podzielić ją na kilka etapów w myśl zasady — im potrzebniejsze rzeczy, tym później.

Czyli, najpierw przewozisz rzeczy, które są Ci na ten moment zbędne. W lecie to mogą by np. pudła z zimowymi ubraniami, ale także pamiątki, obrazy, książki czy zabawki. W kolejnym kroku możesz przewieść rzeczy, których używasz, ale jesteś w stanie się bez nich obejść kilka dni, np. toster, garnki, czy dokumenty. Natomiast w ostatnim kroku przewozisz przedmioty, których używasz stale (ubrania, lekarstwa, kosmetyki). Możesz spakować je w walizkę, zupełnie jakbyś pakował się na wakacje. Możesz także przygotować zestaw startowy na pierwszy dzień, w którym będziesz miał garnek, sztućce, czajnik i najpotrzebniejsze składniki, na pierwszy dzień w nowym miejscu, bez konieczności otwierania wszystkich kartonów.

W co zapakować rzeczy do przeprowadzki?

Jak przeprowadzka to oczywiście kartony. Jest to jedna z najlepszych form pakowania rzeczy. Kartony bez problemu możesz układać jeden na drugim, łatwo się je opisuje i po otwarciu widać co jest w środku.

Do kartonów najlepiej pakować książki, dokumenty, pamiątki czy zastawę. W przypadku talerzy i innych łatwo tłukących się rzeczy zainwestuj w folię bąbelkową i gazetę. Folia posłuży Ci do ich owinięcia, a gazeta do przełożenia talerzy.

Przy pakowaniu sprawdzają się także duże torby z IKEi, do których szybko możesz wrzucić różne rzeczy oraz woreczki strunowe. Do woreczków zapakujesz rzeczy, które grożą wylaniem — płyny do kąpieli, szampony itd. 

W przypadku pościeli i ubrań dobrym rozwiązaniem są także worki próżniowe. Są przeźroczyste, więc widzisz, co jest w środku, a po odessaniu powietrza zajmują bardzo mało miejsca.

Dzieci a przeprowadzka

Jeśli planujesz przeprowadzkę, a masz małe dzieci (takie, które nie do końca rozumieją, na czym to polega) to skorzystaj z pomocy babci lub cioci w dniach pakowania i rozpakowywania. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w których maluch nie da spakować części zabawek, bo akurat te są jego ulubionymi i muszą zostać do samego końca. Jeśli maluch będzie w tym czasie na placu zabaw, całe pakowanie przebiegnie szybciej. W przypadku większych dzieci warto je zaangażować i zachęcić do zajęcia się „swoimi” rzeczami, a jako dorosły tylko skontrolować czy wszystko zostało spakowane odpowiednio.Dziecko w tekturowym pudełku, które wychyla się zza kartonu. Trzeba pamiętać, że pociechy też są wyzwaniem podczas przeprowadzki.Pamiętaj, że maluchy mogą znacznie wydłużyć czas pakowania. Część przeprowadzki można zrobić, kiedy maluchy będą na zewnątrz lub u babci czy cioci.


Koszt przeprowadzki

Koszt przeprowadzki uzależniony jest od tego, czy przeprowadzasz ją samodzielnie, czy korzystasz z pomocy firmy.

Jeśli sam zamierzasz wszystko przewieść, to Twoim kosztem będą głównie kartony, taśma i paliwo. Ceny kartonów zaczynają się już od ok. 6 zł / szt. w przypadku tych mniejszych do 10 zł / szt. w przypadku tych większych. 

Jeśli masz dużo delikatnych przedmiotów, musisz doliczyć także koszt zakupu folii bąbelkowej. Za rolkę foli o wymiarach 100 × 70 cm będziesz musiał zapłacić od 50 zł.

Jeśli zamierzasz skorzystać z pomocy, to najpewniejszą cenę uzyskasz, pytając w konkretnej firmie. Ceny są bardzo zróżnicowane w zależności od miasta, terminu (przeprowadzka w weekendy kosztuje więcej niż w dni robocze) i zakresu działania firmy.

Wynajęcie samego auta z kierowcą kosztuje średnio od 120 do 164 zł / H. Kierowca jednak nie ma obowiązku przenoszenia Twoich rzeczy. Jeśli potrzebujesz kogoś do pomocy - 1 tragarza, to koszt wzrasta już do 150, a nawet 200 zł/H. Stawka wzrasta wraz z ilością wynajętych osób. 

Na wysokość stawki mają wpływ także inne czynniki:

 • Czy przeprowadzka obejmuje tylko jedno miasto, czy trzeba przewieźć rzeczy poza jego granice? Zwykle wtedy doliczana jest stawka za każdy przejechany km poza granicami miasta. Warto dopytać w firmie czy stawka jest liczona tylko za przewóz, czy za powrót pustego auta do miasta również.
 • Ubezpieczenie. Spakowanie całego swojego dobytku to stres. Zwłaszcza jeśli posiadamy cenne przedmioty i obawiamy się ich kradzieży lub zniszczenia. Dlatego niektóre firmy oferują dodatkowe ubezpieczenie rzeczy podczas przeprowadzki.
 • Ładowność samochodu i konieczność użycia podnośników / wózków. Im większy samochód jest potrzebny, tym koszt jego wynajęcia jest większy. Firmy doliczają także opłatę za wykorzystanie przy przeprowadzce wózków lub dźwigów.
 • Zużycie materiałów do pakowania. Wynajmując firmę, zwykle nie musisz samodzielnie kupować kartonów i innych akcesoriów do pakowania, zapewnia je firma. Oczywiście za opłatą.
 • Zakres pracy firmy. Możesz zlecić firmie nie tylko spakowanie i rozpakowanie Twoich rzeczy, ale także rozkręcenie i skręcenie mebli. Zastanie doliczona za to dodatkowa opłata. Niektóre firmy oferują także możliwość posprzątania lokalu, który opuszczasz i wyrzucenia pozostałych śmieci.
 • Tego, co przewozisz. Jeśli przewozisz antyki lub meble o nietypowych gabarytach, wzrasta odpowiedzialność firmy za ich przewóz. W takim przypadku może ona naliczyć od Ciebie dodatkową opłatę.


Notatnik z hasłem Planuj z rozwagą przeprowadzkę. Pamiętaj, żeby zawsze wziąć pod uwagę koszty, logistykę i zostawić margines na awaryjne sytuacje.


Przeprowadzka za granicę

Przeprowadzka za granicę to osobny temat, o którym warto wspomnieć. Zwykle rzeczy, które ze sobą zabierasz, mają drobne gabaryty — ubrania, dokumenty czy pamiątki. Ciężko jest spakować te wszystkie rzeczy i jeszcze siebie do samochodu lub samolotu.

Dlatego w takich sytuacjach, można nadać je firmą kurierską lub wynająć firmę, która ma w swojej ofercie przeprowadzki międzynarodowe. Wynajęcie firmy będzie konieczne także wtedy, gdy zamierzasz zabrać do nowego kraju jakieś sprzęty lub meble, których nie da się spakować w tradycyjne paczki.

Co zrobić w awaryjnych sytuacjach?

Może się zdarzyć sytuacja, w której umówiłeś przeprowadzkę na konkretny dzień, bo musisz zwolnić mieszkanie, a opóźniło się odebranie kluczy do nowego mieszkania. O ile znalezienie noclegu dla Ciebie i rodziny nie powinno stanowić problemu, to pozostaje pytanie, co zrobić z wszystkimi rzeczami? Tutaj z pomocą przychodzą magazyny do przechowywania, które można wynająć na krótki okres, a dostęp do rzeczy jest możliwy przez całą dobę. Czasami własne magazyny mają także firmy przeprowadzkowe, więc jeśli jest ryzyko, że coś może pójść nie tak, to warto dowiedzieć się wcześniej o taka możliwość w swojej okolicy.

Audyt techniczny przed przeprowadzką

Jeśli myślisz już o przeprowadzce do nowego domu, bo znalazłeś wymarzoną ofertę, to warto przed podpisaniem umowy przeprowadzić audyt techniczny tej nieruchomości. Dzięki temu upewnisz się, że zamierzasz kupić miejsce wolne od wad i usterek. A po przeprowadzce, nie będziesz musiał szybko przeprowadzać remontów i napraw. Mogą Ci w tym pomóc inżynierowie Pewnego Lokalu. Dzięki posiadaniu specjalistycznego sprzętu przeprowadzą dokładne oględziny nieruchomości. Znalezione wady zostaną opisane w protokole i mogą posłużyć Ci do negocjacji ceny ze sprzedającym.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 17 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

okładka poradnika

Poradnik odbioru technicznego od deweloepra

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka